Doğal Saç Toniği

doğal saç toniği
4 Haziran 2015 tarihinde eklendi

Doğal Saç Toniği

Saçlarımız her daim özen göstermemiz ve gerekli bakımlarını ihmal etmemiz gereken varlıklarımızdır. Zira bakımları ihmal edilen saçlar yıpranıp aşınmakta, kırılmakta ve kötü bir görünüm sergilemektedir. Özellikle de bayanlar ışıl ışıl parlayan ve capcanlı görünen saçlara sahip olmayı isterler. Ancak böyle bir saça sahip olmanın en önemli adımı ise öncelikle saçı yıpratmadan önlem almaktır. Fakat çeşitli sebeplerden dolayı yıpranan ve zarar gören saçlara da onarıcı bakımlar uygulanmalıdır. Saçlar için uygulanacak en iyi bakımlardan biri de saç toniği yöntemidir. Ancak bu saç toniği doğal şekilde hazırlanmışsa faydalı ve etkili olmaktadır.

Saç Toniği Nedir?

Saç toniği, saçı şekillendirmek için kullanılan, saçın daha az yağlı olmasını ve nem dengesinin kurulmasını sağlayan ürünlerdir. Ancak saç toniğinin kozmetik içeren ürünlerden değil de doğal olması oldukça önemli bir konudur. Aslında evde kendi başımıza doğal saç toniği hazırlayabilmemiz oldukça kolaydır. Doğal saç toniği yapabilmek için ihtiyacımız olan malzemelerin pek çoğu evlerimizde bulunmaktadır. Bulunmayanları ise aktarlardan temin etme imkânı vardır.

Evde Doğal Saç Toniği Nasıl Yapılır? 

Saç Tonik Tarifi -1-
1 paket yaş maya iyice ezilmelidir. Üzerine 1 tatlı kaşığı hint yağı, 1 bardak nar suyu, 1 yemek kaşığı organik bal, 1 bardak ılık su ve 1 tatlı kaşığı acı kırmızıbiber eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra 10- 15 dakika kadar maya ile kabarması beklenir ve püskürtmeli bir şişeye konulur. Saç diplerine iyice yedirilen doğal saç toniği, 1 saat bekletildikten sonra yıkanır. Haftada 2 defa uygulanan bu uygulama sayesinde saçların bakımlı ve hacimli görünmesi ve sağlıkla parlaması sağlanmış olmaktadır.Saç Tonik Tarifi -2-
Bir başka doğal saç toniği de yine evimizde bulunan malzemelerle kolayca hazırlanabilmektedir. Yarım kiloluk bir kavanoza 45 derecelik limon kolonyası, 6 tane karanfil ve yeteri kadar soğan kabuğu ekleyerek ağzı sıkıca kapatılır ve hava almaması sağlanır. Güneş görmeyen bir ortamda 7 gün bekletilir. Daha sonra ise saç diplerine düzenli olarak haftada 2 kez masaj yapılarak yedirilir. Oldukça doğal ve kolay hazırlanan bu tonik sayesinde saçlara gerekli bakım sağlanmış olmaktadır.

Isırgan Otu Saç Tonik Tarifi
Evde bulunan ve bizlere doğanın nimet olarak sunduğu malzemelerle mucize yaratabilmek mümkündür. Özellikle de cilt ve saçlar üzerinde oldukça etkili olan doğal tonik uygulamaları pek çok faydalar sağlamaktadır. Isırganın mucizevî faydaları saç toniği uygulamasında da kullanılabilmektedir. Cam bir kavanoza 30 gram ısırgan yaprağı ve 20 gram atkuyruğu ufalanarak konulur. Üzerine de yarım litre sirke ve yarım litre saf su ilave edilir. 2 saat dinlendirildikten sonra saçlara sürülen bu doğal saç toniği kepeklerin ve kırıkların yok olmasını sağlayacak, saçlara bakım yapacak bir uygulamadır. Dilediğiniz zaman uygulayabileceğiniz bu doğal toniğin hiçbir yan etkisi ya da saçlara zararı bulunmamaktadır. Bu nedenle de saçlara doyasıya bakım yapabilme imkânı sağlamaktadır.

İlgili Konular
– Evde En Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri
– Besleyici Saç Bakım Maskeleri
– Saç Kırıkları Nasıl Onarılır?
– Dökülen Saçlara Saç Bakım Maskeleri

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git