Denize Girilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Denize Girilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
30 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatile giden kişilerde hızla artmaktadır. Tatillerde denize ve havuza girilirken dikkat edilmesi gereken pek çok şey vardır. Dikkat edilmesi gerekenlerde en önemlileri havuzda bulunan klor ile saç ve tırnaklar oldukça fazla kurumaktadır. Bu kuruma ile saç uçlarında kırıklar ya da tırnakların kırılması mümkündür. Bunların olmaması için bazı alacağınız önlemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki gireceğiniz havucun temiz olmasıdır. Kirli suların vücuda ve kişilere zararları gözle görülür bir şekildedir. Farklı enfeksiyonlar kapılması da bunlardan biridir. Kapılan bu enfeksiyonlar vücutta bulunan delikler ile oluşmaktadır.

Bunların yanı sıra ciltte de sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunlardan bazıları deride egzamaların oluşması ve kızarıklıklar en çok bilinenlerdir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer seçenek ise denize veya havuza girildikten sonra çıkınca mayonun hemen değiştirilmesi gerekmektedir. Değiştirilmediği takdirde mayo üzerine yapışan bakteriler çeşitli hastalıklara neden olabilir. Bu yüzden ıslak olan mayonun çok fazla cilt üzerinde kalmaması gerekmektedir. Havuzun kenarlarında ayağınızda herhangi bir ayakkabı ya da terlik olmadan dolaşmak oldukça tehlikelidir.

Başkalarına ait olan havlu veya terliklerin kullanımı sakıncalı bir davranıştır. Kendi havlunuzu kullanarak başkalarından herhangi bir mikrop kapılmasını önleyebilirsiniz. Denizden veya havuzdan çıktıktan sonra mutlaka ılık duşa alınmalıdır. Bu duşta şampuan ve duş jeli ile iyice köpürterek yıkanılması sağlık için alınan önlemler arasındadır. Aldığınız duştan sonra nemlendirici krem sürmek deniz veya havuzdan kaynaklanan ciltte oluşan kurulukların giderilmesini sağlayacaktır. Cilt tipinize uygun olan bir nemlendiriciyi tüm vücudunuza uygulayarak nemlendirin. Duş aldıktan sonra ya da alırken saç kırılmalarını önlemek ve saçı korumak için mutlaka saç bakım kremleri kullanılması gerekmektedir.Sağlıklı Bir Şekilde Tatil Yapın

Tatil yaparken sağlığınızı da göz önünde tutmalısınız. Deniz ve güneşin belli oranlarda kullanılması faydalıdır. Ancak fazlası zarar teşkil etmektedir. Yüzerken dikkat edilmesi gereken pek çok husus vardır. Bunlardan biri güneş kremi ya da losyonu sürülmeden güneşe çıkılmamasıdır. Bu ciltte lekelere ve cilt yanmasına neden olacaktır.

Ayrıca yüzerken yapılan hareketler de oldukça önemlidir. Yapılan ters bir hareket ile vücudunuzun herhangi bir bölgesinde kramp oluşabilir. Bu da hem kramp giren bölge için hem de boğulma olasılığı bakımından çok tehlikelidir. Sakin bir şekilde yüzülmesi ve doğru hareketler yapılması daha sağlıklı olacaktır. Kramp oluşmalarını önlemek için denize ya da havuza girmeden yarım saat önce çeşitli egzersiz hareketleri uygulanması gerekmektedir. Böylece vücut ısınız artarak sağlıklı bir şekilde yüzme sağlayacaktır.

Denize Girmeden Önce Yapılması Gerekenler

Yüzmeye başlamadan önce yavaştan hızlıya doğru yapılan tempolu yürüyüşler yüzme için faydalıdır. Kaslar ısınarak harekete geçer. Bunun yanı sıra aç karnına yüzmek yanlış bir harekettir. Mutlaka yarım saat öncesinden bir şeyler yenilerek yüzülmelidir. Tok karnına yüzmek kalp krizi riskini ortadan kaldırır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git