Cilt Hastalıkları ve Öneriler

Cilt Hastalıkları ve Öneriler
3 Nisan 2016 tarihinde eklendi

Cilt Hastalıkları ve Öneriler

Cilt hastalıklarının, cilt tipi, mevsim değişiklikleri, gıda ya da kimyasal alerjileri, beslenme düzeni gibi pek çok nedenden kaynaklanabildiği bilinmektedir. Cilt hastalıkları ve öneriler konusunda en sık rastlanılan cilt hastalıklarına değinerek çözümünde yardımcı olmaya çalışacağız.

Akne (Sivilce)

En sık rastlanan cilt hastalıklarından olan akne, özellikle ergenlik dönemi sorunlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Akne, deri altında oluşan siyah ya da beyaz noktacıklar, üzeri beyaz iltihap görüntüsüne sahip kırmızı kabarcıklar ya da deri altında oluşan sertlikler olarak tanımlanabilir. Akne, en fazla yüz, omuz, sırt, göğüs bölgesi ve kalçalarda görülür.

Akne genel olarak bir ergenlik dönemi şikâyeti olarak bilinse de ilerleyen yaşlarda da akne sorunuyla karşılaşılabilmektedir.

Akne oluşumunun ilk nedenlerinden biri, deride içinde kıl kökünün de bulunduğu ve folikül olarak adlandırılan kanalın tıkanmasıdır. Bunun dışında; foliküllerin salgıladığı sebum seviyesindeki artış kanalın tıkanmasına ve akne oluşumuna neden olmaktadır. Akne oluşumunun diğer nedenleri arasında androjen hormonlarının etkisinden ve normalde de cilt yüzeyinde bulunan ancak tıkanan folikül kanallarına yerleştiğinde akne oluşumuna neden olan Probionibacterium Acnes adındaki bakteriden de söz edilebilir.

Akne oluşumunun önüne geçebilmek için, her zaman ilk ilke cilt temizliği olmalıdır. Cildin hava almasına engel olan kozmetik ürünlerden, stresten ve yorgunluktan uzak durmak da akneyle mücadelede yardımcı olacaktır. Her sağlık sorununda olduğu gibi akne konusunda da gerektiğinde bir uzmana danışmak ihmal edilmemelidir.Cilt Lekeleri

Cilt lekeleri çoğunlukla koruyucu krem kullanmadan güneşte kalmak sonucu ya da akneden kaynaklı olarak sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bununla birlikte, cilt lekelerinin her zaman masum olduklarını söyleyemeyiz. Cilt hastalıkları ve öneriler ile ilgili ciltteki lekenin neden kaynaklandığını ve türünü tespit etmek oldukça büyük öneme sahiptir. Kimi zaman masum bir güneş lekesi gibi görünen cilt lekesinin cilt kanserinin habercisi olabileceği unutulmamalıdır.

Ciltteki aknelere müdahale etmemek, koruyucu krem kullanmadan güneşe çıkmamak lekelerle mücadelede ilk yapılması gerekenlerdir Yine de sonradan oluşan ve şüpheli bulduğunuz cilt lekeleri ile ilgili uzman hekime danışmakta gecikmemelisiniz.

Cilt Mantarı

Genelde ayaklarda oluştuğu düşünülen mantar enfeksiyonu aslında önemli bir cilt hastalığıdır. Mantar, ıslak ve sıcak ortamları seven bir bakteri türüdür. Genital bölge, ayak parmaklarının arası, burun kenarları gibi çoğunlukla nemli olan bölgelerde üremesi çok kolaydır.

Dermatologlar tarafından önerilecek ilaçların kullanımıyla mantardan kısa sürede kurtulmak mümkündür. Tekrar mantar oluşumunu önleyebilmek için ise;

  • Pamuklu çorap ve iç çamaşırları tercih edilmeli,
  • Mantara rastlanan bölgenin temiz ve kuru tutulmasına özen gösterilmeli,
  • Dar ve sıkı ayakkabı ve iç çamaşırı kullanımından kaçınılmalıdır.

Birkaç örneğine yer vermeye çalıştığımız cilt hastalıkları ve öneriler; temelinde temizlik, özen ve korunma ile kolaylıkla önlenebilmekle birlikte her hastalıkta olduğu gibi cilt hastalıklarında da gerektiğin uzman görüşüne başvurmakta gecikilmemelidir.

 

Etiketler:

Cilt Hastalıkları ve Öneriler Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Leyla diyor ki:

    Çok teşekkürler çok işime yaradı bilgileriniz,bu sitedende faydalı bilgiler edindim bakmalısınız

Sayfa başına git