Çatlamış Topuklar Nasıl Onarılır?

Çatlamış Topuklar Nasıl Onarılır
21 Temmuz 2017 tarihinde eklendi

Çatlamış Topuklar Nasıl Onarılır?

Özellikle yoğun iş temposuna sahip ve ayakta çalışan insanların daha çok yakındığı bir dert de çatlamış topuklar meselesi. Kilolu insanların daha yoğun olarak yaşadığı bu sorun kesinlikle kalıcı ya da onarılamaz bir dert değil. Ancak istikrarlı olarak tedavi işlemlerini uygulamak ve sonrasında da ayak bakımımızı eksik etmemek gerekir. Ayaklarımızın bakımlı olması sadece görsel ve estetik açıdan değil aynı zamanda tüm vücut sağlığımızın da bir parçasıdır. Neticede tüm ağırlığımızı ayaklarımızın çektiğini ve gövdemizi onların taşıdığını düşünürsek daha iyi anlayabiliriz.

Çatlamış Topuklara Evde Tedavi

Çatlamış topuk tedavisi için eğer evde kendiniz bir şeyler yapmak isterseniz ihtiyacınız olan başlıca malzemeler;

Malzemeler;

– Topuk törpüsü ya da ponza taşı

– Ayak nemlendirici kremi

– %100 Pamuklu çorap olacaktır.

Bu malzemelerin yanı sıra son dönemde çok tercih edilen pilli topuk törpülerinin de kesinlikle çok faydasını göreceksiniz. Öncelikle ayak alanınızı alacak kadar bir örtüyü serin ve topuklarınızı törpülemeye başlayın. İşin en çok zaman ve sabır isteyen kısmı da budur zaten. Eğer pilli topuk törpüsü kullanıyorsanız topuklarınızdan çıkacak katmanları toz bulutu halinde rahatlıkla görebilirsiniz. Eğer normal bir ponza taşı ile yapıyorsanız o zaman da ayağınızı hafif ıslatarak başlarsanız daha iyi sonuç alırsınız. Sonrasında bir süre ayaküstünde durmadan ve ağırlığınızı topuklarınıza veremeden bekleyip hafif krem sürerek bitirebilirsiniz. Aynı işlemi ilk zamanlarda mutlaka her gün ya da en azından iki günde bir uygulayın. Evde topuk bakımı için en çok tavsiye edecek olduğumuz diğer bir uygulama da; gece işlemidir. Gece uyuduğumuzda sadece yüzümüz değil aynı zamanda tüm tenimiz kendini yeniler. Bunun için mutlaka topuklarınıza ayak nemlendiricinizi sürerek pamuklu çoraplarınızı da giyerek uyumalısınız. Bunu sadece birkaç gün dahi yapmış olsanız ayaklarınızın ne kadar yumuşayacağını fark edeceksiniz.Yenilenen Topuklar Tekrar Çatlar mı?

Evet, çatlayabilir. Bu sizin günlük iş yoğunluğunuza, ayakta durma saatinize, kilonuza ve kişisel bakımlarınızı ne kadar yapıp yapmadığınıza bakan bir durum aslında. Topuklarınızda daha sonra hiç çatlama olmasa bile mutlaka her gün banyodan sonra ayak nemlendirici kreminizi sürmeniz gerekmektedir. Mevsimsel olarak da cilt kuruluğu sebebi ile ayak topuklarınız kurur ise de çatlayabilir. Giydiğiniz ayakkabının taban kalitesi ve genellikle yumuşak tabanlı ayakkabıları tercih etmeniz de önemlidir. Yaz mevsiminde sert tabanlı sandalet ayakkabılar da topuklarda kuruma ve çatlamayı artıracaktır. Çok ileri aşamaya gitmemiş ve medikal bir sorun gibi görünmeyen çatlamış topukların tedavisini evde kendiniz mutlaka yapabilirsiniz. Ama önemli olan; bir kez sağlıklı ve yenilenmiş olan topuklarınızı yarıda bırakmamak ve onlara her daim basit bir nemlendirici bile olsa bakım yapmaktır. Kadınlar için çok daha önemli olan ayak estetiği ve bakımı erkekler için de aynı şekilde uygulama ile yapılabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git