Cildi Yaşlandıran Etmenler

Cildi Yaşlandıran Etmenl
9 Haziran 2017 tarihinde eklendi

Cildi Yaşlandıran Etmenler

Gün içinde işe giderken, arkadaşlarımız ile buluşurken güzel kıyafetler giyer, özenerek makyaj yaparız. Çünkü değişen yaşam koşulları her ortamda bakımlı olmayı gerektirir. Gün içinde işlerimiz bittiğinde ciltteki makyajı temizlemek oldukça önemlidir. Ciltte herhangi problem yaşamamak, yaşasak bile bunu en aza indirmek için çeşitli bakımlar uygulamamız gerekir. Fakat bu bakımlardan ziyade cildi yaşlandıran etmenler konusuna değinelim.

Cildinize Yatırım Yapın

 • Gündüz saatlerinde güneşin zararlı ışınları cilde oldukça zarar vermektedir. Güneş etkisiyle ciltte lekeler oluşabilir, güneşe bakabilmek için gözlerinizi kıstığınızda zamanla göz çevrenizde kırışıklıklar meydana gelebilir. Bu lekeleri engellemek için dışarı çıkarken 50 faktör korumalı güneş kremleri kullanılmalıdır. Ayrıca göz sağlığınızı koruyacak güneş gözlüğü edinmeniz de faydanıza olacaktır.
 • Çeşitli makyaj ürünleri çok sık kullanıldığında ne yazık ki cildi yaşlandırıcı bir etki gösterir. Özellikle ciltteki makyajı temizlemeden uyumak, gözeneklerin kapalı kalarak hava almamasına sebep olmaktadır. Bunun yanında zamanla özellikle göz çevresinde kırışıklıklara sebep olmaktadır.
 • Bayanlar kuaföre gittiklerinde dudak üstündeki tüyleri ip ile aldırması da zamanla dudak çevresinde kırışıklıklara yol açacaktır.
 • Cildin yaşlanmasını önlemekte en etkili çözüm, uzmanların da önerdiği gibi günde en az 2,5 lt su içmektir. Su içmek cildin nem dengesini korur, cildi sıkılaştırır ve daha pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüm elde etmeyi sağlar.
 • Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek, haftanın birkaç günü et/tavuk/balık tüketerek protein alımını sağlamak cilt sağlığı konusunda oldukça etkilidir. Cildin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller düzgün beslenme ile alınır. Bu vitamin ve mineraller ise cildin daha sağlıklı bir görünüme ulaşmasını sağlar, kırışık oluşumunu engeller.
 • Cildi yaşlandıran etmenlerden biri de hareketsiz yaşamdır. Spor yapmak genel olarak cildi sıkılaştırır ve daha diri bir görüntü sağlar ve diğer sağlık problemleri için de iyi bir çözümdür.
 • Havada dolaşan çeşitli tozlar sebebiyle cilt gün içinde hayli kirlenir. Bu kirler gözenekleri tıkar ve cildin daha sağlıksız olmasına yol açar.


Dahası?

 • Cildi yaşlandıran en önemli etkilerden biri de sigara kullanımıdır. Sigara ciddi birçok hastalığın habercisi olduğu gibi, zamanla cilt rengini sarıya döndürmekte ve deriyi inceltmektedir. Ayrıca ciltte çeşitli lekelerin oluşmasına sebep olmaktadır. Bunun sonucunda da olduğunuzdan daha yaşlı görünürsünüz.
 • Alkol de aynı şekilde cilt sağlığı için oldukça zararlıdır. Alkollerin hem kalori oranı çok yüksektir kilo kaybetmek isteyenlerin kullanmaması gerekir hem de kılcal damarlarda oluşan sızıntıyı artırarak damarların çekilmesine ve cildin kırışmasına sebep olmaktadır.
 • Cildin yaşlanmasını önlemek için makyaj temizliğinden sonra mutlak tonik ile tekrar temizlenmelidir. Bu sayede cilt gözeneklerden hava alır. Kozmetik mağazalardan tonik almak yerine cildinizi doğal gül suyu ile temizlemeniz faydalı bir çözüm olacaktır. Hem cildinizde kalan artıkları derinlemesine temizler hem de cildi nemlendirir. Tüm bu işlemlerden sonra cilt sağlığınızı nemlendirici kremler ile desteklemeniz sizi başarıya ulaştıracaktır.
 • Bunların yanında stresli bir yaşam sürmemeniz gerekir. Bahsedilenlerin hepsini uygulasanız bile stresli bir yaşamınız varsa cildiniz yorgun görünecektir ve kırışıklarınız artacaktır. Yaşlanmayı geciktirmenin en etkili yolu kocaman kahkahalar atmaktır. Yaşlanmaya karşı en büyük silahınız gülümsemenizdir, onu asla tüketmeyin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git