Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir?

Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir
28 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir?

Cilt lekesi denildiğinde ilk akla gelen genel olarak güneş lekeleri olmaktadır. Fakat akne, sivilce gibi deformasyonlar sonucu ya da çeşitli kozmetik ürünlerinin olumsuz etkisi gibi nedenlerle de leke oluşumu meydana gelebilir. Lekeler oluşmadan önce önlem almak elbette ki daha iyidir fakat artık oluşmuş durumdaysa çeşitli yöntemlerle kurtulmak da mümkündür.

Oluşum Sebepleri:

Vücudun her bölgesinde ortaya çıkan lekeler, çıplak kalan bölgelerde daha sık ortaya çıkmaktadır. Yaşın ilerlemesi ve ayrıca yaz aylarında güneşe çok fazla maruz kalınması sonucu leke oluşumunda artış gözlenmektedir. Ayrıca sivilce ile temas sonucu da lekeler kalıcı hale gelebilir. Daha kötüsü, özellikle yüzde oyuklara neden olabilir.

Öneriler:

  • Güneşe çıkmadan önce muhakkak koruma faktörüne sahip bir güneş kremi kullanmalısınız. Böylece güneşin zararlı etkileri azalacaktır.
  • Nemlendirici kullanımını alışkanlık haline getirmek, kuruyan ciltte oluşan lekeler için bir çözüm olabilir.
  • Özellikle yüz bölgesi için, oluşan sivilce ve aknelerle kesinlikle temasta bulunmamak gerekir. Gün içinde çeşitli şekilde bir yerlere dokunduğumuz için her ne kadar dezenfekte edilse de eller kirli kalır. Bu nedenle zaten hassas olan sivilceli bölge için enfeksiyon riski oluşur. Dalgınlıkla elimiz yüzümüze gider ve bu durum sürekli tekrarlandığında kalıcı hasar meydana gelebilir.
  • Evde uygulayacağınız doğal maskeler, derdinizin çözümü olabilir. Tıbbi ilaçlara yönelmeden önce doğal yöntemler denemeniz daha uygun olur.

Evde Uygulanabilecek Maskeler:Cilt lekelerine ne iyi gelir merak ediyorsanız; cevabı, içeriğinde asit bulunan besinlerdir. Bunlar içinde kimyasal barındırmadıkları için –alerjik reaksiyon olma ihtimali dışında- cildinize zarar vermeden onarım sağlar. Denemeden önce cildinizin bu besinlere alerjisi olup olmadığını bilmeniz önemlidir. Bunun için kapsamlı bir alerji testi işinizi görecektir.

Bal ve Limon:

Bal, başlı başına hayli etkili bir nemlendiricidir ve pek çok maske uygulamasında da kullanılır. Yalnızca iki çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı limon suyunu karıştırarak oluşturacağınız bu maskeyi düzenli uygulamalısınız. Lekeli bölgelere daha yoğun olmakla birlikte yüzünüze sürüp 20 dakika bekletin. Ardından ılık suyla yüzünüzü yıkayın.

Bal ve Tarçın:

Bal da tarçın da doğal antibiyotik etkisine sahip besinlerdir. Bu nedenle özellikle sivilceli ciltlerde onarım sürecini hızlandırıcı etkiye sahiptir. Yine iki kaşık bal ile bir kaşık tarçını karıştırıp cildinize sürün. 10 dakika sonra ılık suyla durulayın.

Bal ve Çilek:

Çilek, asitli bir besin olduğundan cilt lekelerine ne iyi gelir sorusunun cevabıdır. Bal ile karıştırıldığında etkisi daha da artmaktadır. İki çay kaşığı bal ile ezdiğiniz 5-6 çileği karıştırıp yüzünüze uygulayın. 20 dakika sonra durulayıp yüzünüze nemlendirici uygulayın. Çok fazla leke mevcutsa haftada iki defa bir ay süreyle uygulayabilirsiniz.

Bunların dışında yastık kılıfının ve havluların düzenli değiştirilmesi, yüzün daima temiz tutulmasının önemi de unutulmamalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git