Cildin Genç Görünmesi için

Cildin Genç Görünmesi için
1 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Cildin Genç Görünmesi için

Cildimiz, dış etmenlerin de etkisiyle 30’lu yaşlardan hemen sonra yaşlanma belirtileri göstermeye başlar. Biraz tüketilen besinlerin, biraz da zararlı alışkanlıklar ile uyku düzeninin de buna etkisi büyüktür. Gerek bitkisel ürünlerle, gerek hayatımızda yapacağımız küçük değişikliklerle yaşlanma belirtilerinin önüne geçmek mümkündür. Unutulmamalıdır ki, ne kadar doğal bir yaşama sahip olunursa, o kadar geç yaşlanılır.

 

Cilt İçin Öneriler:  • Hayatınızdan alkol, sigara gibi alışkanlıkları çıkartmak, cilt üzerinde büyük etkiye sahiptir. Bu tür zararlı maddeler bağımlılık yaparak cilde gitgide daha fazla zarar vermekte ve bir müddet sonra kırışık ve kararmış, yer yer çökmüş bir cilt kaçınılmaz olmaktadır.
  • Zararlı alışkanlıkların terk edilmesinden sonraki aşama, beslenme alışkanlığını düzenlemektir. Yeterince vitamin ve mineral almak için, bunları bünyesinde barındıran ürünler öğünlere serpiştirilmek suretiyle tüketilmelidir. Hazır ve paket gıdalar, bünyeye ve dolayısıyla da cilde zarar vermektedir. Modern dünyada her ne kadar zor olsa da, organik ürünler tüketmeye dikkat edin. Ayrıca öğünleri düzenli aralıklarla tüketmeli ve mümkün olduğunca vitamin bakımından zengin içerikli besinleri hayatınıza sokmalısınız.
  • Uyku düzeninin cilt üzerindeki etkisi kaçınılmazdır. İş koşulları nedeniyle çok geç saatlerde uykuya dalınması, uykunun alınmadan uyanılması gibi durumlar, vücudun dengesini bozmaktadır. Her uzvumuz gibi cilt de dinlenmeye ihtiyaç duyar,bu nedenle uykunuzu düzene sokmalısınız.
  • Düzenli makyaj yapan kişilerin cildinde yaşlanma belirtileri daha fazla ve çabuk meydana çıkar. Bunun nedeni cildin düzenli temizlenmemesidir. Yatağa girmeden önce makyajınızı muhakkak temizlemeyi alışkanlık edinin. Makyajlı uyumanın bir zararı da, gözenekler nefes alamadığı için akne oluşumuna ve siyah noktalara zemin hazırlamasıdır. Cilt temizliğini yaparken; yüzünüzü örselemeden çıkardığınız makyajın ardından tonik kullanmalı, tonik kullanamıyorsanız muhakkak sabunlamalı ve ardından da su bazlı bir nemlendirici ile cildinizin nem dengesini sağlamasına yardımcı olmalısınız.
  • Piyasada tüketiciye sunulan kozmetik ürünler yerine ev yapımı doğal maskeleri tercih etmek cildiniz için yararlı olacaktır. Bunun için salatalık, yoğurt, yumurta akı gibi besinlerden yardım alabilirsiniz.
  • C vitamini, cilde en iyi gelen vitaminlerden biridir. Bol bol portakal, limon, mandalina, çilek tüketin.
  • Güneşe çıkarken cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için muhakkak güneş kremi ya da losyonu kullanın. Güneş gözlüğü ve şapka kullanımını da alışkanlık haline getirin.
  • Cildinize en az ayda bir en fazla haftada bir olmak suretiyle doğal peelingler uygulayabilirsiniz. Aktardan bulabileceğiniz doğal kil, gözeneklerin temizlenmesinde çok etkilidir. Bunun dışında meyve ve sebze özleri ile hazırlayabileceğiniz pek çok peeling tarifi bulunmaktadır.
  • Su içmeyi alışkanlık haline getirmek, cilt için belki de en önemli noktadır. Su, cilde nem kazandırır, kırışıklık oluşumunun önüne geçer. Ayrıca iç organları temizleyerek daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git