Çatlakların Geçmesi İçin Kürler

Çatlakların Geçmesi İçin Kürler
17 Mart 2017 tarihinde eklendi

Çatlakların Geçmesi İçin Kürler

Çatlaklar birçoğumuzun sorunu ve daha çok çatlakların geçmesi için kürler var mıdır varsa bu çatlakların geçmesi için kürler nasıl uygulanır gibi soruları da ardından getiriyor. Cilt çatlakları genellikle karın, göğüs, üst kol ve uyluk bölgelerinde görülür. Cilt derisinin çeşitli nedenlerle etki altında kalıp gerilmesi ciltte bir takım hasarlara yol açar. Cildin yapısı bozulur ve çatlaklar meydana gelir. Çatlaklar oluşumlarının ilk zamanlarında kılcal damarların etkisi ile pembe ve bazen mor renkte olurlar. Zamanla bu bölgelerdeki kılcal damarlar görevlerini tamamlayıp ölürler ve çatlaklar beyaz renk alırlar. Cilt çatlaklarından kurtulmak pek mümkün değildir. Özellikle erken dönemde ilgilenilmeyen çatlaklar zamanla daha az belirgin olsalar da tamamen geçmesi doktorlar tarafından neredeyse imkansız olarak nitelendiriliyor. Fakat ciltteki çatlaklar yeni oluşmaya başladıysa yani, henüz pembe veya mor renktelerse kalıcı olmadan fark ettiğiniz takdirde müdahale etmek faydalı olabilir. Çatlakların geçmesi için kürler uygulanabilir. Bazı doğal çözümlerden bahsetmeden önce cilt çatlaklarının nedenlerine ve cilt çatlaklarını önlemek için neler yapılabileceğine değinmekte yarar var.

Cilt Çatlaklarının Nedenleri

Cilt çatlakları yalnızca kadınlarda görülen bir problem değildir erkeklerde de cilt çatlaklarına rastlamak mümkün. Peki, cildin orta katmanının gerilip yırtılmasına, zarar görmesine ve çatlak görünümünün ortaya çıkmasına sebep olan başlıca etkenler nelerdir?

  • Hamilelik
  • Vücut çalışmak
  • Ergenlik dönemi
  • Hormonal değişimler
  • Sık sık kilo alıp vermek
  • Kortizon tedavisi görmek
  • Genetik faktörler
  • Ciltte kolajen lif eksikliği


Ciltteki Çatlaklar Nasıl Önlenir?

Ciltteki çatlakları önlemek cilt çatlaklarını tedavi etmekten daha kolaydır. Cilt çatlaklarının en büyük sebeplerinden biri sık sık ve hızlı bir şekilde kilo alıp vermektir. Kilo vermek istiyorsanız bunu sağlıklı beslenerek, spor ve egzersiz yaparak ağır ağır yapmalısınız. Şok diyetlerden kaçınmalısınız. Bu tarz hızlı kilo alıp vermeler sadece cilt için değil metabolizma için de son derece zararlıdır. Cildi nemli tutmakta çatlaklarla mücadele etmede çok önemlidir. Hangi mevsimde olursanız olun cildi nemli tutmalı ve kurumasını önlemelisiniz. Bol bol su içmenizde cildinizi içeriden nemlenmesi için destekleyecektir. Bunun için günde 8-10 bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Düzenli spor yapmakta cildinize esneklik kazandırır böylece çatlaklara karşı cildinizi korur.

Çatlakların Geçmesi İçin Kürler

Avokado Kürü

Çeşitli faydaları sayesinde ev yapımı bir ilaç olarak da kullanılabilen avokadonun birçok faydası vardır. Yarım avokadoyu ezip bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı limon suyu ile karıştırıp bir krem elde edin. Bu karışımı her gün 15 dakika boyunca masaj yaparak çatlaklar üzerine uygulayın.

Şeker ve Kahve Kürü

Cilt tedavilerinde ölü derilerin temizlenmesi temel yöntemlerden biridir. Yeni hücrelerin oluşabilmesi için ölü hücrelerden kurtulmak şarttır. Pullanmayı engelleyen maddelerden olan kahve ve şekeri zeytinyağı ile karıştırarak bölgeye uygulayabilirsiniz.

Çatlaklar İçin Ev Yapımı Kür

1 su bardağı şeker, 1 su bardağı tuz, yarım bardak palmiye yağı. Malzemeleri karıştırıp duş sırasında sorunlu bölgeye masaj yaparak uygulayın. Sonrasında durulayın. Duştan sonra nemlendirici uygulayın. 1 ay sonra değişimi göreceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git