Cilde Peelingin Önemi

cilde peelingin önemi
17 Mayıs 2015 tarihinde eklendi

Cilde Peelingin Önemi

Uzmanların dilinden düşmeyen herkesin tavsiye ettiği bir uygulama var peeling. Peki, peeling nedir? Cilde faydaları nelerdir? Her cilt tipi peeling yapabilir mi? Evde kendi kendimize peeling yapabilir miyiz? Tüm bu sorularınıza cevap olacak nitelikte araştırmalar yaptık.

Öncelikle peeling temizlemek demektir. Gün boyunca kire, toza ve daha birçok tahribata uğrayan cildimizin mikroplardan arınmak, canlanmak ve parlaklık elde etmek için bu temizliğe ihtiyacı vardır. Peeling solgun ve donuk görünen ciltleri eski haline getirmekte, canlandırmakta ve cildin yapısı gereği üzerinde bulundurduğu gözenekleri açarak nefes almasını sağlamaktadır.

Peeling çeşitleri

Peki, bu temizlik kaç türlüdür? Hangi yöntemler ile cilde temizlik sağlamak mümkündür? Her cilt tipi aynı yöntem ve uygulama ile mi bunu gerçekleştirmeli dilerseniz biraz da bu soruların üzerinde duralım. Peeling üç çeşittir;

  1. Orta derinlikte peeling
  2. Derin peeling
  3. Yüzeysel peeling

Uzmanlar bu üç peeling çeşitlerinden yüzeysel peelingi her gün, orta derinlikte peelingi haftada bir kez ve derin peelingi ayda bir kere yaptırmanızı veya yapmanızı tavsiye ediyorlar. Cilde peeling önemi ve bu önemi gözle görünür şekilde etki elde edebilmek için bu üç peeling yöntemini de doğru zaman ve yöntemle uygulamak gerekir.

Peeling yaptırmanın amacına bakıldığında ise, sadece temizliği sağlaması ile değil aynı zamanda yaşlanmaya karşı koruma almak, kırışıklığı gidermek, kan dolaşımını hızlandırarak cilde renk ve parlaklık katması, güneşin tahribatından kurtulmak vb birçok faktörden dolayı cilde peelingin önemi saymakla bitmiyor. Tüm bunları sadece güzellik salonlarında milyonlarca para harcayarak değil evde kendi yöntemleriniz ile de bu peelingi yapmak mümkün. Her evde bulunan birkaç ürün ile kendi peeling maskenizi yapmanız olanaksız değil. Evde doğal yapılan yöntemlerle uygulanan peelingler de kimyasal ve güzellik salonlarında yapılan peelingleri aratmamaktadır. Ünlü herbalist ve güzellik uzmanı Suna Dumankaya tüm cilt tiplerine uygun herkesin kolaylıkla uygulayacağı bir peeling tarifi paylaştı. Cilde peelingin önemi bu kadar fazla iken bu maskeyi paylaşmamak olmazdı.Suna Dumankaya Peeling Tarifi

Gerekli Malzemeler;

  • Bir tatlı kaşığı kahve( öğütülmüş fakat un haline gelmeyecek kadar)
  • Bir iki damla zeytin yağ
  • Bir tatlı kaşığı bal

Hazırlanış ve uygulama aşaması; tüm bu malzemeler karıştırıp cildinize bunu sürünüz. On dakika beklettikten sonra kurumuş olacaktır. Cildiniz hafif gerilecektir kahve ve bal etkisi ile. Keza içerisinde bulunan zeytinyağından dolayı da nem ihtiyacı karşılanacaktır. On dakikalık bir beklemenin ardından ılık su ile cildinizi dairesel hareketler sergileyerek maskenin çıkmasını sağlayınız. Burada hafif kuvvette cildinizin tahriş etmeyecek ve kızarıklık bırakmayacak kuvvette uygulanan dairesel hareketler cildinize peeling yaparak cildinizi yenilemeniz mümkün olacaktır.

Cilde peelingin önemi saymakla bitmiyor. Sizlerde siyah noktalardan ve sivilcelerden şikâyetçi iseniz yine peeling gibi bir nimetten faydalana bilirsiniz. Başka bir peeling maske tarifi ise yine ünlü bir güzellik uzmanından tavsiyelerle sizlerle buluşturuyoruz.

Bizden Size Peeling Tarifi

Gerekli Malzemeler;

  • Bir tatlı kaşığı tuz
  • Yarım limon
  • Bir tatlı kaşığı toz şeker

Hazırlanış ve uygulanış; üç ürün karıştırılıp yüze uygulanacak. Limon asitik yapıya sahip olduğu için fazla beklemenizi önermiyoruz. Aksi halde cildinizi yakıp veya tahriş edebilir bu yüzden bu maskeyi sadece on dakika bekletip ardından yine dairesel hareketler ve orta derecede kuvvetle uygulamanız doğru olacaktır. Bu üç ürün ile evde kendi yöntemleriniz ile ucuz, kolay uygulana bilir ve etkili peeling yapmanız mümkün. Ardından soğuk su ile cildinizin yıkamanız da keza olumlu etki edecek cildiniz deki kan dolaşımını hızlandıracaktır.

Suna Dumankaya Sivilce Maskesi başlıklı yazımız için tıklayınız.

Evde Peeling Nasıl Yapılır başlıklı yazımız için tıklayınız.

Doğal Yüz Peeling Tarifleri başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git