Cildin Soyulmasını Önlemek İçin

cilt-soyulmasi
4 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Cildin Soyulmasını Önlemek İçin

Çeşitli sebeplerle cildimizde, özellikle de yüzümüzde soyulmalar meydana gelebilir. Özellikle yaz aylarında çok sık karşılaştığımız cilt soyulması; mevsimsel değişikliklerin, güneş etkisiyle hassaslaşan cildin de habercisidir. Cilt soyulmasının en önemli nedeni yetersiz su içilmesidir. Yaz aylarında susuz kalan vücut, cildin tuttuğu suyu da alarak kurumaya, dolayısıyla da soyulmaya neden olur. Aslına bakılırsa yaz aylarında daha fazla olmakla birlikte her mevsim vücudun su ihtiyacını karşılamak çok önemlidir. Bunun için günde azami iki litre su tüketilmelidir.

Cilt neden soyulur?

Bunun pek çok nedeni olabilir. Bağışıklık sistemindeki bozukluklar bunlardan biridir. Bunun yanında bazı mantar türleri ve enfeksiyonlar da soyulmaya, döküntüye neden olabilir. Ya da ilça kullanımının yan etkisi de olabilir. Ayrıca cilt soyulmasının alerjik sebepleri de olabilir. Herhangi bir kumaşa, yiyeceğe, deterjan ve kozmetik ürünlerine karşı oluşan alerji sonucunda cilt soyulması meydana gelebilir. Bunların dışında egzama, sedef hastalığı gibi tıbbi rahatsızlıklar da soyulmaya neden olabilir.

Cildin Soyulmasını Önlemek İçin Yapabilecekleriniz Nelerdir?

Öncelikle ilk akla gelen elbette nemlendirici krem kullanımıdır. Fakat kullandığınız nemlendirici su bazlı olmalıdır. Aksi halde cildi nemlendirmek isterken yağ dengesini bozabilirsiniz. Piyasada daima kullanılan kremlerden biraz daha pahalı ancak su bazlı olarak üretilen kremler kullanmalısınız. Unutmayın, cildiniz önemlidir. En çok dikkat etmeniz gereken bölge de yüz bölgesidir. Yağlı krem kullanımı yüzünüzde akne oluşumunu tetikleyebilir. Ayrıca kullandığınız kozmetik ürünlerin de cildiniz için zararlı olmadığından emin olmalısınız. Bunun için de almayı düşündüğünüz ürünleri almadan önce araştırmalı, gerekirse bir hekime danışmalısınız. Ucuz olması ürünün iyi olması anlamına gelmez, cildinizi önemseyin!Besinlere Dikkat Etmek Soyulmada Etkili:

Hılı gerçekleşen kilo alma ve verme, dengesiz beslenme cildin kurumasında ve soyulmasında önemli faktörlerdir. Beslenme alışkanlığınızı düzenlemeli, abur cubur gıdalardan uzak durmalısınız. Bol meyve ve sebze tüketmeli, içeriğinde bol protein ve vitamin barındıran yeşil salatayı hayatınıza katmalısınız. Asitli içeceklerin ve sağlıksız ortamlarda hazırlanan paket yiyeceklerin cildinize hiçbir faydası olmayacağı gibi, zararı olacaktır. Ayrıca fındık,fıstık, kuru üzüm, ceviz gibi besinler vücut direncinizi artırmada ve cilt soyulmalarına karşı etkilidir.

Dönemsel kuruluk ve soyulmalarda:

Kış mevsiminde kuruyan cildin soyulmasını önlemek için soğuğa maruz kalmadan önce eller ve yüz nemlendirilmeli, eldiven ve kaşkol muhakkak kullanılmalıdır. Giysileriniz mutlaka koruyucu olmalıdır. Ayrıca yaz kış güneş kremi kullanılmalıdır. Sık sık kese ve peeling yapılması da ölü derinin arındırılmasında ve gözeneklerin açılmasında etkili olduğundan, en az haftada bir defa uygulanmalıdır.

Genel olarak tıbbi tedavi gerektirmese de, rahatsız edecek boyutta yaşanan soyulmalarda dermatoloğa gidilmeli ve bu kesinlikle ihmal edilmemelidir. İhmal edildiği takdirde daha büyük sorunlar meydana gelebilir. Unutmayın, yaşınız, cildinizin tonu, hassaslık derecesi gibi faktörler bile kuruluk ve soyulmada etki sahibidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git