Cildin Kurumasına Çözüm

Cildin Kurumasına Çözüm
12 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Cildin Kurumasına Çözüm

Cildiniz geriliyor, pullanıyor, çatlıyor, kaşınıyorsa, saçlarınızda kepeklenme oluyorsa, cildiniz yüksek ihtimalle kurumuştur. Kuruyan ciltlere özel bir bakım yapmanız gerekir. Bu özel bakım sayesinde gerilen ve rahatsızlık veren durumlardan kurtulabilirsiniz. Cildin kurumasına çözüm olarak birkaç önerim elbette olacak. Ama öncesinde cilt kuruluğunun neden kaynaklandığına bir bakalım.

Cildimiz neden kurur?

Cildimizin en üst tabakası yaklaşık % 10 oranında sudan oluşmuştur. Bu tabakada bulunan suyun çeşitli nedenlerle azalması durumunda kaşıntılar, deride çatlaklar ve kuruluk oluşur. Çok sık duş alan kişilerde cilt kuruluğu daha fazla görülmektedir. Cildimizin kurumasına neden olan çevresel etmenlere de dikkat etmek gerekiyor. Sıcak su, soğuk su, deterjanlar, sık yapılan uçak yolculukları, çevre kirliliği, sert rüzgara maruz kalmak, klimalar, güneşe uzun süre maruz kalmak, temas edilen kimyasal kozmetikler, ve diğer kimyasallar, bu çevresel etmenler arasında sıralanabilir. Bunların yanı sıra bazı hastalıklar da cilt kuruluğuna sebebiyet vermektedir. Atopik dermatit, ihtiyozis ( cilt üzerinde yamalar halinde kuru ve ölü cildin birikmesine neden olan bir tür deri hastalığı ), sedef gibi cilt hastalıkları bunlar arasında sıralanabilir. Bunların yanı sıra metabolik bozukluklar, tiroid problemi, aşırı kilo kaybı ve alınan yaşlar, cildin kurumasına neden olan diğer faktörler arasında yer almaktadır. Çok aşırı temizleme de cildin nemini alıp kurumasına yol açan bir diğer sebeptir. Yetersiz, yanlış ve dengesiz beslenme, az su tüketimi de cildin kurumasına yol açan sebepler arasında sıralanabilir. Kullanılan bazı ilaçların da yan etki olarak ciltte kuruluk meydana getirebileceği de bilimsel bir gerçektir.Cilt kuruluğu en çok kimlerde görülür?

Her yaş döneminde ve herkeste cilt kuruluğu gözlemlenebilir. Yaş ilerledikçe bu olasılık artış gösterir. Yukarıda sıraladığım etmenlere maruz kalan yada bu etmenlerden herhangi birini yaşayan kişilerde cilt kuruluğu görülme olasılığı oldukça yüksektir. Normal bir nemlendirici kremi düzenli kullanmak yoluyla bu kuruluğun önüne geçebilir, oluşmasını önleyebilirsiniz. Bazı ileri durumlarda nemlendici kremler işe yaramayabilir. Bu gibi durumlarda bir cilt uzmanına görünmek, yerinde bir davranış olacaktır. Cildin kurumasına çözüm bulunmazsa eğer, cildimiz iyice yıpranıp olduğundan daha yaşlı görünecek daha da önemlisi vücudumuz  pek çok rahatsızlığa açık hale gelecektir. Bu tehlikeli bir duruma dönüşebilir. Bu yüzden önlem alınması çok önemlidir.

Cilt kuruluğunun en yoğun gözlemlendiği bölgeler nelerdir?

Cilt kuruluğu, kollarda, özellikle dirseklerde, bacaklarda, diz kapaklarında, ve daha nadir olarak gövdede, ve ayak topuklarında görülür. Buralarda daha görülmesinin sebebi, bu bölgelerde yağ bezlerinin diğer bölgelere göre daha az oluşudur. Çok sık banyo yaptığınızı düşünürseniz, doğal deri yağlarının oluşabilmesi için gerekli süre ,derimize tanınamayacağı için, kuruluk oluşacaktır.

Kuru cilt için ne yapmalıyız?

Mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Kişinin şikayetine  göre tedavinin şekli belirlenecektir. Kuruyan bölgelerin sık sık uygun nemlendiriciyle desteklenmesi de önem taşır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git