Cildimizde Oluşan Kızarıklıklara Çözüm

cildimizde-olusan-kizarikliklara-cozum
8 Kasım 2016 tarihinde eklendi

Cilt kızarıklığının birçok nedeni olabileceği gibi cildimizde oluşan kızarıklıklara çözüm seçeneklerinin de bulunduğunu belirtmek isteriz. Özellikle açık tenli insanlarda daha yüksek oranda görülen bir durum olduğunu söylememiz gerekiyor. Kılcal damarların yüze oldukça yakın olması ve hızlı kan dolaşımından kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Soğuk, sıcak, buhar, güne, stres, ilaçlar ve baharatlı gıdalar cildinizin kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Kan damarlarının yüzeye çıkması ise ya yapısal olabildiği gibi sonradan edinilmişte olabilir. Genetik olarak belirli bir hassasiyete sahip olmak, açık tenli bir cilde sahip olmak ve çevresel etkenler cildinize zarar verme gerekçeleri arasında gösterilebilir.

Cildin çok fazla görevleri olan hücreleri bulunmaktadır. Bu hücrelerinizden bazıları çevre etmenlerine karşı savaşır ve cildin damarlarını korumaktadır. Çevre etkenlerinin en önemli olarak bilinen güneş ışınları, cildinizde hücre ve damarların olduğu tabakaya kadar rahatlıkla inebilmektedir. Buradaki yapıları olumsuz etkileyerek, cildi kurutur, kırıştırır, lekeler ve damarlarda hasarlar bırakabilir. Ciltte kanser hastalıkları dahi yaratabileceğini unutmamak gerekiyor.

Kişisel ruh hallerine dayalı stres ve sıkıntıdan kaynaklanan kızarıklıklar, cildimizde oluşan kızarıklıklara çözüm noktasında kalıcı olmamaktadır. Bireyin duygu ve ruh haline kontrol altına alması ve bazı dolaşımı düzenleyen etkili kremleri kullanması bu tedavide oldukça faydalı olacaktır. Bunun yanında ışık terapisi sayesinde bu süreç hızlandırılabilir, kızarıklıklarınız kalıcıysa başka etkenler araştırılmalıdır.

Rozasea Gül Hastalığı • Bu hastalık özellikle ülkemizde oldukça fazla görülen bir hastalık olması ve genel olarak açık ten rengindeki insanlarda gözlenen, çevresel faktörlerle ciddi ilişkisi olan ve bazen mide rahatsızlıklarının etkisinde baş gösteren bir cilt hastalığıdır.
 • Genel olarak insanda estetik kaygılar uyandıran bu hastalık, cilt dışında gözlerde kızarıklık ve kuruma olabilecek formundan, ciltte kızarıklıkla devam eden formuna ve sonra akne benzer sivilcelerinde kızarıklığa eşlik ettiği formlara ve burunda büyüme ile sonlanan formuna kadar devam eden çeşitli tiplemeleri bulunmaktadır.
 • Rozasea hastalığına yakalananların yanında, ırksal bir hastalıkta olduğu bilinmektedir. Özellikle 30 ve 40 yaşları arısında, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Demodeks adlı bir parazitin ve onunla birlikte yaşayan bazı özel bakterilerin de bu hastalığa yol açtığı bilinmektedir.

Cilt kızarıklığı ve hastalığı yenme sürecinde çevre etkenleri

 • Gıdalardan, mayalı içecek alımlarına, kafein içeriklerine ve alkol tüketimine dikkat edilmelidir.
 • Güneş koruyucu kremler kullanmalı ve güneş ışınlarından korunmalısınız.
 • Çok sıcak besin tüketme ve içme alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz.
 • Duygusal ruh hallerini kontrol altına almalısınız.
 • Damar lazerleri ile kızarık alanlarınızı hafifletebilirsiniz.
 • Doğal tedavi kürlerini gözden geçirmeli, araştırmalı ve cilt uzmanlarından yardımlar almalınız.

Rozasea için önerilen kremler

 • Doksisiklin antibiyotiklerini içeren kremler
 • Ttrasiklin ve metrınidazol içeren kremler
 • Dirençli vakalarda ise isotretinoin tedavisi önerilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git