Cilt Üzerindeki Çatlaklar İçin Ne Yapılmalıdır?

Cilt Üzerindeki Çatlaklar İçin Ne Yapılmalıdır?
10 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Cilt Üzerindeki Çatlaklar İçin Ne Yapılmalıdır?

Cildimiz vücudumuz için en önemli parçalardan birini teşkil etmektedir çünkü en büyük organımız sayılmaktadır. Tüm vücudu bir arada tutmasının yanında cilt altında bulunan tüm yapıyı da gerek dış etkilerden gerekse mikroplardan ve hastalıklardan korumakta görevlidir. Cildimiz inanılmayacak derecede bir esnekliğe sahiptir ve bu esnekliği zaman içerisinde yitirebilmektedir. Bunu için cildimize iyi bakmalı, sağlıklı bir esneklik içinde kalabilmesi için gereken bakımları düzenli olarak uygulamalıyız. Cilt üzerinde oluşan bu esneklik kayıpları daha çok renk değişiklikleri ve çatlaklar olarak ortaya çıkmaktadır. Elbette bundan erkeklerden daha fazla etkilenen kesimi kadınlar oluşturmaktadır. Kadınlar bu konuda birçok kozmetik ürünü tercih etseler bile sadece kimyasal veya doğal ürünler kullanmak bu konuda yeterli olmamaktadır. Peki , cilt üzerindeki çatlaklar için ne yapılmalıdır? Bu konu o kadar geniş bir yelpazeyi içermektedir ki ne yediğinizden ne kadar hareket ettiğinize hatta gerekirse tıbbi müdahaleye razı olacağınız bir rahatsızlık halini almaktadır. Vücut yapınızın değişen hali ortaya çıkan çatlaklar ve renk değişimleri özel hayatınızı, kendinize bakış açınızı kötü olarak etkilemektedir. Cilt çatlaklarının nedeni kilo alıp vermeye veya geçirilen hamilelik dönemlerinde vücudun geçirdiği evreler ile ilişkilendirilsede aslında bunun kökeni hormonlardır.Bu hormonların etkileri gelişim çağında yaşanılan çatlaklar veya kilo alıp verme, hamilelik gibi dönemler ile birleştiğinde hormonlardan çok cildimizin gerilmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bunun için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Bunlara dikkat ederek cildimizde oluşan çatlak görünümlerini azaltmak mümkün olmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken bu noktalar;

  • Öncelikle çatlaklar için kesin çözümün çatlak oluşumuna neden olan sebeplerden uzak durulması gerektiğini unutmayın.
  • Beslenmenize dikkat edin. Çünkü kullandığınız doğal veya kimyasal tedavi ürünlerinin işe yaraması için dışardan özen gösterdiğiniz kadar içeriden de özen göstermelisiniz.
  • Kısa süreli kilo alıp verme gibi durumlarınız mevcut ise bunları olabildiğince aşağılara çekmeye çalışın.
  • Giyiminize dikkat edin. Aşırı dar giysiler hem vücudunuzu aşırı derecede sıkacak hem de kan dolaşımınızı engelleyerek cildinizin oksijen almasını engelleyecektir.
  • Bol bol su için. Vücudun sağlıklı olabilmesi için günde yaklaşık 2 lt kadar suya ihtiyacı vardır. Düzenli olarak vücudun bu ihtiyacını giderdiğinizde cildiniz daha parlak,esnek ve sağlıklı olacaktır.

Artık cilt üzerindeki çatlaklar için neler yapılmalıdır? Nelere dikkat edilmelidir biliyorsunuz. Elbetteki bilmek işin başıdır önemli olan daha sağlıklı bir vücut ve ışıl ışıl bir cilt için bu adımları düzenli olarak takip etmektir. Mevsimi uygun oldukça soğuk su ile duş yapın bu çatlaklarınıza iyi gelecektir. Vücudunuza bakım yaparken çatlakların sıklıkla görüldüğü karın, bel çevresi ve göğüs bölgenize daha fazla özen gösterin. Bu uygulamaları düzenli olarak yaptığınız da göreceksiniz ki çatlaklarınız zaman içerisinde gözünüze batmayacak kadar azalacak hatta yok olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git