Ciltte Pullanmanın Üstesinden Gelmek İçin

ciltte-pullanma
7 Kasım 2016 tarihinde eklendi

Genellikle kuru ciltlerde sıkça rastlanan insanların ciltte pullanmanın üstesinden gelmek için neler yapmalıyız sorularını sıkça duymaktayız. Bunun için ciltte pullanmanın üstesinden gelmek için hangi tedavi yöntemlerini kullanabiliriz şimdi bunlara bakalım.

Cilt pullanmasının nedenleri

 • En büyük nedenlerinden birisi cildin susuz kalmasıdır. Bu sorunu önleyebilmek için bol su içmeyi düzenli bir alışkanlık haline getirmelisiniz.
 • Cildinizin nem ihtiyacının karşılanmaması durumunda cilt pullanması oluşmaktadır. Genellikle her sabah cildinizi yıkadıktan hemen sonra yoğun nemlendirici cilt kremiyle masaj yaparak cildinize uygulamanız sizler için oldukça önem taşımaktadır.

Cilt pullanması tedavisi

 • En büyük nedenlerinden birinin susuzluk olduğu için günde en az 2,5 litre su içmeye dikkat etmelisiniz. Su eksikliği pullanmanın yanında, cildinizin erken yaşlanmasına, kırışıklıkların artmasına ve birçok cilt hastalığına neden olabilmektedir.
 • Cilt pullanması için masaj oldukça önem taşımaktadır. Cilt süngeri ve krem kullanarak cildinize mesaj yapabilmelisiniz. Doğal içeriğe sahip bir kremi elinize sıkmalı, avuç içinizde kremi ısıtmalı ve sonra cildinize sürmelisiniz. Yumuşak cilt süngeriyle kremi dağıtmalı ve yedirmelisiniz. Krem sürme işlemi bittikten sonra ılık su ile duş alabilirsiniz. Bu yöntemi haftada en az 1 gün tekrarlamak oldukça önemlidir. Ayrıca cildinize yapacağınız masajda cilt soyma kremleri tercih edebilirsiniz. Fakat bu kremleri kullandıktan sonra kesinlikle yoğun nemlendirici kremlerde sürmelisiniz.
 • Kuru bir cilde sahip olanlar için krem seçimi oldukça önemlidir. Nemlendirici kremin cilt yapınıza uygun olması, doğal içerikli nemlendirici kremleriyle desteklemeniz oldukça önem taşımaktadır. Lanolin içeren yağ, mineral yağ ve hafif petrol içeren yağlar oldukça önemlidir. Karma veya yağlı ciltler için uygun olan kremleri kullanmamalısınız. Yağ dengenizi korumak açısından oldukça önemlidir.
 • Dış etkenlerden dolayı tahriş olan cildinizin, pullanan bölgenin soyulması ve sürtünmesi ciltte büyük problemlere yol açabileceğini belirtmek isteriz


Cilt pullanmasına bitkisel tedavi

 • Sizler için vereceğimiz bu tarif bal ve yoğurt karışımı ile harika bir nemlendirici olma özelliği taşımaktadır. Bu karışımı haftada en az 2 veya 3 kere uygulayarak 1 ay içerisinde tüm pullanmalardan kurtulabilirsiniz. Yeterli miktarda su içme alışkanlığını ise kesinlikle eksik etmemelisiniz.
 • 2 yemek kaşığı kadar bal (mümkünse şekerlendirilmemiş doğal bal)
 • 2 yemek kaşığı kadar yoğurt (ev yapımı olması önemlidir)
 • Daha sonra bal ve yoğurdu çırpıcı aletinin yardımı ile karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı parmaklarınızla veya cilt süngeriyle fazla bastırmamak suretiyle iyice yedirin. Bunun sonucunda pullanan bölgede en az 15 dakika, vücudun diğer bölgelerinde 20 dakika bekletin. Ardından ılık su ile cildinizi yıkayın ve dinlenin.
 • Süt ve süt ürünlerine karşı alerjiniz olabileceği için, bu karışımı uyguladıktan hemen sonra kaşıntı ve aşırı yanma hissettiğinizde bu süreleri beklemeksizin cildinizi hemen yıkamalı ve sadece bal ile cildinizi nemlendirmelisiniz.

Etiketler:





Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git