Cilt Tahrişlerini Rahatlatma

Cilt Tahrişlerini Rahatlatma
13 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Cilt Tahrişlerini Rahatlatma

Cilt, çeşitli sebeplerden dolayı tahriş olabilir. Bu sebepler; hastalıklar, kuruluk, sıcaklık ve nemlilik, yanlış ürün kullanımı gibi sebeplerdir. Bunlara bağlı olarak ciltte bir reaksiyon olur ve cilt, durumdan rahatsızlığını tahriş hissiyle meydana getirir. Tahriş olan ciltte; kaşıntı, kızarıklık, kabarma vb. gibi çeşitli unsurlar ortaya çıkar. Bu nedenle ciltte tahriş yaşamamak için bazı bitkisel çözümler önerilir. Bu bitkisel kaynaklı ürünler cilt tahrişlerini rahatlatma konusunda size yardımcı olacaktır.

Tahriş Olmuş Cilt İçin Öneriler

 • Zeytinyağı: Egzama gibi cilt rahatsızlıklarında oluşan tahrişe iyi gelir. Bunun için direkt olarak zeytinyağı tahriş olan cilde sürülmeli, içeriğinde zeytinyağı bulunan ürünlerin yerine zeytinyağı tercih edilmelidir.
 • Maden suyu: Çok yoğun kaşıntı yaşıyor iseniz ve bu nedenle cildiniz tahriş olmuşsa maden suyu durumun çözümünde gayet etkili olacaktır.
 • Aspirin: Sivrisinek sokması gibi böcek sokmalarından sonra cilt kaşınır. Kaşınan bölge tahriş olduğunda aspirin ezilmeli, üzerine su koyularak macun kıvamına getirilmeli ve tahriş olan bölgeye sürülmelidir. Bu şekilde iltihap oluşması önlenebilir. Bu yöntem kıl dönmesi için de kullanılabilir.
 • Zencefil ve ekinezya: Sivilceler de cildin kaşınmasına sebep olduğu için tahrişe yol açabilir. Bu durumda yapılması gereken, zencefil ve ekinezyayı kaynatmak ve buz kalıbına koyarak dondurmak ve yüze uygulamaktır. Bu sivilcelerinizin yok olmasında önemli bir yoldur.
 • Siyah ve yeşil çay: Demlenmiş çay, cilt tahrişini önlemek için ufak yanıklarda kullanılabilir. Direkt çayın tozunu uygulama ise cildinize zarar verebileceği için bu şekilde uygulanmamalıdır.
 • Domates suyu ile yoğurt: Güneş yanığı ile oluşmuş tahrişler için, domates suyu ve yoğurdu karıştırın, karışımı cildinize sürüp 30 dakika bekleyin ve durulayın.


Tahriş Olmuş Cildi Rahatlatmada Kullanılan Maskeler

 1. Havuç Maskesi
 • 1 tane salatalık
 • Yarım havuç
 • 1 çay kaşığı vazelin

Salatalık ve yarım havuç robot ile püre şekline getirilir. Bu karışıma vazelin de eklenir. Hepsi birlikte harmanlanır ve cilde uygulanır. Bu maske, kısa sürede cildinizdeki tahriş ve kızarıklığın önlenmesine yardımcı olmakla birlikte, cildinize canlılık ve sağlık da katacaktır.

2. Vazelin Maskesi

 • Aloe vera jeli
 • 1 çay kaşığı vazelin

Bu özel maske tarifi ile tahriş olmuş cilt yapınıza veda edebilirsiniz. Maskenin yapımı için ilk olarak vazelin ile aloe vera jeli harmanlanır. Oluşturulan karışım, ince bir şekilde tahriş olan bölgeye sürülür ve 20 dakika beklenir. Ardından cilt durulanır. Maskeden sonra isterseniz tahriş olmuş olan bölge için E vitamini kullanabilirsiniz.

Bahsettiğimiz bu yöntemler ile kısa süre zarfında siz de cilt tahrişlerini rahatlatma ve cildinizi sağlıklı bir görünüme kavuşturma için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz. Unutmayın ki, cildimiz bizim en önemli ve en büyük organımızdır. Bu nedenle cildimize iyi bakmamız gerekir ve kimyasal ürünler yerine doğal ve bitkisel ürünleri kullanmayı tercih etmek bu konuda önemli bir tedbirdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git