Cilde İyi Gelen Kremler

Cilde İyi Gelen Kremler
21 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Cilde İyi Gelen Kremler

Cildimiz, bizler için en önemli ve en narin, çabuk tahriş olabilen ve çatlayabilen yapıdadır. Ellerimiz, kollarımız, bacaklarımız, dudaklarımız, hatta tırnaklarımız bile hava değişiminden, çalışılan ortamdan veya psikolojik nedenlerden dolayı cilt sorunlarıyla karşılaşabilir. Bu yüzden hassas olabilen ve çabuk rahatsızlaşan cildimize her daim iyi bakmamız gerekmektedir.  Cilt sorunları ileri derecede büyümediği zamanlarda doktora başvurmamız gerekmez. Doktora başvurmadan önce hafif derecede çatlayan ellerimiz, yüzümüz veya dudaklarımıza evimizde kendi kendimize bakım uygulayabilir veya cilde iyi gelen kremler kullanarak iyileştirme yolunda bir kaç adım atabiliriz. Böyle durumlarda ilk önce cildimizi ve cildimizin yapısını çok iyi tanımamız gerekmektedir. Lakin cildimizi iyileştirmek için kullandığımız bazı ürünler, iyi gelmenin aksine büyük derecede sorunlar yol açabilmektedir.  Örnekle anlatacak olursak; yağlı bir cilt yapısına sahip isek, nemlendirici oranı pek fazla yüksek olmayan kremler veya kürler tercih etmemiz gerekmektedir. Aksi takdirde, zaten yağlı olan cildimize nem oranı yüksek bir krem veya kür uygularsak cilt yapısında sivilcelenmelerin meydana gelmesi olağandır. Cilt yapısı kendini yüz derisinden anlaşılabilir. Lakin emin olmadan herhangi bir kozmetik krem veya bitkisel ürün kullanmadan önce ciltler için özel olarak tasarlanmış cilt testleri ile yapısını anlayabiliriz. Bu testler nasıl uygulanır ile ilgili olarak şunları söyleyebiliriz:  • Daha çok eczanelerden bulabileceğimiz bir test olduğundan dolayı bir eczaneden satın alabiliriz.
  • Bir dermatologa başvurarak cildimizin yapısını öğrenebiliriz.
  • Eğer bir dermatologa başvurmak yerine testi satın alıp evde yapmayı tercih ettiysek yüzümüzde hiç bir yabancı maddenin (makyaj malzemesi, krem, tonik vs.) olmaması gerekmektedir.
  • Satın aldığımız testlerin içerisinden çıkan küçük kağıtları orta kısmından açarak bir tanesini çenemize, bir tanesini burun kenarımıza, bir tanesini alnımıza koyarak belli bir süre bekletiriz.
  • Bu süre pek fazla uzun olmaz. (1 dk veya 2 dk)
  • Daha sonra kağıtların üzerinde belirginleşen şekillere bakarak yine satın aldığımız testin içerisinden çıkan analiz testi ile karşılaştırırız.
  • Bu kağıdın üzerinde karma, yağlı ve kuru cilt tipleri bulunmaktadır.
  • Cildimizin yapısını bu şekilde öğrenebiliriz.
  • Eğer bir dermatolog yardımıyla cilt yapısını öğrenmek istiyorsak yüzümüzün belli kısımlarını bir makineye yaslarız ve dermatolog uzmanı tarafından çekilen fotoğraf ile cilt yapısını inceleyip hangi kategoriye girdiğini öğrenebiliriz.

Bu işlemler doğrultusunda cildimize hangi bakım kürlerinin, hangi kremlerin veya hangi bitkilerin iyi geldiğini seçebilir ve ona göre uygulama yapabiliriz. Şayet cilt yapısını bilmeden uygulanan krem veya kürler cildin yapısını değiştirmeye çalışırken bozabilmekte ve cilt hastalıkları oluşturabilmektedir (sivilce, siyah nokta, deri döküntüsü, çatlak, soyulma vs.) Kuru ciltler, yağlı ciltler veya karma ciltler için ayrı ayrı kategorilerde oluşturulmuş krem çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan herhangi birisini uygulayarak cildimizde iyileştirme yapmamız mümkündür. Gerek sabunların gerekse tüm diğer ürünlerin kullanılmadan önce araştırılması önemli bir konudur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git