Cilde Zararlı Olan Durumlar

Cilde Zararlı Olan Duruml
22 Mayıs 2017 tarihinde eklendi

Cilde Zararlı Olan Durumlar

Cildimiz tüm vücudumuzu kaplayan ve koruyan en önemli organımızdır. Günlük hayatımızda, belki de farkında olmadan, cilde zararlı olan durumlarla karşı karşıya kalmaktayız. Geri dönüşü olmayan noktalara varmadan bu konuda bilinçlenmek ve bu bilinç doğrultusunda hareket etmek zorundayız. Bizi korumak için adeta duvar görevi gören cildimizin kıymetini bilmeliyiz.

Cilde Zararlı Olan Durumlar Nelerdir ?

Makyaj malzemelerinin (fondöten,kapatıcı,rimel,saçspreyi,saçboyaları,gözkalemi,allık,pudra,parfüm,far,şampuan,bakım kremleri vs.) içinde onlarca kimyasal madde bulundurmakta. Bu maddeler günlük hayatımızın o kadar içerisine girmiş durumda ki çoğu zaman zararlı olacağını düşünemiyoruz. Oysa, göz ardı edilemeyecek kadar büyük ve geri dönüşü olmayan zararlar vermekte.

Testeradı altında kozmetik mağazalarında açık şekilde bulundurulan deneme ürünleri son derece sağlıksızdır. Hem bulunduğu koşullar hem de birden fazla kişinin aynı ürünü kullanması nedeniyle tam bir bakteri yuvasıdır. Bu ürünlerden enfeksiyon bulaşma riski çok yüksektir. Olabildiğince uzak durmalıyız.

Uzun süre suya (özellikle sıcak) maruz kalmak cildimizde kuruluğa yol açabilir. Kuruluk ilerlediğinde ciltte pullanmalar meydana gelir.

Yanlış beslenme de cildin baş düşmanlarındandır. Özellikle şeker, tuz ve karbonhidrat tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Tuz vücutta su tutulmasına neden olduğu için ödem oluşur.

Su tüketiminin az olması ciltte kırışıklıklara yol açar. Cildimizin parlaklığı ve tazeliğinin korunması için bol su tüketimi şarttır.Sigara ve alkol yalnızca iç organlara değil cilde de büyük zararlar vermektedir. Sigara kandaki oksijeni azaltır ve damarları daraltır. Vücutta yeterli miktarda oksijen dolaşamadığı için cilt sağlıksız ve solgun bir hâl alır.

Mimik istemsizce yaptığımız yüz hareketleridir. Çok mimik kullanan kişilerde sürekli katlanan deri kısımlarında kırışıklıklar meydana gelir. Özellikle kızdığımızda hepimiz kaşlarımızı çattığımız için, alın bölgemizde iki kaşımızın ortasında çizgiler oluşur.

Kabusumuz olan sivilceleri ve siyah noktaları sıkmamak için kendimizi durdurabilmemiz her ne kadar zor olsa da bunu yapmak zorundayız. Çünkü cildimizde iz kalması muhtemeldir.

Güzel bir uyku tüm bedenimiz için gereklidir. Uykusuzluk ciltte solgunluk, özellikle göz altlarında morluklara ve halkalara neden olur.

Stresin zarar vermediği yerimiz var mı ? Hem fiziki hem ruhani olarak en çok yıkıma uğradığımız nokta stresli geçen dönemlerimizdir. Elbette cildimize de bu durumun yansıması kaçınılmaz.Cildimize zararlı olan durumlar arasında en tehlikelisi denebilir.

Cilde Zararlı Olan Durumların Azaltılması

Cilde zararlı olan durumların azaltılmasını sağlama yolunda yapılacakları maddeler halinde sayacak olursak:

*Makyaj malzemesi seçiminde hassasiyet göstermeliyiz. Mutlaka uzman görüşü almalı, cilt tipimizi tanımalı ve cilt tipimize uygun ürünler kullanmalıyız.

*Makyaj malzemelerini uygun koşullarda muhafaza etmeli, tarihi geçmiş veya açıkta bulunan ürünleri kullanmamalıyız.

*Sağlıklı besinler tüketmeye dikkat etmeliyiz.

*Bol su içmeliyiz.

*Alkol ve sigaradan uzak durmalıyız.

*Günde gerekli süre uyumalı ve dinlenmeliyiz.

*Stresten olabildiğince uzak durmalıyız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git