Cilt Bakımı – Doğru ve Yanlışlar

cilt-bakımı-doğru-yanlıs
8 Nisan 2015 tarihinde eklendi

Cilt Bakımı – Doğru ve Yanlışlar

Cilt bakımı kadınlar için her zaman en önemli konular arasında gelmiştir. Son yıllarda artan kozmetik ürünleri ve moda trendlerinden dolayı kadınlar cilt bakımına daha çok vakit ve para harcıyorlar. Fakat cilt bakımı kulaktan dolma bilgilerle yapılamayacak kadar önemli bir konu. Vücudumuzun en hassas ve dışarıdan ilk görünen kısmı olan cildimiz için cilt bakımındaki doğru ve yanlış bilinenleri sizler için hazırladık.

 

Yanlış : Yüzümü yıkarken su kullanıyorum, onun için herhangi bir tonik kullanmama gerek yok.

  •  Açıklama: Yüzünüzü tabikide suyla yıkayabilirsiniz fakat unutmayın ki cildiniz yaklaşık 5.5 PH değerinde olması gerekiyor. Suyun Ph değeri yaklaşık 9.5 seviyesinde. Bu da demek oluyor ki, su cildinizin asit değerini olması gerekenden çok daha fazla arttırıyor. Tonik kullanarak bu dengeyi sağlamanız cilt bakımınız için çok önemli.

Yanlış : Gece kreminin gündüz kreminden daha yoğun olması gerekir.

  • Açıklama:Böyle bir gereklilik yoktur, bu tamamen tercihe bağlıdır. Bu kişiden kişiye farklılık gösterebilir, nasıl isterseniz onu yapabilirsiniz.

Yanlış : Gece ve gündüz cilt bakım ürünleri birbirinden farklı olması gerekir.

  • Açıklama:Böyle bir gereklilik yoktur. Burada önemli olan konu sizin eğer bir cilt sağlığı sorununuz yoksa düzenli olarak cilt bakımı yapıyor olmanızdır. Bazı kadınlar SPF içerikli ürünleri gece tercih etmezler ama bu da bir gereklilik değildir. Önemli konulardan biri de az ürünle doğru sonuçlara ulaşmaktır. Gündüz ve gece için ayrı satılan ürünler tabikide vardır, fakat bu cilt bakımı için bir gereklilir değildir.

Doğru : Temizleyicim, göz makyajı temizlemekte de kullanılıyor. Bu nedenle ayrı bir ürüne ihtiyaç duymuyorum.  • Açıklama:Bu yanlış bir bilgi değil fakat ne kadar makyaj yaptığınızla çok ilgili. Az ve sade bir makyaj yapıyorsanız ve cilt temizliğinizin yapıldığını düşünüyorsanız sorun yok fakat ağır bir makyaj yapıyorsanız ve temizlik sırasında iyice ovalamak durumunda kalıyorsanız o zaman farklı bir ürüne ihtiyacınız olabilir aksi takdirde fazla ovalamalar erken cilt kışıklığına sebebiyet verecektir.

 Doğru : Su, cildimi kurutuyor.

  • Açıklama:Su vücudumuzun heryeri için çok iyidir fakat suyun cildinizde kendiliğinden kuruması cilt kuruluğu yapacaktır. Su yüzünüzde buharlaşırken beraberinde cilt doğal yağlarınızı da uçurur. Yüzünüzü yıkadıktan sonra mutlaka kurulayın ve ardından bir tonik kullanın

Yanlış : Çok her zaman daha iyidir.

  • Açıklama:Böyle birsey yoktur, çünkü cilt bakımı sırasında cildiniz gerekli olanı alacak, ve fazla kalan gözeneklerinizin tıkanmasına ve cildinizi nefes almamasına sebep olacaktır.  Bunu yapmayın.

Doğru : Göz kremi çok az sürülür.

  • Açıklama:Göz kremi , yüz kremi gibi cilt içerisine nufuz etmez ve yayılır bu sebeple bir pirinç tanesi kadar sürmeniz gerekmektedir. Gündüzleri yalnızca göz altınıza, geceleri de tüm göz çevrenize sürebilirsiniz. Aksi takdirde gündüzleri makyajınızın bozulmasına sebep oalcaktır.

Yanlış : Vazelin ve bebek yağı makyaj temizlemek için çok iyi ürünlerdir.

  • Açıklama:Etkili odukları doğru fakat petrolbazlı ürünler olduğu için suyla karışmayacaklar ve yüzünüzde bir kalıntı bırakacaklardır. Cilt bakımı için biz önermiyoruz.

Yanlış : Vazelin ve bebek yağı yüzümü nemlendirmek için çok iyi ürünlerdir.

  • Açıklama: Yine cevabımız hayır. Bu tarz ürünler sizi soğuk hava , rüzgar gibi zor şartlardan korur fakat nemlendirici üzerine sürmemeniz gerekmektedir. Bu ürünler bebekler için üretilmiştir. Bebeğin nemli cildine sürülür ve bu nemi sabitlemesi için kullanılır. Eğer siz bunu kullanırsanız sizin cildiniz bloke olur ve cilt kendi yağlarını üretemez.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git