Cilt Tipine Göre Beslenme

Cilt Tipine Göre Beslenme
21 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Cilt Tipine Göre Beslenme

Pek çoğumuz, cildimizle ilgili sorunlar yaşarız. Bu sorunlar kimi zaman kuruluk, kimi zaman pullanma, kimi zaman da yağlanma ve sivilce olarak karşımıza çıkar. Aslına bakılırsa cilt sorunlarının çoğunluğu beslenme şeklimizden ileri gelir. Cilt tipimizi bilmeden vücudumuza aldığımız her besin bize olumsuz bir durum olarak geri dönebilir.

Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?

Nasıl hareket edilmesi gerektiğini düzenlemek için öncelikle cilt tipinin tespit edilmesi şarttır. Bu tespit kullanılacak kozmetik ürünlerden, yapılacak bakım maskelerine kadar her durumda işe yarayacaktır. Esasında beş tip cilt vardır:

  • Normal Cilt
  • Kuru Cilt
  • Yağlı Cilt
  • Hassas Cilt
  • Karma Cilt

Cilt tipine göre beslenme önerilerine göz atmadan önce hangi tür cilde sahip olduğunuzu belirlemelisiniz. Normal cilt genel olarak en sorunsuz cilt tipidir ve çoğunlukla pürüzsüzdür. Kağıt peçete ile silindiğinde herhangi bir yağ kalıntısı görülmez. Kuru cilt ise tahriş olmaya ve pullanmaya bir hayli meyillidir. Özellikle ileri yaşlarda düzenli olarak nemlendirici krem ve maskeler kullanmanızı gerektirir. Yağlı ciltlerde özellikle yanak, çene, alın ve burun kısımlarında yağlanma görülür ve parlak görünür. Geniş gözeneklere sahiptir. Aynı zamanda ileri yaşlarda kırışık görülme riski oldukça azdır. Karma cilt tipi en yaygın olan cilt tipidir ve T bölgesi olarak geçen alın ve burun bölgesinin dışında kalan bölgeler kurudur. T bmlgesinde sık sık temizlik yapılmalı, nispeten kuru olan yanak ve çene bölgesi de sık sık nemlendirilmelidir. En sorunlu ve nazik cilt tipi ise hassas cilt tipidir. Soğuktan ve sıcaktan bile reaksiyon gösterebilir bu nedenle bakımı bir hayli özen ister.Bu belirtilerden hangilerine sahipseniz, büyük ihtimalle cilt tipiniz odur. Yine de hangi cilt tipine sahip olduğunuzu anlayamıyor ya da bulamıyorsanız, bir cilt uzmanı bulmanızda size yardımcı olacaktır.

Nasıl Beslenmeli?

Cilt tipine göre beslenme için pek çok alternatif mevcuttur. Her cilt tipi için öğünlerde kullanılabilecek muhtemel besinler şunlardır:

  • Hassas Ciltlere Beslenme Önerisi:

 

Doğal antioksidanlar tüketmek gerekir. Besinlerin vücuda alımında tazelik çok önemlidir. Özellikle meyveler son derece taze olarak tüketilmelidir. Kafein, alkol ve baharatlı yiyecekler size göre değil. Bunlardan uzak durmaya çalışmalısınız.

 

  • Kuru Ciltlere Beslenme Önerisi:

 

Özellikle bu cilt tipine sahipseniz bol bol su içmelisiniz. Böylece deri altındaki nem dengesi sağlanacak ve dışarıdan müdahale ile nemlendirme durumu en aza inecektir. Omega 3 içeren besinler tüketmeye özen gösterin. Keten tohumu ve fındık gibi besinler de cilt yağ dengesini sağlar.

 

  • Yağlı Ciltlere Beslenme Önerisi:

 

Bu cilt tipine sahipseniz kesinlikle fast food, kızartma gibi yağ deposu yiyecekleri hayatınızdan çıkarın. Kabak, ıspanak, Brüksel lahanası ve tahıllı gıdalar tüketmek, yağ dengesini sağlamada oldukça yardımcı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git