Cilt Tipine Uygun Maskeler

Cilt Tipine Uygun Maskeler
15 Nisan 2017 tarihinde eklendi

Her cildin cilt tipi farklıdır. Ciltlere maske uygulanacağı ya da bakım yapılacağı zaman cilt tipine uygun maskeler yapılır. Yağlı bir cilde yağlı bir maske uygulamak cildin yağ oranını daha da yükseltir. İyi bir cildin değerleri orantılıdır. İyi bir cilde sahip olmak yapılan maskeler, peelengler, bakımlar, yenilen yiyecekler ve alınan vitamin düzeyi ile mümkündür. Maskelerde bir cildin sağlıklı denecek düzeye gelmesinde büyük rol oynar.  Maskelerin bir çok çeşidi vardır. Maskeler sivilce maskesi, akne maskesi, nemlendirici maske, vitamin maskesi ve doğal maskeler olarak ayrılır. Bütün maskelerin görevleri ayrı ayrıdır. Ama bazen yüzünüzdeki yağ oranını dengelerken bir yandan da cildinizin ihtiyacı olan vitaminleri sağlayan maskeler gibi çok yönlü maskelerde vardır.

Yüz Tipinize Göre Çeşitli Maskeler

Kuru Cilt Tipi: Kuru cilt tipine sahip olanların cildindeki yağ ve nem oranı düşüktür. Sivilcelenme ve akne gibi problemleri çok yaşamazlar.

  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı bal, 1 yumurtanın sarısı, yarım limonun suyunu hazırlayınız. İlk önce küçük bir kapta yumurtanın sarısını köpürene kadar çırpınız. Üzerine zeytinyağı ve limonu bir bir ekleyiniz. İyice karışması için tekrar hızlıca çırpınız. Son olarak balı da atıp macun kıvamına gelene kadar karıştırınız. Yüzünüzün göz ve kaş harici tüm bölgelerine yedirene kadar sürünüz. Cilt maskesini haftada 3 defa yaparak cildinizin nemlenmesini arttırır ve yağ oranını dengeleyebilirsiniz.


Yağlı Cilt Tipi: Yağlı cilt tipi olanlar ciltlerindeki yağ oranlarının düşmesini isteyeceklerdir. Sivilce ve akne problemleri fazladır. Yüzlerini sık sık yıkamalarını önerilir.

  • 2 yemek kaşığı su, 2 yumurta akı, çeyrek limon suyu, bire dilim portakal suyu, zerdeçal tozu ve tarçının hepsini bir kapta iyice karıştırınız. Yoğun bir kıvam elde etmek için tarçını arttırabilirsiniz. Yoğun kıvamı tutturduktan sonra yüzünüze yumuşak bir fırça ya da eldiven yardımıyla fazlaca sürünüz. Maskeyi kuruyana kadar kadar yüzünüzde tutunuz. Kuruması 20-30 dakika arası sürecektir. Maske kuruduktan sonra yüzünüzü bol su ile durulayınız. Düzenli kullanıldığında yüzünüzdeki yağ oranının dengeye girdiğini göreceksiniz.

Karma Cilt Tipi: Bu cilt tipi yüzün bazı bölgelerinin kuru olduğu bazı bölgelerinin ise yağlı olduğu bir cilt tipidir. Sivilce ve akne problemi görülür fakat yağlı ciltteki gibi fazla değildir. Bu cilt tipi için kuru bölgelerin nemleneceği, yağlı bölgelerin fazla yağını alan maskeler önerilir.

  • 5 yemek kaşığı ezilmiş yulaf ezmesi, 2 yemek kaşığı zeytin yağı ve C vitamini için avokado yağını bir kapta karıştırınız. Bu karışımı yüzünüze ovalamadan eliniz ile uygulayınız. Yaptığınız maskeyi 15 dakika boyunca yüzünüzde bekletiniz. Bol su ile durulayıp yüzünüzü kuruladıktan sonra pamuk ile yüzünüze gül suyu sürmek yüzünüzü yumuşacık yapacaktır. Bu işlemi haftada 3 kere yapmak yeterli olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git