Detoks Suları Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Detoks Suları Kilo Vermeye Yardımcı Olur M
16 Haziran 2017 tarihinde eklendi

Detoks Suları Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kilo verme sürecinde sadece diyet yapmak yeterli olmamaktadır. Bu şekilde kilo vermek mümkün olsa bile vücut zamanla sarkacak ve kişiyi kötü bir görünüme ulaştıracaktır. Bu süreçte istediğini yiyip fazla egzersiz ile durumu dengelemeye çalışan kişiler de mevcuttur. Fakat bu durumda da kilo verilememektedir aksine vücut daha da şişmektedir. Spor tabi ki faydalıdır fakat her şeyin fazlası zarar olduğu gibi sporun da fazlası zarardır.

Detoks Suları

Birçok insan kilo verme sürecini desteklemek için farklı yöntemler tercih etmektedir. Bunlardan biri de detoks sularıdır. Özelikle birkaç gün normalden fazla yemek yiyen kişiler detoks sularına sarılmaktadır. Fakat her detoks suyu yağ yakıcı bir etki göstermez. Detoksun amacı vücuttaki ödemi atmaktır. Stresli dönemlerde, kadınların regl dönemlerinde detoks suları ile vücutta yer alan ödem uzaklaştırılabilir. Fakat zayıflama sürecinde amaç yağ yakımını sağlamaktır. Detoks sularının genel anlamda böyle bir etkisi yoktur. Son yıllarda suyun içine atılan Çubuk tarçın, limon, elma ile oluşturulan detoks suları birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Bu besinler metabolizmanın çalışmasına yardımcı olsa da genelde bağırsak faaliyetlerini düzene sokma konusunda etkin rol oynarlar. Bu durumda yağ yakımı değil, sindirim söz konusudur.

Detoksun ZararlarıDetoks suları herkesin gözüne masum görünse de aslında önemli bir zararı vardır. Detoks sularının amacı vücuttaki zararlı maddeleri temizlemektir. Fakat karaciğer organı da vücutta bu görevi görmektedir. Detoks sularının kullanımı ile karaciğer işlevini zamanla yitirir. Karaciğerin düzenli çalışmaması durumunda kandaki zararlı madde miktarı da artar. Bu durum ile karşılaşmamak için detoks suları dikkatli kullanılmalıdır ve 3 günden sonra detoks suları bırakılmalıdır. Ayrıca çeşitli meyveler ile hazırlanan detoks suları da oldukça zararlıdır. Çünkü bu meyveler içinde bulunan şeker, karaciğer yağlanmasına sebep olmaktadır. Yine meyve içerikli detoks suları kan şekerinde ani yükselmeleri beraberinde getirmektedir. Özellikle şeker hastalığı olan kişilerin bu tarz detoksları uygulaması çok yanlıştır. Detoks suları, vücutta yağ değil kas kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle zorunda kalmadıkça kullanılmamalıdır.

Detoks Suları Yerine

Detoks sularına ihtiyaç duyulmaması için öncelikle yeme düzeni değiştirilmelidir. Vücudun ihtiyacı kadar sağlıklı besinler tüketmek en doğrusudur. Bunun yanı sıra yemekler baharatlar ile tatlandırmak yağ yakımını sağlayabilmektedir. Özellikle pul biber, metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımında etkilidir. Ayrıca sabah kahvaltılarında peynir üzerine çörek otu konulması da birçok hastalıktan korunmada etkiliyken kilo verme sürecinde de işe yaramaktadır. Bunların dışında düzenli olarak spor yapmak vücutta yağ yakımını sağlar ve vücudun ödem tutmasını engeller.Sağlıklı bir yaşam sürmenin ilk şartı sağlıklı besin tercihleri yapmaktır. Bununla birlikte haftanın birkaç günü egzersiz yapıldığında bir de ödem atmak için yeşil çay tüketildiğinde detoks sularına ihtiyaç kalmayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git