Cilt Sıkılaştırıcı Maske

cilt-sıkılaştırıcı-maske
4 Mayıs 2015 tarihinde eklendi

Cilt Sıkılaştırıcı Maske

Gözenekler cildi dış etkilerden korumaya yardımcı olan yağın, yağ bezi kanallarıyla dışarı taşınmasına yardımcı olan yapılardır. Özellikle yağlı cilde sahip olanlarda gözeneklerde atık yağ ve kir birikmesi gözenek genişlemesi oluşur. Siyah nokta ve sivilce oluşumuna yatkın ciltlerde de gözeneklerin acıkması çok yaygın olarak görülmektedir. Deriden atılamayan ölü deri hücreleri de gözeneklerde birikerek gözeneklerin acıkmasına neden olmaktadır. Özellikle yaş arttıkça gözenek genişlemesi çok yaygın olarak görülmektedir.

Gözenek açılması başta yanak, alın ve çenede görülmekte olup bütün yüze yayılmaktadır. Bu açılmayı engellemek için cilt düzenli olarak temizlenmeli, peeling uygulanarak ölü deriden arındırılmalıdır. Genişleyen gözeneklerin tekrar sıkılaşması ve küçülmesi için çeşitli kozmetik ürünler, sıkılaştırıcı bakım kürleri ve cilt sıkılaştırıcı maskeler kullanılabilir. Ayrıca çok ileri düzeyde gözenek genişlemesi olan kişiler estetik operasyonlarla ya da lazer tedavileri ciltlerini tedavi ettirebilirler.

Şeker Maskesi

Cilt sıkılaştırıcı maske olarak şeker maskesi kullanılabilir. Bunun için 2 yemek kaşığı şekeri, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1-2 damla limon suyu ile karıştırıp yavaş ve dairesel hareketlerle yüzünüze uygulamalısınız. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü temizlemelisiniz. Eğer kuru bir cilde sahipseniz karışıma limon suyu yerine 1 yemek kaşığı bal koymalısınız.

Yumurta Maskesi

Cilt sıkılaştırıcı maske olarak kullanılan en yaygın çözümlerden biri de yumurta akı ve yoğurttur. Bir adet yumurtanın akını 1 yemek kaşığı katı yoğurt ile karıştırın. İçerisine birkaç damla limon suyu ve 1 çay kaşığı yulaf ezmesi ilave edin. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra yüzünüze eşit bir şekilde sürün. 10-20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü soğuk su ile temizleyin. Bu maskeyi haftada 2 sefer uygulayabilirsiniz.

Kil MaskesiKil maskeleri de gözenekleri temizlerken gözenek sıkılaştırma özelliğine de sahiptir. Bir yemek kaşığı yeşil kili, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırıp maske kıvamına getiriniz. Cildinize sürdüğünüz bu karışımı 20 dakika bekletip ılık su ile yüzünüzü durulayabilirsiniz. Kil gözeneklerinizi temizleyip sıkılaştırırken, bal ve yoğurt da yüzünüzü nemlendirecektir. Haftada bir uygulamaya uygundur. Beyaz Kil Maskesi Tarifi

Salatalık Maskesi

Gözeneklerinizi sıkılaştırmak için dilimlediğiniz salatalıkları yüzünüzde bekletebilirsiniz. Salatalık gözenek sıkılaştırmak için kullanılan doğal bir cilt sıkılaştırıcıdır. Püre yaptığınız 1 adet salatalığı, 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırıp yüzünüze uygulayabilirsiniz. Kırışıklıklar ve Cilt Lekeleri için salatalık maskesi tarifi

Buz Kompresi

Cilt sıkılaştırıcı maske uygulamalarını makyaj yapmadan önce uygulamak önemlidir. Bunun için en bilinen yöntem buzun sıkılaştırıcı etkisinden yararlanmaktır. 1 yemek kaşığı maden suyu, 1 yemek kaşığı elma suyu ve 1 yemek kaşığı limon suyunu karıştırıp bir buz kalıbına dökün. Sabah cildinizi yıkadıktan sonra, buz kalıbından çıkardığınız buzu yüzünüze uygulayın. Biraz bekledikten sonra yüzünüze nemlendirici kreminizi uygulayıp makyajınızı yapabilirsiniz. Makyaj öncesi uygulanan buz kompresi cildinizi sıkılaştıracak ve makyajın içerdiği kimyasallardan yüzün etkilenmesini en aza indirecektir.

Yüz Kırışıklıkları ve Tedavisi başlıklı yazımız için tıklayınız.

Tülin Şahin Türk Kahvesi Maskesi başlıklı yazımız için tıklayınız.

Ebru Şallı’nın Doğal Cilt Maskeleri başlıklı yazımız için tıklayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git