Cilt Lekelerini Kapatıcı Makyaj

cilt lekelerini kapatıcı makyaj
6 Mayıs 2015 tarihinde eklendi

Cilt Lekelerini Kapatıcı Makyaj

Cilt lekeleri genellikle çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemler; bazı kremler, kimyasal peeling ve lazer uygulamalarıdır. Cilt lekelerini bazen de doğal yollar ile tedavi etmemiz mümkündür. “Cilt Lekeleri İçin Doğal Çözümler” Besleyici meyveler ve sebzeler cilt temizliği ve leke giderilmesi konusunda bizlere yardımcı olmaktadırlar. Lekelerin tedavi edilmediği bazı koşullarda ise makyaj en büyük kurtarıcımızdır. Cilt lekelerini kapatıcı makyaj uygulamaları ile cildimizde bulunan lekeleri geçici olarak saklamamız mümkündür. Makyaj hileleri ile lekelerinizi kapatıp pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Cilt lekelerini kapatıcı makyaj uygulamalarına kamuflaj makyaj da denilmektedir.

Yüz Temizliği ve Hazırlık

Makyaj uygulamasına başlamadan hemen önce pH dengeli bir yüz temizleyicisi ile yüzünüzü temizleyiniz. Ani oluşan kızarıklıklar için çay ağacı yağı sürmeniz iltihabı hemencecik önler. Bu yağı uyguladıktan sonra yüzünüzün emmesi için makyaj uygulamasına başlamadan 15 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüze yüksek koruyucu faktörlü güneş koruyucu krem sürün. Eğer yüzünüz çok lekeli ise gün içinde makyajınızı tamamen temizleyip koruyucu kreminizi yenilemeniz iyi olacaktır.

Fondöten Seçimi ve Uygulaması

Lekeli ciltler için fondöten seçimi önemlidir. Bu seçimi yaparken cilt lekesinin rengi çok önemlidir. Kapatıcı etki yapabilmesi için cilt lekesine zıt renkte bir fondöten seçilmelidir. Kırmızı bir cilt lekesi için yeşil kapatıcı içeren bir fondöten, sarı lekeler için mor renkli bir kapatıcı ve kahverengi bir leke için içinde turuncu bulunan kapatıcı seçilmelidir. Bu kapatıcılar lekenin üzerine lekeyi kapatacak şekilde uygulanmalıdır. Üzerine cilt tonunda bir fondöten nazik bir şekilde uygulanmalıdır. En sonunda makyaj pudra yardımıyla sabitlenmelidir. Cilt lekelerinin üzerine sadece fondöten uygulanması cildin tonlamasında bir soruna neden olacaktır. Bu nedenle fondöten öncesinde kapatıcı kullanılması gereklidir.Gözaltı Lekeleri ve Morlukları

Cilt lekelerini kapatıcı makyaj uygulamalarında önemli bir yeri de gözaltında oluşan leke ve morluklar almaktadır. Gözaltı lekeleri ve morluklar genetik olarak oluşabildiği gibi, uykusuzluk stres ve hastalıktan kaynaklı da olabilirler. K vitamini içeren kremler ve gözaltı kapatıcıları bu morlukları kapatmak için bire birdir.

Çilli Yüzler İçin

Eğer çilli bir yüzünüz varsa öncelikle cilt tonunuza uygun bir fondöten uygulaması yapınız. Daha sonra da üzerine ince bir pudra sürünüz. Bu şekilde yüzünüzde bulunan çilli görünümü azaltıp çok doğal ve güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. Eğer açık tenliyseniz şeftali tonlarında ruj ve allıklar da yüzünüze çok yakışacaktır.

Sivilceli, lekeli ya da çok yağlı bir cilde sahipseniz makyaj uygulamaları gerçekten de harika sonuçlar vermektedir. Fakat özellikle yoğun fondöten kullanımı cildin hava almasını engeller. Bu makyaj ürünleri ciltteki gözeneklerin tıkanmasına sebep olurlar. Tıkanan gözenekler yüzünden sivilce ve siyah nokta oluşumu gibi cilt bozuklukları görülür. Bu nedenle makyaj yapılan bir günün sonunda makyaj mutlaka temizlenmelidir. Özellikle gece yatarken çıkarılmayan makyajlar cildin baş düşmanıdır. Aynı zamanda fondöteni pudra gibi makyaj malzemelerinizi uygularken kullandığınız fırçaların da temiz olmasına özen gösteriniz.

Kalıcı Oje Sürme Teknikleri başlıklı yazımız için tıklayınız.

Cilt Lekeleri İçin Doğal Çözümler başlıklı yazımız için tıklayınız.

Çil Neden Oluşur ve Tedavisi Nasıldır başlıklı yazımız için tıklayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git