Doğal Yağlarla Yaz Bakımı

Doğal Yağlarla Yaz Bakımı
3 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Doğal Yağlarla Yaz Bakımı

Yaz mevsiminin gelmesiyle, güneş ışınları cildimizde olumsuz etkilerini göstermeye başlamıştır. Önlem alınmazsa ciltte kuruma, pullanma gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkması muhtemeldir. Güneş korumalı kremler ve losyonlar cildin nem dengesini korumaya yardımcı olsa da, doğal ürünler kullanmak çok daha etkili olmaktadır. Ayrıca güneş krem ve losyonları kimyasal da içermektedir. Doğal yağlar, bu ürünlere örnek olabilir. Bu yağlar evde yapılamasa da, kozmetik ürünler datan yerlerden ya da aktarlardan rahatlıkla bulunabilir. Doğal yağlar “soğuk sıkma” denilen bir yöntemle üretilmektedir ve preslenmektedir. Kullanacağınız yağın bu şekilde üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Cilde İyi Gelen Doğal Yağlar:

 

  • Badem Yağı:

Hem cilt, hem saç bakımında kullanılan badem yağı, son derece yararlı ve etkili bir yağdır. Cildi besler ve tahriş olmuş bölgeleri onarır. Vücudunuzun her bölgesinde, özellikle el, ayak, kol, dirsek ve diz bölgelerinde, nemlendirici etkisini gösterir. Masaj yaparak uygulandığında kan dolaşımını hızlandırır ve bölgeyi yumuşatır. Cildinizde aşırı kuruluk mevcutsa, gece uyumadan hemen önce ilgili bölgeye sürerek nemlendirebilirsiniz.

 

  • Susam Yağı:

İçeriğinde A, E ve B vitamini barındıran susam yağı, demir kalsiyum, fosfor gibi mineraller bakımından da zengindir. Genel olarak tahriş olmuş bölgelerde ya da açık yaralarda kullanılan bu yağ, cilde hemen nüfuz ederek etkisini göstermektedir. Kirpik, kaş ve saç bakımında da sıklıkla kullanılır. Makyaj temizleyici olarak da kullanılabilmektedir.

   • Karanfil Yağı:

Afrodizyak etkisine sahip olan karanfil yapı, cildi uyarır, canlandırır ve ısıtır. Doğal ağrı kesici etkisi olduğunu da belirtelim. Baş ağrısında şakaklara masaj yaparak uygulandığında etkisi hemen hissedilecektir.

 

  • Argan Yağı:

İçeriğinde bulunan E vitamini ve doğal antioksidan oluşu, ciltte kullanımını tetiklemiştir. Son yıllarda daha fazla tanınmıştır ve özellikle saç bakımında son derece etkilidir. Kırık saç uçlarını onarıcı etkiye sahiptir. Cildi temizler ve nemlendirir. Yaşlanma belirtilerini azaltıcı özelliği vardır ve ciltte yağlılık hissi bırakmadan nemlendirir. Banyo sonrası tüm cilde uygulanmasında bir sakınca yoktur.

 

  • Zeytinyağı:

Yemeklerimizde, salatalarımızda sıklıkla kullandığımız zeytinyağı, cildimiz için de son derece faydalı bir üründür. Saçlara uygulandığında saçları canlandırır, cilde uygulandığında parlaklık ve nemlilik sağlar. Bu yağı diğer yağlarla karıştırarak da kullanabilirsiniz. Özellikle badem yağı ile birleştirildiğinde hem cilde hem saçlara çok faydalıdır.

 

  • Lavanta Yağı:

Diğerlerine göre biraz daha ağır bir kokuya sahip olan lavanta yağı, her cilt tipine rahatlıkla uygulanabilir. Suya damlatılarak buharı solunduğunda nefesi rahatlatır, cildi temizler, gözenekleri açar. Haricen pamuk yardımıyla makyaj temizlemede ya da cilt nemlendirmede kullanılabilir. Alerji riskine karşı zeytinyağı ya da su ile inceltilerek kullanılabilir. Rahatlatır, sakinleştirir. Ayrıca antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için akne ve sivilce oluşumunu engellemede, egzama tedavisinde, yara izi gibi kalıcı hasarların tedavisinde kullanılabilir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git