Ciltteki Gözenekleri Sıkılaştırma

Ciltteki Gözenekleri Sıkılaştırma
9 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Ciltteki Gözenekleri Sıkılaştırma

Cilt gözenekleri farklı sebeplerle genişleyebilir. Yaşla alakalı olarak esnekliğini kaybeden cildin gözeneklerini kaybettiği görülür. Başka sebepler ise iyi temizlenmeyen ciltte yağ, ölü deri ile biriken kirdir. Bir önlem alınmazsa yüzde sivilce ve siyah noktalar meydana gelir. Genişleyen cilt gözenekleri estetik bir görüntü de sağlamaz. Cilt gözeneklerinin sıkılaşması için yapılması gereken ilk adım cilt temizliğine dikkat edilmesidir.

Kendinize düzenli olarak cilt bakımı rutini oluşturmalısınız. Maske uygularken cilt tipinize uygunluğuna da dikkat etmelisiniz. Gözenek küçültücü olarak kil maskeleri cildi derinlemesine temizleyerek sıkı bir görünüm sağlar. Ayrıca düzenli yapacağınız peeling de cildinizdeki ölü deriyi atarak sıkı görünüm sağlayacaktır. Gözeneklerin genişlemesi cilt bakımıyla büyük oranda etkili olsa da başka nedenleri de vardır. Örneğin beslenme düzeni ve yaşam tarzınız cildinizi oldukça çok etkilemektedir. Cildinizi sıkılaştırmanız için kendiniz yapabileceğiniz doğal yöntemler çoktur.

Doğal Kil Maskesi

Kil maskesi ciltteki fazla yağı alarak gözenekleri temizler. Temizlenen gözenekler zamanla sıkılaşmaya başlar. Düzenli olarak yapılması halinde kısa zamanda gözle görülür fark yaratır.

Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akının cildi sıkılaştırmaya ve renk tonunu açmaya etkisi büyüktür.  Hazırlanışı oldukça kolaydır. 1 yumurta akı ile 2 yemek kaşığı yulaf ezmesini, 2 yemek kaşığı limon suyuyla karıştırın. Yüzünüze sürdükten sonra 30 dakika bekletip, durulayın. Cildi sıkılaştırmak için haftada 2 defa kullanılması önerilir. Sıkılaşmanın yanı sıra ciltteki sivilceleri de tedavi ederek temiz bir görünüm sağlar.Bal Maskesi

Bal tıkalı gözeneklerin açılmasında büyük yardımcıdır. Yağı ciltten uzaklaştırıp, yüzün parlamasını ve yumuşamasını sağlar. Gözeneklerin olduğu yere balı sürüp ovalayarak 5-10 dakika kurumasını bekleyin. Ilık suyla durulayın. Bu maskeyi her gün tıkalı gözenekleri olduğu bölgelere uygulayabilirsiniz.

Salatalık Suyu Maskesi

Mısır ununun içine macun kıvamına gelecek şekilde salatalık suyunu ekleyin ve karıştırın. Tüm yüzünüze uyguladıktan sonra 15 dakika boyunca bekletin ve durulayın. Tıkalı gözenekleri açmasıyla birlikte cildinizi de sıkılaştıracak olan bu maskeyi 3 günde bir uygulayabilirsiniz.

Limon Suyu Maskesi

Ciltte sıkılaşma meydana getiren en büyük etkilerden biri olarak bilinen limon suyu, içinde bulunan asit sayesinde cildi derinlemesine temizler. Sıkı bir görünüm oluşturur. Sıkılaştırmanın yanı sıra siyah noktaları da yok eder. Sivilceleri kurutur.

Yoğurt Maskesi

2-3 çorba kaşığı yoğurdu bir kâsede iyice karıştırdıktan sonra tüm yüzünüze sürerek 20 dakika bekletin. Bu maskeyi haftada 2 defa uygulamak ciltteki gözenekleri sıkılaştıracaktır. Eğer yüzünüzde sivilce varsa, yoğurdun içinde birkaç damla limon suyu damlatıp uygulayabilirsiniz.

Karbonat Maskesi

Ciltteki sivilce ve kabarcıkların çıkmasını önleyen karbonat, sıkılaştırma özelliğine de sahip. 2 yemek kaşığı su ile 2 yemek kaşığı karbonatı karıştırıp, gözeneklerin bulunduğu yerlere 1 dakika boyunca peeling yapar gibi ovalayın. Soğuk su ile durulayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git