Ciltteki Siyah Noktalara Kesin Çözüm

Ciltteki Siyah Noktalara Kesin Çözüm
16 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Ciltteki Siyah Noktalara Kesin Çözüm

Siyah nokta ciltteki gözeneklerin açılması ile içine biriken kirler sebebiyle ölü hücrelerin üst üste gelip açılan gözeneklerin kapanmasıyla meydana gelen bir cilt sorunudur. Gözeneklerde biriken kirler yeteri kadar temizlenmediği durumda, siyah noktanın içinde bulunan yağ salgısı derinin üzerine çıkamadığı vakit sivilce oluşumu başlar.

Siyah noktalar genelde burun ve dudak kenarlarında  çıkar fakat, ciltteki yağ bezelerinin çok sık çalışmasından dolayı göğüs arasında, kıl köklerinin dibinde, sırtta ve vücudun farklı yerlerinde de oluşabilir. Kılın oluşması ve uzaması için kıl köklerinde bulunan yağ keseciği sayesinde olur. Bu yağ kesesi dolup şişince ölü hücreler de üzerine birikir ve kök üzerinde sivilce oluşumu başlar. Yani yağın katılaşığı kıl kökündeki gözeneği tıkaması olayına da siyah nokta ve sivilce oluşum evresinin başlangıcı denilebilir. Ciltteki siyah noktalara kesin çözüm elbet vardır. Bu noktada yapılması ve yapılmaması gereken noktalar vardır.

Yapılmaması Gerekenler:

  • Siyah nokta oluşumuna dair bilinen veya duyulan herhangi bir kozmetik veya temizleme ürünü doktora danılılmadan kullanılmalı.
  • Ciltte oluşan siyah noktalar tırnaklarla sıkılmamalı.

Yapılması Gerekenler:

  • Bir dermatolog uzmana danışılmalı.
  • Ya da buhar yöntemi ile doğru teknikler kurtararak cilt temizleyici yardımıyla arındırılır.


Siyah nokta oluşumları ve sebepleri anlattığım gibi işler. Ciltteki siyah noktalara kesin çözüm adına yapılan tırnakla sıkma işlemi cilde baskı oluşturarak ciddi bir tahriş oluşturulabilir ve farkedilmeyecek kadar küçük kılcal damar kanaması oluşturabilir. Böyle durumlarda ciltteki siyah noktalara kesin çözüm uzman kişilerce yapılmalıdır. Uzman kişiler siyah nokta işlemlerini cilde zarar vermeyecek derecedeki ısı yüksekliğince buhar verir ve derinin yumuşamasını sağlar. Sağ ve sol baş parmaklar üzerine peçete veya pakuk sararak büyüteç yardımıyla siyah noktanın oluşum gösterdiği noktanın iki yanından, dokuya zarar vermeyecek derecede bir baskı uygular. Bu işlem siyah nokta oluşumu olan her noktaya uygulanır ve siyah nokta dışarı çıkarıldıktan sonra mikrop kapmaması adına tonik temizleyici sonrası siyah nokta çıkarılan bölümlere maske uygular. Bu işlem evde de yapılabilen bir işlemdir. Uzman kişiye yaptırılan işlem sonrası bu işlem düzenli olarak yapıldığında ciltteki siyah noktalara kesin çözüm amacı için destek olunur. Arındırılmış ve nemlendirilmiş bir ciltte siyah nokta oluşumu azalmaya başlar ve zamanla yok olur. Eğer siyah noktalar tamamen evde giderilmesi istenirse bu da mümkündür. Kullanılacak malzemeler yalnızca bir yumurta ve peçete. Yapılışı da oldukça basittir. Yüz yıkanıp temizlenir ve yumurtanın beyazı çırpılarak siyah nokta bulunan bölümlere sürülür. Kağıt peçete sürülen yumurta akının üzerine örtülür ve tekrar yumurta akı peçetenin üzerine sürülüp kuruması beklenir. Peçete ve maske kuruduktan sonra yavaş yavaş soyarak çıkarılır. Peçete üzerindeki siyah noktalar ışık tutulduğunda gözle görülebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git