Cilt Üzerindeki Kızarıklıkları Önlemek İçin

Cilt Üzerindeki Kızarıklıkları Önlemek İçin
28 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Cilt Üzerindeki Kızarıklıkları Önlemek İçin

Cildimiz, tüm vücudumuzu boydan boya kaplayan koruyucu bir zırh gibidir. Bu katmanın dış etkenlere ya da kişinin vücut yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterdiği; özellikle deri yapısında bulunan ve pigment denilen renk hücrelerinin ciltte farklı görünümler oluşturabildiği bilinmektedir. Zaman zaman oluşan cilt üzerindeki kızarıklıkları önlemek için önce mevcut kızarıklıkların sebebine inmek gerekir.

Kızarıklık Oluşumu

Bazı kişilerde kan damarlarının yerleşimi yüzeye daha yakın olabilir; bu da kılcal damarlardaki dolaşımı etkiler ve hassasiyete neden olur. Bunun sonucunda karşılaşılan durum; hızlanan kan dolaşımından dolayı cildin kırmızı bir renk almasıdır. Genetik yatkınlıklar da kızarıklığın derecesini belirler.

Aşırı heyecanlanılan durumlarda, sosyal çekingenliği olan kişiler güçlük yaşayabilir ki bu psikolojik etki doğrudan vücuda yansıyarak ciltte kızarıklığa neden olur. Özellikle yüz bölgesi, yanaklar hem sıcaklaşır hem de aşırı kızarabilir. Stresin sözkonusu olduğu tüm durumlarda; korku, kaygı ve panik anında cilt üzerinde istenmeyen kırmızılıklar oluşabilmektedir. Aslında bu bir etki-tepki meselesidir; psikolojik zorlanmanın bedene yansıdığını çok rahat görebiliriz.

Dış etkenler arasında ise güneş, ultraviyole ışınları, sıcak-soğuk hava, buhar, bazı ilaçlar ve gıdalar bulunur. Özellikle açık tenli olanlarda cilt üzerindeki kızarıklıkları önlemek için daha dikkatli olmak gerekir. Bu kişiler az bir süre güneşe maruz kalsalar dahi anında kızarırlar; hatta bazen güneş çarpması dahi geçirebilirler. Ultraviyole ışınları, çevresel kirliliğin bir sonucu olarak karşımıza çıkar. Bundan 100 yıl öncesine göre çok daha etkili olan bu zararlı ışınlara vücudumuzda önce cildimiz reaksiyon verir ve kızarır. Hatta ciltteki pigmentler kalıcı olarak hasar görebilir.Bazı besinlere aşırı duyarlı olan kişiler ise belirli yiyecekleri yediklerinde cilt kızarıklığı ile karşılaşabilmektedir. Alerji ile birlikte değerlendirilmesi gereken bu durum, cilt için oldukça önemlidir. Aynı şekilde bazı ilaç etken maddelerine karşı hassasiyeti olanlarda da ilk görülen yan etki ciltte kızarıklık olabilmektedir.

Önlemler

Yukarıda saydığımız maddeler ışığında cilt üzerindeki kızarıklıkları önlemek için yapılabilecekler şunlardır:

  • Eğer yaşanılan her stresli durum doğrudan cildiniz üzerinde bir tepkiye neden oluyor ve siz bu yükü taşımakta zorlanıyorsanız stresle başa çıkmanın yollarını öğrenmelisiniz. Günümüzde bunun için kişisel gelişim uzmanlarının yardımcı olabileceği pekçok platform bulabilirsiniz.
  • Güneş ışığı ve ultraviyole ışınlarının direkt geldiği gün ortası diliminde dışarı çıkmaktan kaçınmalı; eğer mecburen dış ortamda bulunacaksanız özellikle sıcak yaz aylarında koruma faktörü yüksek kremlerden faydalanmalısınız.
  • Bünyenizin alerjik yatkınlıklarını bir uzman yardımıyla öğrenmelisiniz. Cildinizin hangi gıda ya da besine kızarmayla tepki verdiğini keşfederseniz önleminizi almanız daha kolay olacaktır.
  • Özellikle yüzünüzde oluşan sivilce gibi kabarıklıkları elinizle zedelememeli ve cilde zarar vermemelisiniz. Çünkü böyle alışkanlıklar cildinizin kendi kendini tamir etme mekanizmasını bozacağı gibi aşırı kızarmaya da neden olur.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git