Cilt Çatlamasında Bitkisel Kürler

Cilt Çatlamasında Bitkisel Kürler
24 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Cilt Çatlamasında Bitkisel Kürler

Deri yırtılması olarak da bilinen bu sorun, aslında çözümsüz değildir. Günümüze kadar bu sorunun geçmeyeceği inancına sahip olunsa da, bazı yöntemlerle etkili sonuç alındığı gözlemlenmiştir. Cilt çatlamasında bitkisel kürler özellikle etkilidir. Fakat çatlak neden oluşur, nasıl oluşur buna bir göz atmakta fayda var.

Sebepleri Nelerdir?

  • Kısa sürede ve aşırı şekilde kilo alıp verilmesi çatlak oluşumuna yol açan başlıca faktörlerden biridir. Ani kilo verilme durumlarında deri kendini toparlayamaz ve sarkmalar meydana gelir. Aynı şekilde ani kilo alma durumlarında deri yeterince esnek değilse yırtılmalar meydana gelebilir.
  • Özellikle hamilelik sürecinde karın ve kasık bölgesinde oldukça sık görülür. Kontrollü kilo alımı bu sürecin önlenmesinde etkilidir. Bebeğin iyi beslenmesi gerektiği için anne adayı çok fazla besin tükettiğinden, yırtıkları düşünmek doğum sonrasına kalır ve sinir bozucu bir hal alır. Halbuki hem iyi beslenip hem bu sorunun oluşmaması için çaba göstermek mümkündür.

Oluşumu Nasıl Engellenir?

  • Vücut çalışması yapılıyorsa kesinlikle yağlı ve abur cubur gıdalardan, paket ürünlerden uzak durulmalıdır, özellikle de bünye yağlanmaya elverişli ise.
  • Bol su içmek, cildin esneklik kazanmasına yardımcı olur. Esnek ciltte çatlak oluşum ihtimali çok düşüktür.
  • A ve E vitaminleri cildi onarıcı etkiye sahip olduğu için bol bol tüketilmelidir. Bu vitaminleri içeren ürünlerden bazıları: Havuç, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ay çekirdeği, tuna balığı, maydanoz, domates, ıspanaktır.
  • Deri esnekliğini artıran bir diğer mineral Omega 3’tür. Bu nedenle balık tüketimini artırmak etkili olacaktır. Göz sağlığı için de faydası kanıtlanmış olan balık, içinde omega 3 bulunduran en zengin besindir.
  • Düzenli olarak egzersiz yapmak da cilt esnekliğini artırmak için etkili bir yöntemdir. Kan dolaşımını hızlandırır ve bu da elastikiyeti artırır.


Bitkisel Tedavi Yöntemleri:

Cilt çatlamasında bitkisel kürler genel olarak doğal yağlarla meydana getirilir. Ağız yoluyla, içten alacağınız besinlere ek olarak bu kürleri uyguladığınızda, çatlakların azaldığını, hatta yok olduğunu göreceksiniz.

Jojoba Yağı:

Günlük olarak çatlak görülen bölgeye masaj yapılarak uygulandığında, kan dolaşımını hızlandırarak yırtık görünümünü en aza indirecektir.

Kakao Yağı:

Bu sorunun tedavi sürecinde en çok tavsiye edilen yağlardan biridir. Kolajen üretimini artırı ve cildi nemlendirerek esneklik kazandırır.

Bunlar dışında karışım olarak önerebileceğimiz yağlar da mevcut:

Birer tatlı kaşığı badem yağı, zeytinyağı ve çörekotu yağı karıştırılır, bölgeye masaj yaparak uygulanıp 20 dakika beklenir ve durulanır. Çatlaklar düzenli kullanımda gözle görünmez hale gelecektir. Üç günde bir uygulayabilirsiniz.

Bir başka karışım da zeytinyağı, kantaron yağı, susam yağı ve lavanta yağı ile oluşturulur. Ölçüleri farklıdır. Zeytinyağı ve kantaron yağı 1,5 kaşık, susam yağı bir kaşık ve lavanta yağı bir çay kaşığı oranında karıştırılmalıdır. Her gün uygulandığı takdirde çatlaklarda azalma görülecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git