Cilt Bakımı Doğal Ürünler İle Yapılabilir Mi?

Cilt Bakımı Doğal Ürünler İle Yapılabilir Mi
12 Haziran 2017 tarihinde eklendi

Cilt Bakımı Doğal Ürünler İle Yapılabilir Mi?

Günümüzde özellikle iş hayatında bakımlı olmak oldukça önemlidir. Kadınlar bakımlı olabilmek için giyimine özen göstermekte, saçlarını düzenli olarak boyamakta, yüz şekline uygun saç kesimleri yaptırmakta ve güzel bir makyaj ile görüntüsünü tamamlamaktadır. Makyaj uygulamaları sonucunda yeterli bakım sağlanmadığında ciltte sivilce, siyah nokta, leke oluşumu gözlemlenmektedir. Pürüzsüz, sağlıklı bir cilt elde etmek için mutlaka gerekli bakım yapılmalıdır. Günümüz şartlarında çeşitli markaların ürettiği cilt bakımı ürünleri oldukça pahalıdır. Bütçesini düşünen insanlar için bu ürünleri almak zordur. Ayrıca doğal olduğu söylense bile içlerinde mutlaka kimyasal madde bulunmaktadır. Bu nedenle çeşitli bakım ürünleri satın almak yerine evde doğal yöntemler ile cilt bakımı yapabilmek mümkündür.

Cilt Temizliği

Cilt bakımının ilk ve en önemli adımı cildi temizlemektir. Bu noktada birçok temizlik ürünü bulunabildiği gibi evde doğal yöntemlerle de cildi temizlemek mümkündür. Yarım bardak ılık süt, pamuk yardımı ile cilde sürülür ve bu sayede ciltte bulunan makyaj temizlenebilir. Süt, ciltteki makyajı temizlemenin yanı sıra cildi nemlendirme konusunda da oldukça etkilidir. Ayrıca kuru cilde sahip kişilerin zeytinyağlı sabun kullanmaları da oldukça faydalıdır. Makyaj temizliği çeşitli ürünler ile sağlansa bile cilde tonik uygulamak oldukça önemlidir. Gül suyu, bu anlamda muhteşem bir toniktir. Ciltteki tüm kirleri derinlemesine temizler. Ayrıca cildin parlamasını ve nemlenmesini sağlar. Uzun vadede sivilce ve siyah nokta oluşumunu engellediği de görülmektedir.Evde Hazırlanabilen Doğal Maskeler

Cilt temizliğinden sonra cildin nemlendirilmesi de oldukça önemlidir. Gliserin içeren kremler kullanmak, cildin uzun süre nemli kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca haftada birkaç kez uygulanacak doğal maskeler ile cilt bakımı sağlamak mümkündür. Bu sayede çeşitli ürünlere fazla miktarda para vermek zorunda da kalmazsınız. Cildi nemlendirmeye yardımcı olan ilk maske Türk kahvesi maskesidir. Türk kahvesi içmek sağlığa yararlı olduğu gibi, cilt sağlığı için de telvesi kullanılabilmektedir. 1 çorba kaşığı kahve telvesi ve 1 çorba kaşığı zeytinyağı bir kapta karıştırılır. Ardından cilde masaj yaparak uygulanır ve 15 dakika beklenir. Sonrasında maske su ile ciltten temizlenir. Bu maske her gün uygulanabilmektedir. Yağlı bir cilde sahip kişiler maskenin içine limon suyu da karıştırabilmektedir. Türk kahvesi maskesi ile cilt maske yapıldığı anda yumuşacık bir cilt elde edilir. Ayrıca zamanla ciltteki lekeler, sivilceler de kaybolmaktadır. Bunun yanı sıra kırışıklıklarından şikâyet eden kadınlar için maske tarifi mevcuttur. 1 adet kabukları soyulmuş, rendelenmiş elma ile 3 yemek kaşığı kaymak güzelce karıştırılır ve cildin her yerine sürülür. Maske sürüldükten sonra ince bir bez, tülbent ile yüz kapatılır.  15 dakika beklendikten sonra ılık su ile ciltteki maske temizlenir. Haftanın bir günü yapılacak bu maske ile ciltte yer alan kırışıklıkların etkisi zamanla azalacak ve daha diri, sağlıklı bir cilt elde edilecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git