Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır
5 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Her gün kıyafetlerinizi değiştiriyor, yıkıyor ütülüyorsunuz. Bulaşıklarımızı yıkamadan dolaba kaldırdığınız tek bir gün bile yok.  Saçınızı sıklıkla yıkıyor, güzel görünmesi için birden fazla ürün kullanıyorsunuz. Hepsi de güzel ve sağlıklı ritüeller. Peki ama ya cildiniz?  Sizce, cildinize yeterli özeni gösteriyor musunuz? Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Cildiniz hiç şüphesiz vücudunuzun en değerli kısmıdır. Cildin, sadece güzel görünmeyi sağlayan bir organ olmadığı, vücudu enfeksiyon ve mikroplardan koruma görevini de üstlenmiş olan çok önemli bir eleman olduğu bilinmektedir. Bu önemli görevleri yerine getirebilmesi için cilt bakımı ihmal edilmemesi gereken bir uygulamadır. Bu bakımın en önemli ve vazgeçilmez kısmı ise cilt temizliğidir. Ancak, cilt temizliği için doğru uygulama tekniklerini bilmek ve uygun ürünleri kullanmak son derece önemlidir.

Yüz Temizliği İçin Bilmeniz Gerekenler

En doğru yüz temizliği için öncelikle cilt tipinizi belirleyin. Cilt tipinizi belirlediğinizde,doğru ürünü satın alabilirsiniz. Ancak, cilt tipi değişkendir. Yaşınızın ilerlemesi, hamilelik, değişik iklimde bir yere taşınmak ve ergenlik bu değişikliklerin ana nedeni olabilir. Dolayısı ile sürekli cildinizi gözlemleyin ve olası değişikliklere uyum sağlayarak kullandığınız ürünü değiştirin.

Artık, yüz temizleme ürününüzü satın alırken, yüzlerce ürünün olduğu rafların arasında aklınız karışarak gezinip, sadece ambalajının güzelliği veya hoş kokusuna göre seçim yapmayı bırakmanın zamanı geldi. Aşağıdaki cilt tiplerinden kendinizinkine en yakınını seçin, akılcı alışveriş yapmaya başlayın.Normal cilt tipi

Çok yağlı veya çok kuru değildir, ciltte küçük lekeler olabilir. Ürünlere veya hava durumuna karşı aşırı hassasiyeti yoktur.

Yağlı cilt

Sıklıkla yüzünüzü yıkasanız bile genellikle parlak veya yağlı görünür. Yağlı cilt, normal cilde göre daha lekeleri ve gözenekli olma eğilimindedir.

Kuru cilt

Yüz çizgileri daha belirgindir. Ciltte kırmızımsı lekeler ve pullanma görünür.

Hassas cilt

Genellikle kuru ve kırmızı göründüğünden kuru cilt tipiile karıştırılır. Bununla birlikte, hassas cilt birçok ürün ve nesneye sıklıkla reaksiyon verdiğinden kolaylıkla ayırt edilebilir.

Karma cilt

Bazı bölgeleri yağlı, diğer bölgeleri kuru veya normal cilt tipine sahip olan parçalara ayrılmış bir tipidir. Karma cilt tipik olarak T-bölgesi (alın, burun ve çene) çevresinde yağlı, yüzün geri kalanında normal tiptedir.

Rutin Uygulama

  • Yüzünüzü temizlemeye başlamadan önce, mikropları öldürmek ve temizlemek için ellerinizi ılık su ve sabunla yıkayınız.
  • Cilt tipinize uygun bir temizleyici ürünü yüzünüze uygulayın ve ılık suda nazikçe yıkayın.
  • Aşırı sıcak veya soğuk su kullanmayın; cildinize zarar verebilir, gözeneklerinizde yağ ve kir kalmasına sebep olabilirsiniz.
  • Yüzünüze yavaş, dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın. Fırçalamak veya sertçe ovalamak, cildinizin tahrişi olmasına neden olacaktır.
  • Yüz temizliğinizi her sabah ve yatmadan önce, günde iki kez uygulayın. Cildiniz size temiz görünse de muhtemelen değildir. Özellikle makyaj yaptığınız günlerde temizliği ihmal etmeyiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git