Cilt Bakımının Önemi

Cilt Bakımının Önemi
22 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Cilt Bakımının Önemi

Cilt bakımı dendiğinde ilk olarak akla yüz gelse de tüm vücudun aynı oranda öneme sahip olduğu unutulmamalıdır. Cilt üzerinde görülen sıkıntılı bir durum önlem alınmadığı sürece diğer bölgelerde de kendini göstermeye meyillidir. Bu nedenle ciltte yaşanan sorunları bir bütün olarak değerlendirmek ve önlemleri vücut genelinde uygulamak yerinde olacaktır. Özellikle yaz aylarına açıkta kalan kollar, bacaklar ve sırt bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Dış etkilere direk maruz kalan cildimiz belli mevsimlerde istenen neme kavuşmadığı sürece sıkıntıların yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Vücut direncinin düştüğü yaz ve kış ayları cilt sorunlarının en çok yaşandığı dönemler olarak sayılabilir. Vücut içerisinde oluşan sıkıntıların kendilerini belli etme yöntemi sivilceler ile karşımıza çıkar. Yağ bezelerinin daha fazla olduğu bölgelerde görülürken sırt bölgesi de bu alan içerisinde yer alır. Stres, düzensiz uyku, yetersiz beslenme ve vücudun ihtiyacı olan nemi sağlayamaması siyah noktaları ve kenarı kırmızı iltihaplı sivilcelerin görünme oranının artmasına neden olacaktır.

  • Sırttaki Sivilcelerden Kurtulmak Mümkün


Özellikle yaz akşamları giyilen sırt dekolteli kıyafetlerde pürüz içerisinde bir sırt sorun yaratacaktır. Sırt bölgesinde çıkan sivilcelerden kurtulmak oldukça kolaydır. Ancak bu bölge gözle görülemediği için her zaman ihmal edilen bir bölgedir. Her banyoda önce bu bölgeyi sıcak su ile yumuşatmak ve ardından da temizlemek son derece önemlidir. En çok terleyen bölge olan sırtımız saçların da birleşmesi ile havasız da kalmaktadır. Haftada 1 kez yapılacak peeling uygulaması ile sırt bölgesindeki istenmeyen sorunlardan kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Vücudumuzun hangi bölgesi olursa olsun sivilcelerin temizlenmesi için yumuşak malzemelerin seçilmesi gerektiğini gözden kaçırmamak önemlidir. Sert hareketlerle yapılan temizlik sivilcelerin farklı bölgelere yayılmasına neden olabilir. Tuzlu suyun sivilceler üzerinde kurutucu etki gösterdiği de bilinmelidir. Yaz aylarında denize girmek ve doğal mineraller ile vücudu buluşturmak cilt sorunları için oldukça faydalı olacaktır.

  • Sırttaki Sivilceler İçin Ne Yapmalı?

Yağlı cilt tipine sahip olan kişiler sadece sırt ve yüz bölgesinde değil vücutlarının her bölgesinde sivilce sorunu ile karşılaşabilirler. Yağlı yemek alışkanlıkları bu durum için oldukça önemli bir etken oluşturmaktadır. Az yağlı yemek alışkanlığının edinilmesi ve özellikle sabah kahvaltılarında margarin tüketiminden vazgeçilmesi alınacak önemli tedbirler arasında yer almaktadır. Kayısı özlü sabunlar, elma ve üzüm sirkesi eşliğinde doğal olarak hazırlanan tonikler ve limon suyu özellikle sivilceli bölgelerde uygulanarak sağlıklı bir cilde kavuşmak mümkündür. Bu tedavi yöntemlerinin gece yapılması ve bu aşamada cildin güneş görmemesi son derece önemlidir. Bal ise cildin nem dengesini korurken aynı zamanda da sivilceler üzerinde yatıştırıcı etki göstermektedir. Papatya suyunun iltihap kurutucu etkisinin sivilceler üzerinde son derece etkili sonuçlar verdiği de bilinmelidir. Çinkonun sivilce oluşumunu tetiklediğini aklınızda bulundurmalı ve özellikle çinkodan zengin kuruyemiş ve meyveleri tüketirken daha dikkatli olmaya özen göstermelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git