Cilt Lekelerine Doğal Çözümler

Cilt Lekelerine Doğal Çözümler
2 Mart 2016 tarihinde eklendi

Cilt Lekelerine Doğal Çözümler

Kalıtımsal faktörler ya da sonrada oluşan dış faktörler sebebiyle, cildimizde lekelenmeler olur. Özellikle, güneş ışınları ciltte lekelenme yapan en büyük dış faktörlerdendir. Hassas ciltli kişilerde, kısa süre güneş ışığına maruz kalmak bile, anında lekelenmeye sebep olabilir. Güneş kremi kullanmadan bronzlaşmak ya da uzun süre güneş altında durmak da, lekelenmenin sebeplerindendir.  Bunun yanında, yağlı ve dengesiz beslenme sonucu ya da ergenlik sebebiyle akne oluşumundan sonra, cildimizde bu aknelerin izlerini taşıyabiliriz. Akneli cilde sahip kişilerin, devamlı olarak yüzündeki sivilceleri kaşıması ya da kopartması da ileride, bölgede iz kalmasına sebep olabilir. Ayrıca yaşlanma sonucu, vücutta ve yüzde kahverengi lekeler oluşabilir. Uzun veya kısa sürede oluşan cilt lekeleri kısa yoldan yok etme düşüncesiyle, alternatif yöntemlerle tedavi edilebilir.

Cilt Lekelerini Yok Etmek İçin Öneriler

Cilt lekelerinizi uygulayabileceğiniz birkaç maske yardımıyla azaltabilir ve yok edebilirsiniz.  1. Karbonat Maskesi: 1 yemek kaşığı yoğurt ve bir miktar karbonatı karıştırıp, yüzünüzde ve vücudunuzdaki lekeli bölgelere uygulayın. 20 dakika kadar bekledikten sonra, ılık suyla yüzünüzü durulayın. Hem yoğurt hem karbonat cilt rengini açıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle cilt lekelerini yok etmek amacıyla, en çok kullanılan doğal yöntemlerden birisidir.
  2. Şeker Maskesi: 1 yemek kaşığı şekeri suda eritin. Ardından içine birkaç damla limon damlatıp yüzünüze nazikçe uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayabilirsiniz. Şeker tanecikli yapısıyla yüzünüzde peeling etkisi yaratacak, ölü deriyi cildinizden atmanızı sağlayacaktır. Limon ise cilt rengini açan doğal maddelerden biridir.
  3. Domates Maskesi: 1 domatesi rendeleyip püre haline getirin ve bir miktar unla hamurumsu bir kıvam alıncaya kadar karıştırın. Maskeyi lekeli bölgelere uygulayın. 10 dakika kadar bekledikten sonra uyguladığınız bölgeyi durulayın.
  4. Hardal Maskesi: Bir çorba kaşığı hardal tozunu, hafif koyu bir karışım olacak şekilde bir miktar sütle karıştırıp, yüzünüze ve lekeli bölgelere uygulayın. 10-15 dakika kadar bekledikten sonra uygulanan bölgeyi ılık suyla yıkayın.
  5. Elma Sirkesi: Elma sirkesi ve limonu bir kapta karıştırın. Karışımı pamuk yardımıyla nazikçe yüzünüze, yoğun olarak lekeli bölgelere uygulayın. 5 dakika sonra yıkayıp durulayabilir ve ardından nemlendirebilirsiniz.
  6. Gül suyu: Gül suyu ve gül yağı da cilt rengini açmada önemli bir yardımcıdır. Bir pamuğa damlattığınız gül suyunu, tonik gibi bütün yüzünüze ve lekeli bölgelere uygulayın.
  7. Patates ve Soğan: Patates ve soğanı bir püre haline getirin ve lekeli bölgeye uygulayın. Karışım uyguladığınız bölgede kuruduktan sonra, ılık suyla durulayabilir ve ardından uygun bir nemlendiriciyle nemlendirebilirsiniz.

Cilt lekelerinizi doğal yağlar yardımıyla da açabilir ve yok edebilirsiniz. Özellikle biberiye yağı ile, zamanla oluşan cilt lekeleri kısa yoldan yok etme amaçlı tedavi edilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git