Cilt Bakımı

cilt bakımı
29 Mayıs 2015 tarihinde eklendi

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildimiz pek çok dış etkenden dolayı yıpranıp hastalanarak kötü bir görüntü sergileyebilir. Özellikle de deniz, kum, havuz, güneş, rüzgâr gibi çevresel etkiler cildimizin sağlığının bozulma sebeplerindendir. Ayrıca sigara ve alkol de cilt sağlığımızı olumsuz etkileyen sebeplerdendir. Cildimizi olumsuz etkileyen diğer etkenler de steril olmayan makyaj malzemeleri, yanlış maske ve peeling uygulamaları, düzensiz uyku, stres, kötü beslenme gibi sıralanabilmektedir.

Sağlıksız Cilt İçin Uygun Bakım Önerileri

Yüz ve boyun bölgemiz dış etkenlerden en fazla etkilenen yerlerimizdir. Yüzümüz oldukça hassas ve sıkıntılara açıktır. Sivilce, siyah nokta, leke, kırışıklık gibi pek çok sorun kimi zaman çok erken yaşlarda da başlayabilmektedir. Ancak cilt bakımı ihmal edilmeyip düzenli olarak yapıldığında hem bu sorunlarla karşılaşma oranı düşmekte, hem de sorunlarla cildin mücadelesi kolaylaşmaktadır.

 • Cildimiz sabah ayrı akşam ayrı bakım uygulanması gerekmektedir. Zira sabah yapılan bakım, cildin gün boyunca dış etkenlerden korunmasına yardımcı olacaktır. Akşam ise cildimiz dinlenmeye çekilecek ve tüm gece dinlenirken bakım ve onarım sağlanmış olacaktır.
 • Sabah ilk olarak yüzü yıkayarak ve yumuşak bir havlu ile kurulayarak bakıma başlanmalıdır.
 • Sonrasında ise tonik yardımı ile cilt temizlenmeli ve kirlerden arındırılmalıdır.
 • Daha sonra nemlendirici krem sürülen cilt, gün boyu dış etkenlerden korunacaktır.
 • Akşam ise tekrardan cilt toniklenmeli ve özellikle de makyaj artıkları kalmayacak şekilde temizlenmelidir.
 • Cildimiz gece biz uyurken dinlenip nefes almaktadır. Bu nedenle de akşam cilt bakımları asla ihmal edilmemeli ve kesinlikle makyajlı bir ciltle yatağa girilmemelidir.
 • Kadife gibi yumuşacık ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için kesinlikle haftada 2 defa maske uygulanmalıdır. Ancak maskelere dünyanın parasını vererek maddiyatımızı sarsmamıza da gerek yoktur. Evde kendi hazırlamamıza uygun oldukça kolay ve uygun fiyatlara mal olan maske tarifleri bulunmaktadır.
 • Güzel ve sağlıklı bir cildin en önemli kuralı cilt bakımı uygulamasıdır. Doğru ve düzenli bakım uygulanan cilt her zaman sağlıkla ışıldamaktadır. Ancak sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için güzellik salonlarına giderek yüzlerce lira vermeye gerek yoktur. Basit uygulamalarla bile cilt bakımı uygulamak kolaydır.
 • Cilt bakımı için en temel kural sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Sağlıklı bir cildin sağlıklı bir vücutta bulunacağı unutulmamalıdır. Işıl ışıl bir tene sahip olabilmek için öncelikle cildin temizliğine dikkat edilmeli, sonrasında ise cildin ihtiyacı olan vitaminlerin alımına özen gösterilmelidir.
 • Özellikle sivilce problemi ergenlik çağında çok fazla olmak üzere pek çok insanın başının derdidir. Ancak sivilcelerle mücadele edebilmek için öncelikle beslenme alışkanlığımızı değiştirmemiz ve cildimize bakım uygulamamız gerekmektedir. Aşırı yağlı, baharatlı ve asitli yiyecek ve içeceklerin cildimize zarar verdiği ve sivilceye neden olduğunu unutmamız gerekmektedir.
 • Sivilce oluşmuş cildimizi öncelikle her gün tonikle temizlememiz gerekmektedir. Sonrasında da cildimizi sakinleştirici etkisi bulunan doğal ve bitkisel ürünlere yönelmeliyiz. Bitkilerin her türlü derde deva niteliği taşıdığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle de cilt bakımı için öncelikle bitkisel ürünlerden faydalanmalıyız.


Kendi başımıza evde hazırlayabileceğimiz bitkisel bakım ürünleri ile pek çok cilt probleminden kolaylıkla kurtulmamız mümkündür.

Evde Cilt Bakımı İçin Biberiye ve Adaçayı Tonik Tarifi

Bir tutam biberiye ve bir tutam adaçayını kaynamış suya atarak 15- 20 dakika kadar demlemek ve temiz bir kaba süzdükten sonra bir kahve fincanı saf alkol koymak kendi doğal toniğimizi hazırlamamızın bir yoludur.  Sonrasında ise bu doğal toniği 15- 20 gün süresince ağzı kapalı olarak saklayıp bir pamuk yardımı ile her gün yüzümüzü ve boyun bölgemizi silmek için kullanabiliriz.

İlgili Konular
– Cildinize Doğal Öneriler
– Cildi Nemlendirme Yöntemleri
– Pürüzsüz Bir Cilt için Doğal Yöntemler
– Sivilce Lekeleri İçin Etkili Yöntemler
– Yorgun Cilt Bakımı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git