Cilt Tahrişleri Nasıl Geçer

Cilt Tahrişleri Nasıl Geçer
27 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Cilt Tahrişleri Nasıl Geçer

Çeşitli sebeplerle ciltte deformasyon meydana gelebilir. Fakat bazı zamanlarda bu deformasyonlar can yakıcı bir hal alabilir. Tahriş sonucunda şişlik, kızarıklık, sızı, ağrı gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Genel olarak tıbbi ürünler ya da kozmetik ürünler tahrişlerde etkin olarak kullanılmaktadır. Fakat hassas ciltlerde reaksiyona sebep olabildiği için pek tavsiye edilmez. Cildinizi yeniden eski haline döndürmek için doğal ürünler kullanmak hem ucuz hem de etkili bir yoldur. Çoğunlukla çok ciddi derecelere varmayan cilt tahrişleri nasıl geçer diye merak ediyorsanız, cevabı yazımızda.

Sebepleri:

  • Kozmetik ürünleri ya da deterjanlara aşırı maruz kalma sonucu oluşabilir.
  • Alerjik reaksiyonlar sonucu görülebilir.
  • Egzama ya da sedef gibi rahatsızlıklar sonucu aşırı kaşınma ile ortaya çıkabilir.
  • Böcek veya sivrisinek ısırığı gibi etmenler sonucu kızarıklıklar oluşabilir.
  • Özellikle uzun müddet yatmak ya da oturmak zorunda kalan kişilerin cildinde meydana gelebilir.

Öneriler:

Bölgeyi temizlemek için duru sudan daha iyi bir temizleyici yoktur. Kesinlikle alkol içeren ürünler kullanılmamalıdır ve tahriş olan bölge bandajla kapatılmamalı, hava alması sağlanmalıdır. Havayla temas eden bölge daha hızlı bir iyileşme süreci gösterecektir.

Parfümler çıplak tene uygulanmamalı, iç çamaşırları deterjan artıklarından arındırılmalıdır. Özellikle hassas ciltlerde cilt tahrişleri nasıl geçer iyice araştırılmalıdır. Bunun için doktorunuza danışabilir, gerekirse doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Fazla sıkı ve dar kıyafetler de bu soruna yol açabilir.Bazen stres sonucunda da meydana gelebilir. Zaten stres çağımızın en büyük sorunudur ve hm fiziksel, hem de ruhsal büyük zararları olduğu bilinmektedir. Fakat stresten uzak durmak oldukça zordur. Hele de günümüz şartlarında. Bu yüzden iş koşturmacasına kendini çok fazla kaptırmamak, fırsat buldukça doğa ile iç içe olmak gibi çözümler üretmek yararlı olabilir.

Kullanılabilecek Doğal Ürünler:

Salatalık:

%90’ı sudan oluşan salatalık, hem nemlendirici hem iyileştirici özelliğe sahip olduğundan tahrişlerde son derece etkilidir. Blenderden geçirdiğiniz yarım salatalığı bölgeye uygulayarak 15 dakika sonra durulamanız yeterli olacaktır.

Maden Suyu:

Sivilceli ciltler için de önerilen maden suyu, özellikle çok kaşıntı durumlarında bölgeye uygulanmak suretiyle kullanılabilir. Direk içmek de kaşıntıyı geçirecektir. Tahriş olan bölge yüzünüzde ise haftada bir defa maden suyu ile yüzünüzü yıkamak etkili olacaktır.

Domates ve Yoğurt:

Bu kür özellikle güneş yanığı sonrası oluşan tahrişlerde etkilidir. Domates suyu ile karıştıracağınız yoğurdu bölgeye uyguladıktan sonra yarım saat bekleyip yıkamanız yeterli olacaktır. Fakat yanık ve tahriş şiddetli boyutlardaysa bu karışım tavsiye edilmez.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Ateş yükselmesi gibi bir reaksiyon varsa, tahriş büyük-geniş bir alanda ise, şişme ya da kaşıntı gün geçtikçe artıyorsa, göz bölgesinde ya da diğer hassas bölgelerden birindeyse, kızarıklık şiddetli boyutlara ulaştıysa vakit geçirmeden doktora danışmayı kesinlikle ihmal etmeyiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git