Çatlamış Cilt ve Cilt Çatlaklarını Onarma

565be5349eca2
6 Mart 2016 tarihinde eklendi

Çatlamış Cilt ve Cilt Çatlaklarını Onarma

Cilt çatlakları hızlı kilo alıp verme, hızlı boy uzaması, hamilelik ve kas kütlesinin hızlı gelişmesi gibi durumlarda, cildin elastikiyetinin yeterli olmayışı sebebiyle, cilt üzerinde çizgi ve yarıklar oluşmasıyla ortaya çıkar. Bazen öncesinde önlem alınsa bile çatlak oluşması kaçınılmaz olabilir. Hamilelik durumunda, göbek ve bel çevresindeki çatlaklar doğumdan sonra vücutta daha belirgin olarak kalabilir. Çatlaklar ilk oluştuğunda, açık pembe renkli ve belli belirsizdir. Daha sonra rengi beyaza yakın olur ve genişler. Bu gibi durumlarda, çatlaklar için hem tıbbi hem de doğal yollardan tedaviler mümkündür.

Tıbbi Yöntemlerle Çatlakları Onarma

  1. Fraksiyonel Lazer Yöntemi: Son yıllarda, pek çok kadın ve erkeğin, çatlamış cildi onarma sebebiyle başvurduğu yöntemler arasında olan fraksiyonel lazer yönteminde, lazer ışınları cildin en alt tabakasına kadar iner. Bu alanlarda, çatlak olan bölgelerde, çok küçük yaralar oluşturarak derinin kendini yenilemesini sağlar. Bu yöntem günümüzde, uzun süreli vücut çatlaklarında, % 50ye kadar başarı sağlayan yöntemlerden biridir.
  2. Dermaroller Yöntemi: Üzerinde uygulanacak bölgeye göre iğne sayısı bulunan dermaroller, çatlakların olduğu bölgeye uygulanır ve bu bölgede mikroskobik delikler açılmasını sağlar. Lazer yönteminde olduğu gibi, cildin kendini yenilemesini amaçlayan bu yöntemde, oluşan küçük delikler 20 ila 25 dakika arasında kendilğinden kapanır. Bu yöntem kimi zaman yüzdeki ince çatlaklar, çizgiler ve sivilce izi tedavisinde de kullanılabilir


Doğal Yöntemlerle Çatlakları Onarma

  • Çatlamış cildi onarma doğal yöntemlerle de mümkündür. Özellikle vücutta oluşan çatlaklar için, haftada bir kez deniz tuzuyla yapacağınız kese, bölgede kan dolaşımını hızlandırararak, çatlakların görünümünün hafiflemesine yardımcı olacaktır.
  • Soğuktan dolayı dudaklarda, ellerin üzerinde ve yüzde de cilt çatlakları olabilir. Bunun için, özellikle kış aylarında, uygun bir lipstickle dudakları sürekli nemlendirmek gerekir. Aynı şekilde, düzenli kullanılacak el kremleri de ellerde oluşabilecek çatlakları önler ve oluşanların yok olmasına da yardımcı olur. Genellikle kuru cilt tipine sahip olan kişilerde, soğuk sebebiyle ortaya çıkan yüzdeki ince çatlaklar için de, cildi her zaman nemli tutmak ve bol bol su içmek çok önemlidir.
  • Özellikle kakao, havuç yağı ve susam yağı içeren ürünlerle, çatlak olan bölgeye haftada birkaç kez masaj yapmak çatlakların görünümünde azalmaya ve çatlakların incelmesine yardımcı olacaktır.
  • Çatlamış cildi iyileştirmek için beslenme de oldukça önemlidir. Belli gıdaları yalnızca çatlak bölgeye dıştan sürmek yerine, çatlamış cildin iyileşmesine yardımcı olacak gıdaları tüketmek de çatlakları giderir ve cildin iyileşmesini sağlar. Bu gıdalar çinko, e vitamini ve kolajen üreten c vitamini içeren besinler olmalıdır. Aynı zamanda günlük olarak yeterli miktarda su içmek de çatlakların iyileşmesine ve cildin daha pürüssüz, sağlıklı bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git