Cilde Ne İyi Gelir

Cilde Ne İyi Gelir
25 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Cilde Ne İyi Gelir

 Cildimiz, en önemli parçamızdır. Bu nedenle de ona dikkatle bakmak ve düzenli bakım uygulamak şarttır. Bununla birlikte yaş ilerledikçe çeşitli cilt problemleri ve görsel rahatsızlıklara karşı savaşabilmek adına cilde ne iyi gelir bilmek gerekir. Elbette ki tükettiğimiz gıdalar cilt saplığında son derece etkilidir. Vücudun ihtiyacı olan vitamin, protein, minerallerin düzenli olarak alınması, düzenli ve dengeli beslenme, tüketilen besinlerin besin değeri gibi pek çok noktaya dikkat etmemiz gerekmektedir.

Yaş ilerledikçe cilt esnekliğini kaybeder ve kırışıklıklar ortaya çıkar. Ayrıca yağlılık ya da kuruluk, kısaca nem dengesi gibi faktörler de unutulmaması gereken ayrıntılardandır. Bu esnekliği sağlamak, cildin ph ve nem dengesini korumak için, aynı zamanda da hücre yenilenmesine katkı sağlamak için, yani cilt sağlığını muhafaza etmek için ne yediğiniz son derece önemlidir.

Öneriler:

  • Cildinizin tembelleşmemesi için hareket ettirmelisiniz. Yüz masajı gibi fazla vaktinizi almayacak aktiviteler geliştirmelisiniz.
  • Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, cilde zehir girmesini engelleyeceği için daha genç ve dinç bir görünüme kavuşursunuz.
  • Banyo sonrası cildi nemlendirmek, bir sonraki seansa kadar nem dengesini korumak için önemli bir ayrıntıdır.
  • Vakit buldukça doğaya kaçıp taze oksijeni içinize çekin. Ferahlayacak ve gençleşmiş hissedeceksiniz.

Besin Değeri Yüksek Gıdalar:Elbette cilde ne iyi gelir sorusuna verilecek en önemli cevap sudur. Su tüketimi yeterli miktarda olduğu takdirde, cildinizde akne oluşumu, sivilce izi, lekelenmeler gibi sorunlarla mücadele kolaylaşacak ve cildiniz parlak bir görünüme sahip olacaktır. Gün içinde tüketilmesi gereken su miktarı azami 1,5 litredir. Normal şartlarda 2-2,5 litre tüketilmelidir.

Yeşil Yapraklılar:

C vitamini katkısı yanında demir içeriğiyle de cildin onarımına katkı sağlayan yeşil yapraklı bitkiler, muhakkak tüketmeniz gereken besinlerdendir. Demir eksikliği sonucunda kandaki oksijen miktarı düşer ve bu da kırışıklıkların artmasına neden olur. Yeşil salata, gün içinde tükettiğiniz diğer besinlerin yanına eklenmelidir.

Yumurta:

Bu besin yüksek derecede protein ve amino asit içerir. Bu da dokuların kendini yenilemesine katkı sağlar, Ayrıca içeriğinde bulunan A vitamini ile yaşlanma etkilerini geciktirici etkiye sahiptir.

Havuç:

A vitamini yönünden son derece zengin olan havuç, göz ve cilt sağlığı için olmazsa olmazdır.  Havuç cilt için doğal retinol üretir ve aynı zamanda kuvvetli bir antioksidandır. Zararlı toksinlerin atılmasında etkilidir.

Balık:

Omega 3, cildin en çok ihtiyaç duyduğu minerallerden biridir. Bu mineral de en çok balık türlerinde bulunur. Cildi nemli tutar, kurumaya karşı direnç sağlar. Ayrıca bazı balık türleri selenyum açısından zengindir ki bu mineral cilt için oldukça önemlidir.

Portakal:

C vitamini deri dokusunun gelişimini sağlar. Bu da portakalda bol miktarda bulunur. Yalnızca portakal değil, C vitamini yönünden zengin besinler fazlaca tüketilmelidir. Bu besinlerden bazıları çilek, brokoli, kivi, Brüksel lahanasıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git