Cildin Yazın Bakımı

Cildin Yazın Bakımı
24 Nisan 2016 tarihinde eklendi

Cildin Yazın Bakımı

Cilt yada deri vücudu dış etkenlerden koruyan ve kendini sürekli olarak yenileyen bir dokudur. Kişinin sağlığı ve yaşı cildine bakarak tahmin edilebilir. Ciltte meydana gelen değişiklikler vücudun sağlık durumu hakkında ipuçları verir. Cilt insan vücudunun aynasıdır. Sağlıklı bir cilt aynı zamanda sağlıklı bir vücudun habercisidir. Bundan dolayıdır ki cildin yazın bakımı biraz daha fazla hassasiyet ve özen gerektirir.

Cilt Temizliği: Yaz mevsiminde cilt bakımında öncelik verilmesi gereken cilt temizliğidir. Temiz bir cilt nefes alır. Cilt, sabah akşam uygun temizleyici ürünlerle temizlenmelidir. Yaz mevsimi için daha fresh tonikler ve bakım ürünleri kullanılmalıdır.

Ciltteki Nem: Cilt sağlığı için cildin neminin korunması gerekir. Yazın cilt daha fazla nem kaybeder. Yoğun bir şekilde cildi nemlendirmek için kür şeklinde nemlendirici bakımlar, maskeler yapılmalıdır.

Ciltteki Gözenekler: Yazın terleme daha fazla olacağından gözeneklerin ter ve havadaki tozlarla kapanıp tıkanması daha da kolaylaşır. Cildin yazın bakımında ciltteki gözeneklerin tıkanmasını önlemek için su bazlı bakım ürünleri kullanılmalıdır. Ayrıca yazın ciltte ölü deri daha fazla birikir. Yaz mevsiminde peeling ve cildi soyucu maskelerin kullanım sıklığı arttırılmalıdır.

Güneş ve Etkileri: Son yıllarda ozon tabasında oluşan delik gittikçe büyümekte ve buda güneşin zararlı ışınlarının atmosferden süzülmesine engel olmaktadır. Bu ışınlara ultraviyole ışınları denir ve UVA, UVB, UVC şeklinde üç çeşittir. Uzmanlar ozon tabakasındaki delikler oluşmazdan önce, bol bol güneşlenmeyi tavsiye ederlerken, güneşin ışınlarının dik olarak yeryüzüne geldiği öğle saatlerinde güneşlenmekten kesinlikle kaçınmak gerektiğini söylemekteler. Güneş cilt üzerinde güneş lekelerinin ve yanıkların oluşmasına neden olur. Ayrıca güneş ışınları cildin yaşlanmasını hızlandırır. Hiperpigmentasyona ve deri immün sisteminin baskılanmasına fototoksik ve fotoallerjik cilt reaksiyonlarına, cilt kanserlerine neden olabilir. Bu nedenle;  • Güneşlenmeye giderken parfüm, deodorant, after shave gibi losyonları veya kolonyayı kesinlikle güneşle direk temas halinde olan yerlere sürmeyin. Çünkü bu kozmetik ürünlerin içindeki kimyasallar güneş ışınlarının cilt tarafından daha fazla emilmesini sağlayacak ve güneş lekesi oluşumunu hızlandıracaktır.
  • Yine bazı ağrı kesiciler, antibiyotikler, mantar ve romatizma ilaçları da güneş lekesi oluşumunu arttırır.
  • Güneşteki zararlı ultraviyole ışınlarından korunmak için şapka ve gözlük kullanımı alışkanlık haline getirilmelidir.
  • Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için, uzun süreli etkinlik garantisi veren, en az 30 faktörlü, UVA ve UVB koruyuculu, kaliteli bir güneş koruyucu ürün kullanımı cildin yazın bakımında ve korunmasında olmazsa olmazlardandır. Güneş koruyucu ürünleri az miktarda kullanmak yeterli değildir. Cimrilik etmeden bol miktarda uygulanmalı ve iki saat aralıklarla uygulaması tekrarlanmalıdır. Terletmesin diye az miktarda sürülen güneş koruyucular yeterli olmamaktadır.
  • Güneş koruyucuları sadece yüze uygulamak da yeterli değildir. Vücudun açıkta kalan bütün kısımlarına sürülmelidir.
  • Cildin yazın bakımında yeterli miktarda sıvı tüketmek de önemli bir unsurdur. Sıvı ihtiyacı yazın terleme nedeniyle daha fazla artar. Kaybedilen sıvı yerine konmadığı takdirde cilt kuruluğu artar. Cildin esnekliği azalır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git