Cildin Yumuşaması İçin

Cildin Yumuşaması İçin
1 Nisan 2016 tarihinde eklendi

Cildin Yumuşaması İçin

Yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak şüphesiz ki herkesin hayalidir. Ancak beslenme bozuklukları, stres, yorgunluk, cilt hastalıkları kimi zaman bu hayalimizi güçleştirmektedir. Bu yazımızda, cildin yumuşaması için yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

Pek çok sağlık sorununun olduğu gibi cilt problemlerinin başında da beslenme bozukluklarının geldiği söylenebilir.

Vitamin ve protein açısından zengin, yağ ve şekerden uzak bir beslenme programı, günlük hayatın getirdiği stres ve yorgunluktan kendimizi korumak ve düzenli egzersiz ile cildimizin yumuşak ve sağlıklı görünümünü koruyabiliriz.

Günlük Cilt Bakımı

Cilt söz konusu olduğunda cilt temizliğinin önemi vurgulamamak olmaz.

Cilt temizlemede; jel ya da krem formunda bir yüz temizleyici, gözenekleri sıkılaştırıcı bir tonik, cilt tipine uygun bir nemlendirici ve yumuşak bir havlu tüm ihtiyacımızı karşılamak için yeterli olacaktır.

Cildin günlük olarak temizlenmesi; kir, yağ ve bakterilerden arındırılmasını sağlayacak böylece siyah nokta ve sivilce oluşumunun da önüne geçilebilecektir. Cilt temizliğinde kullanılacak ürünlerin seçimi de düzenli uygulanması kadar önemlidir. Cildimizde kullanacağımız ürünlerin seçiminde bir dermatolog ile görüşerek cilt tipimizin ve varsa cilt hassasiyetlerinin belirlenmesini istemek en doğru yöntem olacaktır.

Cilt temizliğinde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise kullanılacak suyun ısısıdır. Yüz yıkamada mutlaka ılık su kullanılmalı, cildin yağ dengesini bozacak sıcak suyun kullanımından kesinlikle uzak durulmalıdır. Yıkanan yüz, yumuşak bir havlu ile nazik bir şekilde kurulanmalıdır. Havlunun her kullanımda temiz olması, temizlenen cildin korunması açısından oldukça önemlidir. Havlunun temizliğinden emin olmak için kâğıt havlu kullanılabilir.Temizlenen cilde yine dermatolog önerisine uygun sıkılaştırıcı tonik ve nemlendirici uygulayarak günlük cilt bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Günlük cilt bakımını alışkanlık haline getirerek cilt hastalıklarından korunabilir, cildimizin ilerleyen yaşlarda bile sağlıklı, canlı ve parlak görünmesini sağlayabiliriz.

Tüm bu uygulamalara ilave olarak evde kolaylıkla hazırlanabilecek bazı formüller de cildin yumuşaması için yardımcı olacaktır.

  1. Yüz Maskesi

1 tatlı kaşığı bal, yarım limon suyu ve 1 tatlı kaşığı saf zeytinyağının karıştırılarak yüz, boyun ve dekolte bölgesine sürülüp 15 dakika sonra ılık suyla yıkanmasıyla elde edilecek tertemiz ve yumuşacık cildinizin ışıldamasını sağlayacak.

Bu maskeyi haftada bir kez uygulayarak cildinizin yumuşaklığını korumanız mümkün.

  1. Kil Maskesi

Birer çorba kaşığı toz kil ve saf zeytinyağını karıştırarak hazırlanacak maskenin yüze sürülmesi ve 15 dakika sonra yıkanması, pürüzsüz ve parlak bir cilt elde etmenizi sağlayacak.

Bu maskeyi de haftada ya da 15 günde bir uygulayabilirsiniz.

  1. Solüsyon Hazırlama

2 çorba kaşığı saf zeytinyağı, 1 çorba kaşığı sirke ve bir miktar suyun karıştırılmasıyla hazırlanan solüsyon pamuk ile yüze sürülür. Solüsyon içersindeki sirke cildin temizlenmesini ve parlaklığını sağlıyorken zeytinyağı da cildin yumuşaması için ihtiyacı olan nemi sağlayacaktır. Kolaylıkla hazırlayacağınız bu solüsyonu günlük bakımınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git