Doğru Saç Yıkama

doğru saç yıkama
2 Haziran 2015 tarihinde eklendi

Doğru Saç Yıkama Nasıl Yapılır?

Saçlarınızın en parlak ve en güzel görünmesini istiyorsunuz. Bunun için en kaliteli şampunlar, saç bakım yağları, besleyici maskeler, sütler kullanıyorsunuz. Fakat bunların dışında en önemli detay saçlarınızı doğru yıkamaktır. Saçlarınızın arınmasını ve temiz olmasını sağlarken saçlarınızı yıpratmamanız ve saç derinize zarar vermemeniz de önemlidir. Doğru Saç Yıkama konusunda ayrıntılı bilgiler sunacağımız bu yazımızda yıllardır yanlış yaptığınız detayları fark edeceksiniz. Belirli sıklıkta saçlarımızı yıkıyoruz fakat acaba ne kadar doğru yıkıyoruz?

Su Sıcaklığı
Saç yıkarken en ideali ılık su kullanmaktır. Sıcak su saç derisine zarar vererek kepek oluşumuna neden olabilir. Ayrıca saçları matlaştırır.

Şampuan Kullanımı

  • Şampuan konusundan bahsedersek, saç tipinize göre şampuan seçmelisiniz.
  • Kuru, normal ya da yağlı saç tipine sahipseniz bu tiplere göre üretilmiş şampuanlar uygun besleyiciler içermektedir.
  • Ayrıca şampuanların içeriklerine mutlaka bakın ve zarar verecek maddeler olmamasına özen gösterin. Şampuanı saçlarımızı ıslattıktan sonra uygulamalıyız.
  • Fındık büyüklüğünde bir miktar şampuan öncelikli olarak saç derisine yedirilmektedir. İlk olarak saç derisi yıkanmalıdır.
  • Saç derisine masaj yaparak iyice temizlendiğinden emin olmalısınız. Daha sonra saçların tamamına şampuan dağıtılarak yıkanmalıdır.
  • Eğer saçınızı her gün yıkıyorsanız, bir sefer şampuanlamanız yeterlidir. Daha seyrek saç yıkanması durumunda iki sefer şampuanlamalısınız. Doğru saç yıkama sıklığını ayarlamalısınız. Saçlarınızı çok sık yıkamamalı ama çok da kirlenmeden yıkamalısınız.

Saç Kremi Kullanımı
Saç kremlerinizin zararlı kimyasallar içermemesine dikkat edin. Saç kremi uygularsanız, saç tipinize uygun saç kremi seçmeye dikkat etmelisiniz. Kaliteli bir saç kremi kullanıyorsanız, her saç yıkadıktan sonra uygulayabilirsiniz. Saç kremini saç derisine uygulamayınız. Saçlarınızın ucuna uygulayıp birkaç dakika saçınızda bekletiniz ve durulayınız.Saçlar Nasıl Durulanmalıdır?
Doğru saç yıkama için en fazla üstünde durulması gereken nokta durulama kısmıdır. Saçlarımızı durularken öncelikle dikkat etmemiz gereken nokta, saçlarımızın her yerini uygun miktarda su ile tamamen durulanana kadar yıkamaktır. Saçların çok iyi durulanması önemlidir. Saçta köpük kalması pullanma, kaşıntı gibi iritasyonlara neden olabilmektedir. Ayrıca kepek oluşmasına neden olmaktadır.

Durulama suyunuza limon suyu ve elma sirkesi ilave edebilirsiniz. Bunlar saçın daha parlak olmasını sağlar ve saç derisinin yağlanmasını geciktirir.

Saç Bakım Yağları
Saç bakım yağları ile saçlarınızı besleyebilirsiniz. Badem yağı, argan yağı, çam terabendin yağı, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi doğal yağlar saçlarınızı besler ve güçlendirir. Bu yağları alırken doğal olmalarına dikkat edin. Piyasada bulunan yağlar genellikle esanslar ile yapılıyor ve çok az oranlarda gerçek yağ içeriyor.

Saçlarınızı kurularken de havlu ile suyunu iyice emdirerek doğal bir şekilde kurumaya bırakmak en sağlıklı olanıdır. Fön makinaları saçlara yüksek ısı vererek zarar görmelerini sağlayabilir. Yine aynı şekilde çok yüksek ısı veren düzleştirici, maşa gibi aletlerden uzak durmakta da yarar var. Bu aletleri sadece özel zamanlarda kullanmak saçlarınızın yıpranmasını engelleyecektir. Yüksek ısılı aletler yerine, bigudi gibi şekillendiriciler tercih edebilirsiniz.

İlgili Konular
– Evde En Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri
– Besleyici Saç Bakım Maskeleri
– Saç Kırıkları Nasıl Onarılır?
– Dökülen Saçlara Saç Bakım Maskeleri

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git