Diyet Sürecinde İradeyi Korumak

Diyet Sürecinde İradeyi Korumak
25 Haziran 2017 tarihinde eklendi

Diyet Sürecinde İradeyi Korumak

Kış aylarında yediğimiz enfes yemekler, tatlılar, hazır paketli ürünler ne yazık ki bize kilo alımı olarak geri döner. Yaz aylarının gelmesiyle fazla kilolarımızdan kurtulmak için farklı birçok yöntem uygularız. Kısa sürede fazla kilo kayıpları vaat eden diyetler hiç sağlıklı değildir. Çünkü 3 günde 5 kilo verdiren diyetlerin birçoğu sadece su kaybı sağlar. Kilo verme de asıl amaç yağ yakımını sağlamaktır. Vücut yağdan kilo verdiğinde kiloyu korumak daha kolay olacaktır.

İyi Bir Diyet Programı

Kilo verme sürecinde yapmanız gereken i şey vücudunuza uygun bir diyet listesi edinmektir. Bu noktada başkaları için oluşturulmuş diyet listelerini kullanmak oldukça yanlıştır. Çünkü herkesin vücudundaki vitamin, yağ, kas oranları değişiklik göstermektedir. Bu nedenle bir diyetisyen kontrolünde hazırlanmış kişisel diyet listenizi kullanmalısınız.

Hareketsiz Yaşama Elveda

Sadece diyet yapmak kilo verme sürecinde yeterli değildir. Diyet, spor ile desteklenmezse kilo verilse bile vücutta çeşitli sarkmalar gözlenecektir. Haftanın birkaç günü tempolu yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek, dans etmek hem çeşitli sağlık problemlerinizin önüne geçecek hem de daha fit bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır. Kilo verme süreci spor ile desteklendiğinde kilo kayıpları daha sağlıklı ve hızlı gerçekleşecektir. Tartıda gördüğünüz rakamların azalması sizi daha da motive edecek ve bu süreci zevkli hale getirecektir.

Kendine GüvenKilo verme sürecinde en önemli hususlardan biri devamlılık sağlamaktır. Hedef kilonuza ulaşana kadar iradeli, azimli ve kararlı olmak gerekir. Bunun bir diğer anlamı da zayıflamaya beyinde karar vermektir. Eğer kendinizi zayıflayacağınıza inandırmazsanız, başladığınız diyetler 1 haftadan uzun sürmeyecektir. Diyet sürecinde iradeli olmanın yollarından biri hayır diyebilmektir. Size teklif edilen yağlı, bol kalorili yiyeceklere hayır demeyi öğrenmelisiniz. Kilo verme aşamasında yiyemediğiniz yiyecekler hep var. Hedef kilonuza ulaştıktan sonra ölçülü bir şekilde zaten bu yiyecekleri tüketebileceksiniz. Fakat bu süreçte yapacağınız bir kaçamak diğer kaçamaklara da davetiye çıkaracaktır. Bu nedenle iradeli olmanız her şeyden önemlidir. Bu süreçte kendinize inanmanız, güvenmeniz iradenizi güçlü tutacaktır.

Süreci Başarıyla Bitirebilmek İçin

Kilo verme sürecinde hedef kilonuza ulaşmanıza uzun bir zaman varsa, bu uzun sürede pes etmemek, motive olmak için bazı şeyler yapabilirsiniz. Mesela çok beğendiğiniz bir kıyafetin hayalini kurduğunuz bedenini satın alın. Bu kıyafeti diyet sürecinizde belli aralıklarla deneyin. Kilo verdikçe kıyafet size daha rahat olmaya başlayacaktır ve bu da motivenizi artırır. Bunların yanı sıra size her yemek teklif edildiğinde, spor yaptığınız zamanlarda bedeninizin inceldiğini, istediğiniz kiloya sahip olduğunuzu hayal edin. Unutmayın ki hayaller insanı güçlü tutar ve bu süreç çok daha başarılı geçer. Kilo verme süreci tek başına aç kalmak ya da sadece spor yapmak değildir. Bu süreç, küçük parçalardan oluşmuş bir bütündür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git