Ciltteki Kırmızı Benler

Ciltteki Kırmızı Benler
13 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Ciltteki Kırmızı Benler

Ciltteki kırmızı benler, 1 ila 2 mm ile 7 ila 8 mm arasında oluşmaktadır. Oluşan bu benin rengi kan renginde olup, herhangi bir ağrı yapmayarak büyümeye eğilimli olan bir hal almaktadır. Halk arasındaki tabiri damar beni, kan lekesi vb. terimler verilerek de kullanılır. Tıptaki terimlerinde ise hemanjiom ve cherry adında anılmaktadır. Bazı ciltteki kırmızı benler, doğuştan değil sonradan oluşmaktadır. Vücutta çıkan bu kırmızı benler doğuştan olmayıp sonrada çıkma ihtimali yüksek olan benlerdir. Çıkma zamanı özellikle yaş ilerledikten sonra daha belirgin görülür. Ve yaş ile birlikte bu benler artarak ve büyüyerek çıkmaya devam eder.

Bunun yanı sıra bebeklerde de bu lekeler görülmektedir, fakat bebeklerde görülen bu benler aslında farklı bir hastalıktır. Genellikle vücudun orta kısmında gözle görülür şekilde oluşmaktadır. Ve en sık rastlanıldığı bölgeler ise göğüs ile karın bölgesinde olarak sırtta da çıkma ihtimali vardır. Vücutta görülme ihtimali en düşük bölgeler ise kol ile bacak bölgeleridir. Burada oluşma ve çıkma ihtimali neredeyse yok denilecek kadar azdır. Çıkan bu benler herhangi bir baskı sonucunda kanayabilir. Kanama düzeyi çok azdır. Fakat büyük bir baskı altında kaldıysa kanama daha da artabilir. Bu kanamalar bir peçete ile üzerine tutularak geçebilir. Ciltteki kırmızı benlerin tedavi edilip edilemeyeceği de büyük merak konusudur. Tedavisi oldukça kolay olan bu benleri uyuşturmadan bile müdahale ederek 1 ila 2 dakika arasında işlem sonlandırılabilir. Başka bir tedavi yöntemi olan radyo dalgaları ile tekrar çıkmayacak şekilde tamamen iz dahi bırakmadan yok edilebilir.Bu Benler Nasıl Yok Edilir

 Bu benler bazı kişileri rahatsız ederken bazı kişiler için bir önem arz etmez. Küçük olması sebebiyle kişiler kendi kapatma yöntemlerini kullanabilir. Örneğin makyaj ve kapatıcı fondöten ile kolaylıkla kapatabilirsiniz. Bununla birlikte birçok tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bu benler için bir uzmana görüneniz size yardımcı olmalarını sağlayacaktır. Ameliyat edilerek alınan bu benler genel olarak derin ve boyutu büyük olan benler için geçerlidir. Deri üzerindeki ben çıkarılarak dikiş atılması ile işlem sonlanır. Yapılan bu işlem o bölge için biraz ağrı yapabilir ve daha sonrasında iz kalma olasılığı da mümkündür. Başka bir yöntem olan lazer ile alınan ben oldukça hızlı bir şekilde yapılarak herhangi bir ağrı veya sonrasında bir iz söz konusu olmaz. 

Ciltteki Kırmızı Benler İçin Doğal Yöntemler

 Hintyağı ile kendiniz de benden kurtulma işlemini yapabilirsiniz. Bir pamuk yardımıyla yağı pamuğa batırarak ben bulunan bölge üzerinde sürün daha sonra bir medikal bant yapıştırın. Bu işlemi yedi gün boyunca sürekli halde tekrar edin. Başka bir doğal yöntem olan sarımsak ile bu benlerden kurtulabilirsiniz. Taze sarımsağı alın ve ben bulunan yere sürün tekrar bantla o bölgeyi yapıştırın. Yapıştırdığının bantı sabah kalktığınızda ve akşam yatmadan önce değiştirin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git