Cilt Hastalıkları Ve Doğal Çözümler

Cilt Hastalıkları Ve Doğal Çözümler
15 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Cilt Hastalıkları Ve Doğal Çözümler

İnsan vücudu sağlıksız olduğunda cildiniz bunu çeşitli şekillerde belli eder. Cildinizde beliren lekeler ve yaralar için elbette bir uzmana başvurmalısınız. Teşhis konduktan sonra çözüm için doğal şeyler kullanmak tamamen sizin tercihiniz içindedir. Ciddi cilt hastalıkları için doğal çözümler yeterli değildir fakat daha basit şeyler için doğal çözümler bulabilirsiniz. Belirli cilt hastalıkları ve doğal çözümler listesini sizin için sıraladık.

Akne

Cilt rahatsızlığı denince akla gelen ilk isim aknedir. Özellikle ergenlik döneminde ve kadınların adet dönemlerinde meydana gelirler. Sivilce veya akne, hormonlar, bazı ilaçlar, stres, sağlıksız beslenme yüzünden meydana gelen rahatsızlıklardır.

  • Elma sirkesi: İçeriğindeki asitli yapı sayesinde cilt yağını dengelemeye yardımcı olan elma sirkesini kullanmadan önce, mutlaka su ile açmanız gerekmektedir. Yüze direkt uygulanan elma sirkesi, yüzde hasarlara sebep olabilir.
  • Yeşil çay: Cilde en iyi gelen bitkilerden biri yeşil çaydır. Yeşil çayı doğrudan içebilir veya kür hazırlayabilirsiniz.

Cilt Mantarı

Mantarlar, cildin dış katmanında meydana rutubet ve nemli ortamlarda meydana gelen cilt rahatsızlıklarıdır. Tırnaklar ve ayaklarda oldukça yaygın olarak görülürler.

  • Kişisel bakım: İlk ve en önemli tedavi yöntemi budur. Mantar enfeksiyonu sağlıksız ortam yüzünden meydana gelmektedir. Kişisel bakıma dikkat etmek bu enfeksiyonun yayılmasına ve gelişmesine karşı koyar.
  • Sarımsak: cilt mantarında kullanılan önemli bir doğam çözümdür. Kür yapılabileceği gibi suyu da kullanılabilir.


Uçuk

Dudakta, dudak etrafında, burunda çıkabilen, herpes adı verilen virüs nedeni ile meydana gelen uçuklar, istenmeyen bir görüntüye neden olurlar. Görüntü olarak insanları rahatsız etmeleri yanında bazı uçuklar acı da hissettirebilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, stres, hormon bozuklukları sebepleri ile uçuk çıkabilir.  Uçuk için doğal bir kür tarifi aşağıdadır.

  • 10 gram meşe kabuğu
  • 15 gram ceviz yaprağı
  • 3,5 bardak su

Bu malzemeler karıştırılarak bir kür elde edilir ve uçuğun üzerine uygulanır.

Nasır

Cildin belirli bölgelerinin kalınlaşması durumuna nasır ismi verilir. Ayaklarda ve ellerde oluşması çoğunlukla bilinen bir durumdur. Ayak nasırının en bilindik nedeni ayağı sıkan ayakkabıdır.

Nasır gibi cilt hastalıkları ve doğal çözümler için kullanılan şeylerden bir tanesi incirdir. İncir ortasından biraz daha sap kısmına doğru kesilir. Bu kesilen sap kısmı nasırlı bölgeye sarılır ve sabahtan akşama kadar arada bekletilir. Nasır sorunu için etkili bir çözümdür.

Nasır için diğer bir tedavi yöntemi ise ponza taşı yani bilinen adı ile nasır taşıdır. Her banyodan sonra uygulanabileceği gibi günlük olarak da uygulanabilir. Uygulanmadan önce bilinmesi gereken şey nasırlı bölgenin ıslak olması gerektiğidir. Sıcak su ile ıslatılan nasırlı bölgeye ponza taşı 5 dakika kadar sürülür. Bu işleme düzenli olarak devam edilmesi halinde nasırdan kurtulmak mümkündür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git