Cilt Hastalıklarından Korunma

Cilt Hastalıklarından Korunma
10 Şubat 2016 tarihinde eklendi

Cilt Hastalıklarından Korunma

Cildimiz bizi dış etkenlerden koruyan adeta bir giysimiz gibidir. Bizim de cildimizi, aynı onun bizi koruduğu gibi bizimde onu korumamız gerekir. Cilt ile alakalı çeşitli hastalıklar mevcuttur. Ama hastalıklara karşı cildimizi korumak bizim elimizde. Hadi bakalım cilt hastalıklarından korunma yolları nelermiş bir inceleyelim. Cildimizi her mevsimde korumalı ve bakım yapmalıyız. Fakat yaz ayları güneşli olduğu için cilt hastalıklarının daha sık yaşandığı zamanlardır. Mantar, isilik, güneş alerjisi ve yanıklar bize yaz aylarında cilt bakımının daha da önemli olduğunu hatırlatıyor.

Derinin temizlenmesi

Cildi korumanın altın kuralı cildi temizlemektir. Bu temizlik sandığımızın aksine sadece yüzeysel bir temizlikten çok daha fazlasıdır. Çünkü cilt kendini en içten en dışa doğru 24 veya 26 günde bir yeniler. En dışta kalan kısım çeşitli yollarla temizlenir. Cildi yüzeysel temizlemekten başka aslında cildimizi ölü derilersen de arındırıyoruz bir nevi. Cilt temizliğinde en önemli nokta cilt tipinize göre kişisel bakım ürünleri tercih etmektir. Cildinizi tanıyın ve ona en uygun ürünlerle onu temizleyin. Bunu bir alışkanlık haline getirmeniz cildinizin sağlıklı olmasını da sağlayacaktır.

Güneş ışınlarından korunun

Güneşten gelen ışınların cilde olan zararlarını artık hepimiz biliyoruz. Bunun için şemsiye kullanmak, uzun kollu giysiler giymek ve en önemlisi güneş kremi kullanmak alabileceğimiz önlemlerin başında geliyor. Güneş konusunda önlem almamız fazlasıyla önem arz ediyor, çünkü güneş ışınları cilt kanseri riskini arttırıyor.Dengeli beslenin

Tabii ki beslenmenin olmadığı bir liste yapmamız mümkün değil. Cildinizin nemini ayarlamak için ilk önce yeteri miktarda su tüketmelisiniz. Aksi halde cildiniz kuruyacaktır. Ayrıca greyfurt, portakal, kivi , mandalina gibi meyveler C vitamini açısından fazlasıyla zengindirler. Dolayısıyla cildinizin sağlıklı olması için size büyük yardım sağlayacaktır.

Eldiven kullanın

Cildimiz özellikle ellerimiz kimyasallara temas ettiği zaman zararlı reaksiyon oluşabilir. Bu sebeple bilmediğimiz kimyasal, kolonya veya dermatolojik olarak test edilmemiş kremle temas etmek ciddi zararlara yol açabilir. Ayrıca bulaşık yıkarken eldiven takmak sizi kötü koku ve mikroplardan korumaya yardım edecektir.

Doğru kremi kullanın

Güneş hem ışık hemde ısı enerjisiyle cilde ciddi zararlar verebilir. Cilt kaybettiği nemi geri kazanmak için doğru nemlendirici kullanılmalıdır. Bu yüzden cildinize uygun kremi kullanmak cildinizi hem koruyacak hemde onaracaktır.

Omega 3 ve omega 6 kullanın

Kullandığınız krem ve vücut yağlarının içinde omega 3 ve omega 6 olmasına dikkat edin . Bu yağlar cildinizin genç ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Deri hastalıklarından korunun

Hastalıklardan korunmanın asıl yolu , onları tanıyıp ,iyileşmeye neyin yardımcı olacağını bilmenizdir. Bunun için eğer aklınızda soru varsa internetten veya çevrenizden yardım alabilirsiniz. Ayrıca eğer güvenilir bir kaynaktan yararlanmak isterseniz , bir doktora başvurabilirsiniz. Cilt hastalıklarından korunmanın asıl yolu cilt hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git