Cildi Soğuktan Korumak İçin

cildi-soguktan-korumak-icin
13 Ocak 2017 tarihinde eklendi

Cildi Soğuktan Korumak İçin

Kışın ve sonbaharda değişen hava koşullarından en çok cildimiz etkileniyor. Sert ve rüzgarlı havaların etkisi ve klima ve kaloriferlerin havayı kurutması nedeniyle cildimiz kuruyor. Kış aylarının etkisiyle soğuyan havada deri de vücut ısısı kayboluyor ve kan dolaşımı azalıyor. Ter ve yağ bezleri daha yavaş çalışıyor. Kan dolaşımının yavaşlaması nedeniyle cildin ihtiyacı olan antioksidanları alması ve besleyici maddeleri de alması zorlaşır. Bunun neticesinde cilt yağ kaybetmye başlar ve cilt kuruluğu meydana gelir. Tüm etkenlerin birleşimiyle cildin daha hassas olmasına sebep olur ve cilt kendini dış etkenlere karşı koruyamamaya başlar.

Soğukta Ciltte Meydana Gelen Değişiklikler

Ciltte kaşınmalara, kızarmaya ve renk değişimleri görülmeye başlar. Ciltte lipid bariyeri denilen koruyucu tabaka incelir ve cildin esnekliği de azalır. Ciltte çatlamalar, pullanmalar görülür. Bu etkenleri yaşayan cilt maruz kaldığı etkilerden dolayı cildin erken yaşlanmasına sebep olur. Cildi Soğuktan Korumak İçin soğuğa çıkarken mümkün olduğunca havayla teması önlenmelidir. Bütün bu etkenlerden korunmak için cildin lipid tabakasının desteklenmeye ihtiyacı vardır. Cildin soğuğa karşı etkisini azaltmak için yazın kullanılan cilt bakımı ürünlerinden farklı olarak kış bakım ürünlerinin besleyici değerinin daha yüksek olanları tercih edilmelidir. Kışın cilt bakımı ihmal edilmemeli ve özellikle soğuk havaya çıkılacağı zaman nemlendirici ve koruyucu cilt bakım ürünleri kullanılmalıdır.

Cildi Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?Yüzümüzün ve vücudumuzun kurumasını engellemek amacıyla kremli yağlı sabunlar ve jeller kullanılmalıdır. Kullanılan ürünlerin kaliteli olması ve anti alerjik ürünlerin kullanılmasına dikkat edilmelidir. Cilde yağlı kremler değil nemlendirici kullanmak gerekir. Havayı kurutan kalorifer ve ısıtıcılar, klimalı ortamlara girildiğinde mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır. Nemlendiriciler seçilirken vücut tipine uygun olanları tercih edilmelidir. Nemlendirici içeriğinde gliserini vazelini laktik asit içerenler her banyo sonrasında mutlaka uygulanmalıdır. Kışın deri tipinize uygun sıklığını ayarlamak koşuluyla bitkisel kök hücreli jeller kullanılmalı ve krem veya maskelerle ölü tabakanın yenilenmesi sağlanmalıdır. Hayvansal ve bitkisel içeren maskelerin kullanılmalı ve profesyonel cilt bakımı için ayda bir uzmandan destek alınmalıdır. Kışın cilt bakımı için sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli ve cildin ihtiyacı olan meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerekir. Cildin vitaminlere olan ihtiyacı düşünülmeli vitamin, mineral ve antioksidanlar ve doymamış yağları vücuda takviye ederek cildin soğuğa karşı etkileri azaltılabilir. Kışın su içmeye önem göstermeyenler buna dikkat etmeli yaz mevsimi gibi kışında cildin ihtiyacı olan su mutlaka alınmalıdır. Tahıllı besinler tüketilmeli ve cilt bakımında gereken sağlıklı beslenme ihmal edilmemelidir. Cildi Soğuktan Korumak İçin vücudun ihtiyacı olan proteinler, karbonhidratlar alınmalı ve soğuk havaya çıkarken ellere eldiven takılmalı yüz içinde kaşkollarla soğuk havadan korunmalıdır. Sert esen rüzgarlar cildi kurutacağı için mümkün oldukça çok sert havalarda çıkmamaya özen gösterilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git