Ciltteki Gözeneklerin Sıkılaşması

Ciltteki Gözeneklerin Sıkılaşması
29 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Cilt gözenekleri problemleri birçok insanda görülmektedir. Açılmış gözenekler genellikle yağlı ciltlerde görülerek zamanla yaş ilerledikçe artmaya ve sorun olmaya devam eder. Bu gözenekleri küçültmek için birçok tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Genellikle doğal yöntemler market ürünlerinden daha işlevli olup aynı zamanda içerisinde kimyasal bulundurmaz. Uygulanan bu yöntemler ile gözenek problemlerini çözmenin yanı sıra, sivilce ve siyah nokta gibi ciltte oluşan pek çok sorunu da çözebilirsiniz.

Bu gözenekler genellikle yüz çevresinde ve yüzde görülmektedir. Çok fazla yağ üretilmesi sonucunda dışarıya atmak için gözenekler büyür. Her yaşa ve cinsiyete göre de değişebilir. Bazı insanların kullandıkları ilaçlar nedeniyle de oluştuğu gözlemlenmektedir. Yağlı ciltlerde meydana gelen bu sorun temizlenmeyen ciltte ölü derileri bırakarak daha da büyür. Gözeneklerin büyümesi sonucunda yağ oranı daha fazla artar. Ölü derilerden arınamayan ciltte çeşitli problemler oluşarak enfeksiyon gibi olaylara neden olur.

Yağlı ciltlerde açılan gözenekler ile sivilce gibi cilt problemleri de diğer cilt tiplerine göre daha büyük oranda gözükmektedir. Yağ oranının normale dönmesi ile zamanla gözeneklerin kapandığı da görülür. Bunun için çeşitli doğal tedavi yöntemleri ve maskeleri bulunmaktadır.

Mayonez İle Gözenek Sıkılaştırmak

Cildinize yalnızca bir çorba kaşığı kadar gözeneklerin bulunduğu yerlere mayonez sürün. Yaklaşık 20 dakika kadar bekletin. Bu uygulamanın daha etkili olmasını isterseniz mayonezi içine yumurta ile sirke de koyabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken tek şey yağlı ciltlere pek uygun olmayan bir maskedir. Bu yüzden karma ve kuru ciltli kişiler kullanılmalıdır.Limon, Bal, Elma, Yoğurt İle Sıkılaştırıcı Maske

Bir adet elmayı alarak dilimlere ayırın. Üzerine bir çorba kaşığı kadar yoğurt ekleyin. Ardından üstüne bir çay kaşığı limon ile bal ekleyerek iyice karıştırın. Bu maskeyi cildinizde 15 ila 20 dakika kadar bekletmeniz yeterlidir. Uyguladığınız bu maske ile cildiniz yumuşayarak nem oranı eşitlenecektir. Bu maskeyi yatmadan önce yaparsanız daha fazla faydasını görürsünüz.

Limon Maskesi İle Gözeneklerinizi Sıkılaştırın

Limon maskesini uygularken su ile karıştırmanız cildinizin tahriş olmasını ve yanmasını engelleyecektir. Çay bardağının yarısına su ve 3 çorba kaşığı limon suyu ekleyerek pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. Limonda bulunan antioksidan ile ciltte biriken kiri ve yağı ortadan kaldıracaktır. Daha sağlıklı ve temiz bir cilt oluşmasını sağlayarak gözenekleri de gözle görülür biçimde yok edecektir. Bu maskeyi uyguladıktan sonra yarım saat yüzünüzü yıkamadan bekleyin. Ardından soğuk su ile cildinizi yıkayın.

Papatya Maskesi

Yüzünüzü iyice temizledikten sonra birkaç papatyayı alıp ezerek gözeneklerin bulunduğu yerlere uygulayın. Papatyaları ezmeden önce yapraklarını kopartın. Maskeyi uyguladıktan sonra yüzünüzde 20 dakika bekletin. Ardından sıcak su yardımıyla yıkayın. Bu maske gözenekleri sıkılaştırırken aynı zamanda sivilce gibi cilt problemlerini de ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git