Cilt Lekeleri Neden Bu Kadar İnatçı?

Cilt lekeleri nelerdir
16 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Cilt Lekeleri Neden Bu Kadar İnatçı?

Ciltte çeşitli nedenlerle zaman içerisinde oluşan renk değişimleri, cilt lekesi olarak adlandırılır. Bu lekeler, ciltteki melanosit hücrelerinin salgıladığı melanin adlı pigmentlerin birikmesiyle oluşur. Bu lekeler, cildimizden koyu renkte oluşabileceği gibi, cildimizden açık renkte oluşan lekeler de gözlemlemek mümkündür. Kadınlarda da erkeklerde de yaygın olarak görülmektedir. Cilt lekeleri arasında yer alan güneş lekeleri, en çok görülen leke çeşididir. Beyaz tenlilerde görülme olasılığı daha fazla olan güneş lekeleri, koyu tenli olanlarda da görülebilmektedir.Pek çok cilt lekesi bulunmakla birlikte bunlar sadece güneşten kaynaklanmıyor.

Cilt lekeleri nelerdir?

 • Güneşten kaynaklanan cilt lekeleri
 • Hamilelik nedeniyle oluşan cilt lekeleri
 • Kullanılan bazı ilaçlar ve yanlış kullanılan kozmetik ürünlerinin neden olduğu lekeler
 • Bazı hastalıkların sebep olduğu lekeler
 • İlerleyen yaşlarda oluşan yaşlılık lekeleri
 • Yara ya da sivilce iyileşmesi sonucu oluşan lekeler
 • Çiller

Cilt lekeleri nasıl tedavi edilir?

Bu lekeler oluşmadan önce tedbir almak çok önemlidir. Çünkü cilt lekeleri oldukça inatçıdır. Bir kere cilde yerleşti mi onları yok etmek hiçte kolay olmayacaktır. Her yerde, her koşulda, her mevsimde, yüksek faktörlü koruyucuyu mutlaka aksatmadan kullanmak gerekiyor.  Bununla birlikte, oluşan lekelerle ilgili geliştirilen bir çok yöntem, günümüzde yaygın olarak uygulanmaktadır. • Lazer uygulamasıyla cilt yenileme: Cilt lekeleri üzerinde en çok ve en hızlı etkili olan yöntemdir. Tabi en pahalı yöntem olduğunu da belirtmemde fayda var. Eğer cilt lekeleriniz büyük ve sayıca fazla ise, ancak uzman ekip eşliğinde bu yöntem önerilmektedir.
 • Kimyasal peeling: Bu da son yıllarda oldukça yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu işlem sırasında, lekeli bölgeye kimyasal maddeler içeren bir solüsyon sürülür. Bu solüsyon, cildin en üst tabakasının soyulmasını, zamanla yeni bir cilt katmanı oluşmasını sağlamaktadır. Bu işlem yapıldıktan sonra, yeni cilt tabakası oluşana kadar kesinlikle güneşle temas edilmemesi gerekmektedir.
 • Mikrodermabrazyon: Bu yöntemde de derinin üstü tabakası soyularak, yenileme işlemi yapılır. Tek farkı bu işlemde kimyasal herhangi bir madde uygulaması yapılmıyor. Doğa, kimyasal madde içermeyen kristaller, basınçlı bir makine yardımıyla cilde püskürtülerek soyma işlemi gerçekleştiriliyor.
 • Kozmetik kremler: Cilt lekeleri büyük ve çok koyu durumda değilse, renklerini açmak için bu kremlerden yardım alabilirsiniz. Cilt tipinize uygun, anti alerjik bir kremi günde iki kez lekenin üstüne uygulayarak, rengini açmak için mücadele edebilirsiniz. Bu kremleri mutlaka güneş koruyucu krem eşliğinde kullanmanızı önemle belirtmek isterim.

Doğal ürünlerle hazırlayacağınız cilt bakım maskeleri ve kürleriyle de lekelerle mücadele edebilmeniz mümkün. Ancak bu yöntemler biraz daha sabır, biraz daha çaba, biraz daha zaman gerektirmektedir. Tekrar belirtmek isterim ki, en iyisi bu lekeler oluşmadan önce önleminizi almanız en iyisidir. Yaz kış demeden sıcak soğuk demeden mutlaka koruyucu kremler kullanın, koruyucu uygulamalar yapın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git