Ciltte Kabarmalar Neden Olur

Ciltte Kabarmalar Neden Olur
9 Şubat 2016 tarihinde eklendi

Ciltte Kabarmalar Neden Olur

   Ciltteki kabarmalar neden olur dediğimizde aklımıza ilk gelen sebep dış çevredir. Fakat kabarmaların ortaya çıkmasında dış çevre yalnız bir etken değildir. Ciltteki kabarmalar fiziksel sebeplerden meydana gelebileceği gibi ,psikolojik sebeplerden de oluşabilir.  Kabarmalar kaşıntıları da beraberinde getirebilir. Bu kaşıntılar mevsimsel değişiklikleri sebebiyle ortaya çıkabileceği gibi ciddi bir hastalığında göstergesi olabilir. Zira ortada bir sebep yokken kaşıntı yaşanıyorsa, bu durum bir hastalığın göstergesi olarak kabul görür. Aksi kanıtlanıncaya kadar da devam eder. Ayrıca kabarma ve kaşıntının yanı sıra kızarıklık deri dökülmesi gibi durumlarsa söz konusu ise yapmamız gereken ilk şey farklı bir şey yiyip veya farklı bir şeyle vücudumuzun temas edip etmediğini gözden geçirmemiz olmalıdır. Böyle bir durumda öncelikle bu böyle sabunlanarak bol suyla durulanmalıdır . Ardından zaten kullanmakta olduğunuz bir nemlendiriciyi kullanarak olası durumları önleyebiliriz. Eğer kabarma, kızarıklık veya deri dökülmesi yüz, boğaz bölgesi veya dildeyse derhal bir dermatoloğa gidilmelidir. Aksi taktirde bu durum şişmelere ve ardından nefer borusu  tıkanmalarına bile yol açabilir.

Kaşıntı Ve Kabarmalar Neden Oluşur?

Karaciğer veya böbrek hastalıkları, kansızlık, tiroit hastalıkları veya başka bir etkenden dolayı oluşacağı düşüncesi sebebiyle ilgili incelemelerin yapılması gerekmektedir. Kaşıntının birden fazla sebebi vardır. Yediğimiz yağlı bir besinin cildimizi yağlandırıp kaşıma hissi uyandırmasından tutunda çok ciddi hastalıkların hatta kanserin bile habercisi olabilirler. Tabii ki buna bağlı olarak her kaşıntı ve oluşan kabarmayı kanser olarak yorumlamak gereksiz ve yanlıştır. Ciltteki kabarmalar neden olur sorusuna ,psikolojik sebeplerden de olabileceğini söylemiştik. Mesela  stres de ciltte kaşıntı ve kabarmaya sebep olabilir. Stres sırasında salgılanan bazı kimyasal maddeler ciltteki kaşıntıyı başlatabilir veya tetikleyebilir. Daha çok saç derisinde kendini hissettirir.Yapmamız Gerekenler Nelerdir?

Önemli olan ciltte kabarmalar neden olur sorusundan daha çok bunları nasıl önleyebileceğimizdir. Alacağınız bazı önlemler ve beslenmenizde yaptığınız bir kaç küçük değişim kaşıntı ve kabarmaları önlemenize yardımcı olabilir.  Yağlı bir cilde sahipseniz , ve cildiniz akne oluşumuna müsait bir yapıdaysa ,yağlı gıdaları ve karbonhidrat bakımından zengin olan yiyecekleri daha az tercih etmeniz oldukça faydalı olacaktır. Bununla beraber yağ dengesini korumaya yönelik üretilmiş sabun veya kürleri kullanmanızda cildinizde oluşan kaşıntı ve kabarmaları azaltmak için uygulayabileceğiniz yöntemlerdir. Tüketeceğiniz bol miktardaki su da cildinizdeki yağ bezelerini aza indirgemekte size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Mevsimsel bir kaşıntıysa doğal yöntemler yerine kullanacağınız losyonlar daha etkili çözümler üretecektir. Tabii ki mevsimsel bir alerji durumunda cildiyeye gidilmelidir . Ve ayrıca eğer aldığınız önlemler hiçbir gelişme göstermiyor ve kaşıntı devam ediyorsa , yapacağınız en doğru şey derhal bir doktora başvurmanızdır. Kaşıntı ve kabarma birer cilt rahatsızlıklarıdır. Doktora danışılmadan herhangi bir ilaç veya krem kullanılmamalıdır. Kabarmanın olduğu bölgede içte oluşan bir yağ bezesinden dolayı şişme meydana gelebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git