Ciltte Kabarmaların Nedenleri

Ciltte Kabarmaların Nedenleri
7 Şubat 2016 tarihinde eklendi

Ciltte Kabarmaların Nedenleri

Günümüz insanı, yoğun bir çalışma hayatı içinde ve küresel ısınma sebebiyle sürekli değişkenlik gösteren mevsimsel koşullar içinde yaşamını sürdürmeye çalışır. Tüketmek zorunda olduğumuz besin çeşitlerine yapılan hormon dopingleri olsun, sanayi şehirlerinde yetiştirilen meyve ve sebzelerin tüketilmesi olsun, kısa sürede doğal bir süreçten geçmeden yetiştirilen hayvanlardan elde edilen et ve süt ürünlerinin tüketilmesi olsun bütün bu sebepler biz insanların bedensel yapısını zamanla etkileyecek sınıra gelir. Sonuç itibariyle küresel ısınma kaynaklı yaşanan iklimsel değişimler, hızlı ve stresli yaşam koşullarına bağlı yıpranan psikolojimiz ve tüketmek zorunda kaldığımız biyolojik değişimlere uğramış gıda ürünleri birçok hastalığa davetiye çıkarır. Bu sebeplerden en çok etkilenen yapı cildimizdir.Cildimizde durmadan kaşıntı ve kaşıntı sonrasında kabarmalar oluşmaya başlıyorsa vücudumuz bize bir hastalığın sinyalini veriyor olabilir. Ciltte kabarmaların nedenleri psikolojik ve çevresel olabilir dedik. Peki bunların dışında  başka ne gibi nedenler olabilir? Tedavi yolları var mı? Alt başlıklarımızda bu soruların cevaplarını görebiliriz.

Ciltte Kabarmaların Nedenleri

  • Mevsimsel değişim sürecine bağlı oluşan soğuk-sıcak hava değişimleri. Mevsim değiştiğinde deride pul pul olma, kabarma ve kaşıntı gibi sorunlar ortaya çıkar.
  • Egzama, uyuz, isilik gibi dermatolojik bir rahatsızlığın belirtisi olarak kabarma ve kaşıntı ortaya çıkar.
  • Kişinin herhangi bir kozmetik ya da kişisel bakım ürününe karşı alerjik reaksiyonunun olması kabarma ve kaşıntılara sebep olur.
  • Tüketilen fast-food gıdalarının içerdiği bilinmeyen birçok maddenin neredeyse her öğünümüzde vücudumuza merhaba demesi ayrıca giydiğimiz pamuk içermeyen ya da doğal maddelerden üretilmemiş giysiler vücudumuzda kabarmayı tetikler.
  • Her yaştan insanımızda engellenemeyen aşırı stres, endişe, gerginlik gibi vücudun psikolojik dengesini yok eden yoğun duyguların yaşanması vücutta kabarmaları tetikler.
  • Bazı kullandığımız ağır hastalık ilaçları,ağrı kesiciler ve antibiyotiklerin yan etkileri dolayısıyla da vücutta kabarmalar görülebilir.


Ciltte kabarmanın nedenleri hakkında az çok fikrimiz oldu.Günümüz insanlarının özellikle bayanlarda görülen kabarmaların bir de tedavi yolları nelermiş bir bakalım.

Ciltte Kabarmaların Tedavi Yolları

Problemin sebebini tam olarak bilmediğimizden kaşıntı sonrasında kabaran bölgeyi kesinlikle kaşımamalıyız. Bir doktora danışmadan herhangi bitkisel kürler ya da ilaç türevi kremleri bölgeye sürmemeliyiz.Öncelikle stres oluşturabilecek ağır işlerden uzak durmalı gereksiz endişelenme durumlarını üzerimizden atıp her koşulda sebep ne olursa olsun kendimizi rahatlatabileceğimiz günlük spor aktiviteleri ya da becerilerimizi geliştirirken zamanımızı stresten uzak geçirebileceğimiz uğraşlarla kendimize uygun programlar belirleyebiliriz. Her gün ılık bir duşla vücudumuzu dinlendirmeli hangi maddelerden üretildiğini bilmediğimiz kozmetik ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Organik pazarlarda satılan meyve-sebze çeşitlerini ve et-süt mamüllerinin kullanımını mutfağımızda arttırabiliriz. Polyester karışımlı giyimler ucuz ve bir o kadar şık görünüyor olsa da kesinlikle cilde teması sonucu kabarmayı tetikleyen başlıca sebeplerden olduğu için pamuklu ve cilde nefes aldırabilecek rahatlıkta giyimler tercih etmeliyiz. Bu çözümler de işe yaramıyorsa ve şikayet uzun süre devamlılık gösteriyorsa doktorumuza başvurulmalıyız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git