Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız?

Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız
19 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız?

Cildimiz bizi dış etkilere karşı korumaktadır. Bu açıdan cildimize her zaman iyi bakarak yeterli derecede neme sahip olmasını sağlamamız gerekmektedir. Cilt tipine uygun makyaj malzemesi seçerek cildimizi koruyabilir ve özellikle olumsuz haça şartlarında daha az etkilenmesini sağlayabiliriz. Cilt tipimize uygun makyaj ve temizlik ürünleri seçme aşamasına gelmeden önce cilt tipimizi doğru değerlendirmemiz gerekmektedir. Bu aşamada yapılacak en kolay işlem cilt tipi testi yapmak olacaktır. Öncelikle yanaklara, alına, çene ve buruna yapılan uygulamalar ile hangi cilt tipine sahip olduğumuzu kolay bir şekilde öğrenebiliriz. Temel anlamda 4 farklı cilt tipi olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

  • Kuru Cilt Tipi

Kuru ciltler son derece hassas ve incedir. Gözeneksiz olan bu cilt tipi özellikle dudak kenarında ve göz çevresinde oluşan ince çizgilerden anlaşılabilir. Sıcak ve soğuk havaya karşı özel olarak korumasız olan bu cilt tipinin banyo sonrasında uygun süt ürünleri ile nemlendirilmesi ve gece ve gündüz bakım kremlerinin ayrı ürünler arasından kullanılması tercih edilmelidir.

  • Yağlı Cilt Tipi

Yağlı cilt tipi kalın bir dokuya sahip olması ile ayırt edilebilir. Ciltte yaşanan ve dışarıdan da net bir şekilde anlaşılan parlama problemleri yağlı cilde sahip olanların en büyük sorunları arasında sayılabilir. Alın, burun ve çene bölgesinde en çok görülen bu durum sivilce ve aknelerin oluşması için de zemin hazırlamaktadır. Bu cilt tipine sahip olan kişilerin yaşadıkları tek avantaj yüzlerinde derin çizgilerin ve yaşlılık belirtilerinin yaşanmaması olarak sayılabilir.  • Normal Cilt Tipi

Dışarıdan bakıldığında sağlıklı bir görünüm veren canlı ciltler oldukça da pürüzsüzdür. Bu cilt tipine sahip olan kişiler oldukça şanslıdır. Kırışıklıkların da az görüldüğü bu kişilerde yapılan makyaj en ideal şekilde görülür. Makyaj yapılmadığında da duru bir güzelliğe sahip olan bu cilt tipi doğru ürün seçimi ile uzun süre korunabilir.

  • Karma Cilt Tipi

Özellikle burun ve çene bölgesinde yağlanma ve cildin geri kalanında kuruluk hissedenler bu cilt tipine sahiptir. Belli aralıklarla yapılması önerilen derin temizlikler ve maske uygulamaları ile cildin tamamında aynı pH dengesine gelinmesi sağlanabilir.

Hassas bir cilde sahip olanalar genel cilt tipi grubuna dâhil olmasalar da günümüzde çok fazla görülmektedir. Bu cilt tipine sahip kişiler sıcak ve soğuk havalardan ve özellikle bu havalar arasında yaşanan geçişten en çok etkilenen kişiler arasında sayılabilirler. Bu cilt tipine sahip kişilerin kış soğuklarında ciltlerini iyi bir şekilde nemlendirmeleri ve yaz sıcaklarında da güneşin istenmeyen etkilerine karşı koruyuculuğu yüksek olan kremlerden kullanmaları tavsiye edilmektedir. Cildinizde belirlediğiniz tip zaman içerisinde değişikliklere uğrayabilir. Özellikle ergenlik döneminde yağlı bir cilde sahip olabilir ve daha sonra ilerleyen yaşlarda karma ya da kuru bir cilde sahip olabilirsiniz. Bu nedenle kullanacağınız malzemeyi seçmeden önce cilt tipinizi yeniden belirlemeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git