Çiller Nasıl Geçer

Çiller Nasıl Geçer
9 Haziran 2017 tarihinde eklendi

Çiller Nasıl Geçer

Cildinizde çeşitli makyaj ürünlerini kullanımı, cilt temizliğinin yeterince yapılmaması, cildi nemlendirmeme, düzgün beslenmeme, sigara ve alkol kullanma gibi faktörler nedeniyle çeşitli lekeler, sivilceler, siyah noktalar oluşabilir. Bunların yanında çeşitli sebeplerle yüzde çillere rastlamakta mümkündür.

Çil Neden Oluşur

Çilin ilk oluşum sebebi genetik aktarımdır. Ailenizde çillere sahip olan kişilerin genleri tarafından size de bu özellik aktarılabilir. Çil oluşumunun başka bir sebebi ise güneşin zararlı ışınlarıdır. Güneşin dik açıyla geldiği öğle saatlerinde dışarı çıkarken cildin hassaslığına göre çeşitli koruma faktörlerine sahip güneş kremleri kullanmak gerekir. Zaten dikkat edilirse çiller kışın azalır, yazın çoğalır. Çiller en çok beyaz tenli insanlarda görülür. Yeşil gözlü ve kırmızı/ turuncu saçlı insanlarda görülme ihtimali yüksektir. Tabi ki çillerin oluşumunu engellemek ya da tedavisini sağlamak için birçok yöntem geliştirilmiştir. Çiller nasıl geçer sorusunun farklı cevapları vardır.

Çil Oluşumuna Karşı Alınacak Önlemler ve Çil TedavisiÇillerin oluşmasını önlemek için uygulayacağınız ilk adım yukarıda da bahsettiğimiz gibi güneşin zararlı ışınlarından korunmaktır. Çeşitli güneş kremleri ile cildinizi nemlendirmeli ve bu ışınların cildinizde leke bırakmasının önüne geçmelisiniz. Çiller nasıl geçer noktasında çeşitli tedavi yöntemlerine ulaşmak mümkündür. Öncelikle bilinmelidir ki, çiller derinin yüzeyinde oluşur, sivilceler gibi önce vücutta bir tedavi uygulanması gerekmez. Derinin yüzeyinde oluştuklarından tedavisi de çeşitli yöntemlerle oldukça kolaylaşır. İlk olarak evde uygulayabileceğiniz yöntemlere göz atalım. Cildinize limon suyu sürmeniz derinlemesine temizliği sağlayacaktır. Tabi ki suyu asidik bir yapıya sahip olduğundan kullanımda aşırıya kaçılmamalıdır. Bunun için mutlaka bir hekimden yardım alınmalıdır. Evde uygulayacağınız limon suyunun yanında kullanabileceğiniz çeşitli marka kozmetik ürünleri de mevcuttur. Bu markaların ürettiği peelingler cilt tabakanızı soyarak çillerin azalmasını sağlayabilir. İçeriğinde çeşitli kimyasallar bulunan bu ürünleri cilde uygularken gözler korunmalıdır. Göz çevresine sürülmemelidir. Ayrıca yine çeşitli markaların ürettiği cilt rengini açıcı ve nemlendirici kremler bulunmaktadır. Bu kremler çilleri tamamen geçirmez fakat ciltteki renklerini açarak daha az belirgin olmasını sağlayabilirler. Bu çözüm önerilerinin yanında çiller nasıl geçer sorusunun bir cevabı da lazerdir. Derinizin altında bu çil görüntüsü oluşturan melanin adında bir madde birikir. Çil tedavisinde asıl amaç bu maddeyi biriktiği kısımdan dağıtmaktır. Bunun için lazer tedavisine başvurulur. Cilde uygulanan lazer biriken bu maddeyi dağıtma görevini üstlenir. Lazerin yaz aylarında yaptırılması çok doğru değildir. Çünkü tedavi sonrası ciltte çeşitli kızarıklıklar oluşur. Bu kızarıklar güneş etkisiyle kalıcı hale gelebilir. Bu durumdan kaçınmak için lazer tedavisi sonbahar, kış aylarında uygulanmalıdır.

Tabi bütün bu uygulamaların yanında cildi sürekli nemlendirmek ve bol su tüketmek oldukça önemlidir. Bunların yanında yaz aylarında saat 16:00’dan sonra havuz/ deniz kullanımı çillerin oluşumunu hayli engelleyecektir. Çeşitli sağlık problemlerini engellemek için cilt mutlaka etkili ürünler ile temizlenmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git